Sposób na złocisty rosół

Znaczna część polskich rodzin nie wyobraża sobie niedzieli bez pysznego i aromatycznego rosołu. Jednak aby zupa ta była nie tylko smaczna, ale i przybrała piękny, złocisty kolor, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Rosół można ugotować w zasadzie z każdej części tuszy drobiowej, wieprzowej i wołowej, nadają się do tego nawet kości
Rosół można ugotować w zasadzie z każdej części tuszy drobiowej, wieprzowej i wołowej, nadają się do tego nawet kości 123RF/PICSEL

Królowa polskich zup

Rosół to niezagęszczana zupa na bazie wywaru mięsno-warzywnego. Najczęściej przyrządzana jest na drobiu lub wołowinie, ale w niektórych regionach naszego kraju rosół gotuje się z baraniny lub z gołębi. Rosół jest potrawą, którą przygotowuje się stosunkowo długo. Przygotowanie polega na gotowaniu mięsa wraz z zestawem jarzyn - włoszczyzną.

Rosół powinien się gotować przez kilka godzin na małym ogniu
Rosół powinien się gotować przez kilka godzin na małym ogniu123RF/PICSEL

Aby przygotować smaczny i esencjonalny rosół, należy gotowanie składników rozpocząć od zimnej wody, powoli doprowadzając do lekkiego wrzenia. Taki sposób gotowania sprawia, że większość składników zawartych w mięsie i warzywach przechodzi do wywaru, który po doprawieniu staje się rosołem.

Jak sprawić, by rosół był złocisty?

Kolor rosołu w dużej mierze zależy od składników użytych do jego przygotowania. Rosół gotowany na wołowinie przybiera zazwyczaj ciemniejszą, bursztynową barwę, ale już ten przyrządzany na wiejskiej "kurze rosołowej" da piękny, złocisty kolor. Doskonałym pomysłem jest gotowaniu rosołu na mieszance różnych mięs. Pozwala to na uzyskanie doskonałego smaku i koloru wywaru.

Na walory smakowe oraz na barwę rosołu wpływają również warzywa, z których przygotowujemy tę zupę. Marchewka nada wywarowi lekko pomarańczowy odcień i słodkawy smak, dlatego jeśli ktoś nie lubi słodkiego rosołu, nie powinien dodawać zbyt dużo tego warzywa.

Rosół to jedna z ulubionych zup Polaków
Rosół to jedna z ulubionych zup Polaków123RF/PICSEL

Jednak podstawowym i najważniejszym warzywem, dzięki któremu rosół nabierze złociste barwy, jest cebula. Przed wrzuceniem do garnka warto opalić cebulę na palniku lub zrumienić ją na suchej patelni. A przede wszystkim nie należy jej pozbawiać złocistych łusek.

Innym sposobem na uzyskanie ładnego koloru rosołu jest dodanie niewielkiego kawałka buraka. Żeby burak nie zabarwił wywaru na kolor bordowy, wielkością powinien przypominać orzech włoski. Ponadto wyrazisty kolor rosołu uzyskamy dodając do niego zieleninę - pietruszkę, lubczyk i por. Inne sposoby na złocisty rosół to dodanie do niego szczypty kurkumy lub curry.

„Ewa gotuje”: Naleśniki z sosem bolońskimPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas