Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą!

Kopytka to smaczne i proste w przygotowaniu, charakterystyczne, grube kluski, które spożywać można na kilka sposobów. Niektórzy wybierają opcję "na słodko", inni wolą bardziej wytrawny smak i podają je z mięsem lub gęstymi sosami. Idealne kopytka są miękkie i nie rozlatują się, a ich sekretem jest jeden, prosty składnik! Co dodawać do ciasta, by już zawsze się udawały?

Kopytka można jeść na słodko np. z cynamonem i cukrem
Kopytka można jeść na słodko np. z cynamonem i cukrem 123RF/PICSEL

Jak zrobić kopytka?

Kopytka, czyli tradycyjne ziemniaczane grube kluski w kształcie rombów przygotowywane są na bazie ziemniaków, jaj, mąki, soli i opcjonalnie innych przypraw. To prosta w przygotowaniu, smaczna potrawa, którą podać można zarówno na obiad czy obiadokolację, jak i na słodko, w formie deseru.

Kopytka nazywane są także szagówkami, a określenie to pochodzi z Wielkopolski, w której “na szagę” oznacza “na ukos”. Nazwa ta wzięła się więc ze sposobu cięcia ciasta. We Włoszech kopytka to po prostu gnocchi, a na Słowacji haluszki.

Przepis na kopytka tradycyjne

Przygotowanie: 

  1. Ziemniaki umyj i ugotuj, jeszcze gorące obierz ze skórki i przeciśnij przez prasę do ziemniaków 
  2. Do masy dodaj jajka, przypraw solą i gałką muszkatołową
  3. Dodaj mąki i z ciasta uformuj wałek. Pokrój go na około 12 kawałków 
  4. Kluski wrzucaj na gotującą się wodę. 

Kopytka można jeść na słodko np. z cynamonem czy cukrem lub na słono i wytrawnie - z sosem grzybowym, szpinakiem, a nawet boczkiem lub żółtym serem. 

Jak zrobić kopytka żeby nie były twarde?

Aby kopytka nie były twarde, należy zmielić w maszynce lub przepuścić przez praskę ugotowane, jeszcze ciepłe ziemniaki. Nie należy mielić natomiast dopiero co wyciągniętych z lodówki, zimnych ziemniaków - kopytka robią się wtedy twarde.

Po co mąka ziemniaczana do kopytek?

Doświadczone gospodynie domowe wiedzą, iż do kopytek warto jest dodawać zawsze mąkę ziemniaczaną. Nie wpłynie ona znacznie na smak czy konsystencję klusek, ale dzięki niej kopytka nie rozlecą się i będą idealnie mięciutkie.

Zobacz również: 

Jak zrobić cynamonowe kopytka?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas