Takiego czosnku nie kupuj. Ładnie wygląda, ale jest bezwartościowy

Kupując czosnek, nie zastanawiasz się nad jego pochodzeniem i zwracasz uwagę wyłącznie na ładny, świeży wygląd? Okazuje się, że warzywom znajdującym się na sklepowych półkach należy poświęcić nieco więcej czasu. Wiele kontrowersji wzbudza chiński czosnek, na który natknąć się można bez trudu w popularnych marketach. Jeśli zależy ci na dobrym jakościowo produkcie, dowiedz się, jak odróżnić chiński czosnek od polskiego.

Kupując czosnek, bądź świadomym konsumentem
Kupując czosnek, bądź świadomym konsumentem123RF/PICSEL

Zastosowania czosnku

Większość kucharzy nie wyobraża sobie gotowania bez zapasu czosnku w spiżarce. Niewielka ilość pierwszorzędnie wzbogaca i zaostrza smak potraw. Pasuje do dań z różnych zakątków świata. Można wykorzystywać go jako przyprawę lub uczynić z niego głównego bohatera posiłku, serwując np. aromatyczną zupę czosnkową.

Czosnek cieszy się opinią naturalnego antybiotyku, dlatego często bierze udział w domowych kuracjach, gdy dopada nas przeziębienie. Badacze wskazują, że zawiera on ponad 200 związków leczniczych. Doceniane są zwłaszcza przeciwzapalne i dezynfekujące właściwości czosnku, które przynoszą ulgę podczas infekcji dróg oddechowych. Warto jadać go profilaktycznie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, ale nie tylko! Wskazuje się również na to, że czosnek pomaga w obniżaniu ciśnienia i ochronie przed miażdżycą.

Chiński czosnek. Fakty i mityInteria.tv

Kontrowersyjny chiński czosnek

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kupowanie warzyw i owoców, pochodzących z lokalnych upraw. Nadal jednak wielu z nas kieruje się wyłącznie ceną i atrakcyjnym wyglądem, co nie zawsze stanowi wystarczające kryteria.

Czosnek z Chin, zanim trafi do naszych kuchni, ma przed sobą długą drogę. By przetrwał transport, stosowane są liczne środki chemiczne. Nie tylko nie są one korzystne dla ludzi, ale również sprawiają się, że czosnek traci cenne właściwości lecznicze. Wątpliwości pojawiają się także w kontekście warunków samej uprawy. Wiele mówi się o tym, że zasady nimi rządzące nie są tak restrykcyjne, jak na terenie Unii Europejskiej. To z kolei może wiązać się z nadmiernym stosowaniem pestycydów i wzbogacaniem nawozów antybiotykami.

Podczas zakupów staraj się celować w lokalne produkty
Podczas zakupów staraj się celować w lokalne produkty123RF/PICSEL

Czym się różni czosnek chiński od polskiego? Przyjrzyj się dokładnie

Niejednokrotnie cena czosnku z Azji jest bardziej atrakcyjna. Jeśli jednak nie masz możliwości, by dokonać tego porównania, dokładnie przyjrzyj się warzywom w sklepach. Chiński czosnek jest zazwyczaj większy i bardziej dorodny od polskiego. Ma śnieżnobiałą barwę i ząbki regularnej wielkości.

Gdy zależy ci na kupieniu polskiego czosnku, wybierz nieco mniejsze egzemplarze, na których osnówce zobaczysz odcienie różu lub fioletu.

Różnicę odczujesz na talerzu

Lokalny czosnek charakteryzuje się bardziej intensywnym aromatem oraz ostrzejszym smakiem. Właściwości chińskiego czosnku na tym tle prezentują się dużo łagodniej, a w jego smaku odnaleźć można także słodkawe nuty. Z jednej strony może być to dobra wiadomość dla osób, które nie przepadają za ostrymi walorami polskiego czosnku, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że jego azjatycki odpowiednik pozbawiony jest tak pożądanych leczniczych cech.

Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Obieranie czosnku chińskiego jest łatwiejsze, ale to też nie powinien być czynnik, przez który decydujemy się na zakup. Tym bardziej że istnieją sprytne triki na to, jak szybko obrać czosnek. Jednak tym, co jeszcze odróżnia te dwa rodzaje warzywa, jest fakt, że chiński czosnek bardzo rzadko kiełkuje. Jest to związane z poddawaniem go działaniu chemicznych substancji przedłużających jego trwałość.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas