Szlachetne rydze w czerwonym winie. Przepis na luksus zamknięty w słoiku
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Intensywnie czerwone lub pomarańczowe kapelusze to cecha charakterystyczna rydzów. Najczęściej znajdziemy je w pozbawionych zanieczyszczeń lasach świerkowych oraz gajach liściastych. Rydze świetnie nadają się do przetwarzania w kuchni. Nie doradza się jedynie ich suszenia. Najlepiej jeść je krótko po zebraniu lub wykorzystać do przygotowania grzybków marynowanych w czerwonym winie.
Spis treści:
Rydze w zalewie z czerwonego wina - lista zakupów
Szlachetność rydzów podbita smakiem czerwonego wina oraz licznych przypraw tworzy przetwór doskonały. Do marynowania wybierajmy przede wszystkim niewielkie okazy, które będą ładnie prezentowały się w słoiku. Idealnie sprawdzą się wyciągnięte ze spiżarni w długie zimowe dni i wieczory.
Składniki:
- 1 kg niewielkich rydzów
- 750 ml wytrawnego czerwonego wina
- ½ szklanki cukru
- 1 płaska łyżeczka soli
- 2 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 6 ziaren pieprzu
- 6 goździków
- 1 łyżeczka ziaren gorczycy białej
Grzyby w słoiku - przepis krok po kroku
- Do wyparzonego i osuszonego słoika o pojemności 1 l wkładamy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, goździki oraz gorczycę.
- Czerwone wino wlewamy do niewielkiego garnka, dodajemy cukier i sól. Wszystkie składniki doprowadzamy do wrzenia i natychmiast ściągamy z ognia.
- Rydze starannie oczyszczamy, wrzucamy do wrzątku i gotujemy ok. 3-5 minut. Odcedzamy i jeszcze gorące przekładamy do słoika z przyprawami.
- Całość uzupełniamy gorącym winem, a następnie zakręcamy słoik, stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
- Gorące grzyby oraz zalewa sprawią, że zakrętki powinny bez trudu się zassać. Jeśli tak się stanie, nie musimy ich pasteryzować.
- Rydze w czerwonym winie nadają się do spożycia po ok. 2 tygodniach. Pamiętajmy, by po otwarciu przechowywać je w lodówce i zjeść w ciągu kilku najbliższych dni.
Do czego podawać marynowane grzyby?
Sezon na rydze zaczyna się latem i trwa do jesieni. W tym czasie warto wykorzystać je do przygotowania smakowitych domowych przetworów, które świetnie komponują się z licznymi daniami. Kuchenne eksperymenty w dużej mierze zależą od naszej wyobraźni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć rydze w czerwonym winie z sałatką jarzynową lub makaronową. To także doskonały dodatek do wybornego tatara oraz przekąska podbijająca smak dań mięsnych. Ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie marynowanych grzybów do farszu ukrytego w uszkach lub pierogach.
Sprawdź również: