W jakiej kolejności dodawać składniki do rosołu oraz innych zup?

Bez wątpienia zupy to polska specjalność. Tradycyjny polski obiad, składający się z dwóch dań, zawsze jako pierwsze oferuje zupę. Mają one wysoką wartość odżywczą, a ich smak w dużej mierze zależy od użytych składników. Są częścią diety osób chorych przewlekle czy walczących z otyłością, a także sportowców. Zupa powinna znaleźć się w diecie każdego człowieka. Poniżej podpowiadamy, w jakiej kolejności dodać składniki, aby danie to było jak najbardziej wartościowe i smaczne.

Każda zupa powinna być zrobiona dokładnie według przepisu - wtedy smakuje najlepiej
Każda zupa powinna być zrobiona dokładnie według przepisu - wtedy smakuje najlepiej123RF/PICSEL

Na początek wywar mięsno-warzywny

Podstawą każdej zupy jest odpowiedni wywar mięsno-warzywny. Najlepiej nadaje się do tego mięso wołowe lub drobiowe. Wiele osób decyduje się na połączenie obu, dzięki czemu smak jest intensywniejszy i bardziej aromatyczny. Mięso wraz z kością należy włożyć do osolonej wody i zagotować. Następnie odszumować i po zagotowaniu pozostawić na małym ogniu pod przykryciem. Należy poczekać, aż mięso będzie miękkie i pod koniec dodać oczyszczone warzywa. Na samym końcu całość przyprawiamy dodając oregano, zioła prowansalskie, liść laurowy czy liść lubczyku.

Jak poprawnie dodawać składniki do rosołu?

Rosół to klasyczna zupa, która od lat gości na polskich stołach
Rosół to klasyczna zupa, która od lat gości na polskich stołach123RF/PICSEL

Rosół uważany jest za jedną z najpopularniejszych zup w naszym kraju. Ta szlachetna potrawa pojawia się przy okazji ważnych uroczystości rodzinnych i nie tylko. Jest niezastąpioną bazą dla innych zup oraz potraw. Poniżej przedstawiamy kolejność dodawania składników.

1. Podstawą jest mięso

Mięso dodajemy jako pierwsze. Musi być dobrej jakości, ponieważ na jego bazie powstaje wywar. Wiele osób łączy ze sobą mięso wołowe oraz drobiowe. Wtedy smak staje się jeszcze bardziej intensywny i aromatyczny. Podstawą rosołu mogą być też mięsa z kaczki czy dziczyzny. Na rosół nie nadaje się jedynie wieprzowina.

2. Niezbędne warzywa do rosołu

Bez tych warzyw pyszny rosół nie może się udać:

  • Marchew - potrzebne są trzy sztuki na jeden garnek. Marchew pomoże uzyskać apetyczny kolor oraz poprawi aromat zupy.
  • Pietruszka - wystarczą 1-2 sztuki.
  • Seler - kawałek korzenia.
  • Por - jedna sztuka, nadaje wyrazistości potrawie.
  • Cebula - lekko opalona wydobędzie głębię smaku. Bo ugotowaniu zupy należy ją wyrzucić, ponieważ może doprowadzić do szybszego zepsucia rosołu.

3. Jakich użyć przypraw?

W rosołowym wywarze powinien znaleźć się pieprz, sól, lubczyk oraz liść laurowy, a także ziele angielskie. Aby podkręcić smak rozgrzewającego rosołu, warto dodać odrobinę mielonego imbiru. Jeśli zostanie trochę rosołu po niedzielnym obiedzie, można go jeszcze spożytkować. Wystarczy przecedzić wywar oraz usunąć tłuszcz. Wystudzony bulion należy zamrozić, w przyszłości można go wykorzystać do innych zup albo sosów.

Zupy - jakich błędów nie popełniać?

Nie każdy jest mistrzem w kuchni. Nawet najlepszym mogą zdarzyć się podstawowe błędy podczas gotowania. Oto kilka cennych wskazówek:

  • Wszystkie warzywa korzeniowe warto przed dodaniem do zupy podsmażyć przez pięć minut na tłuszczu.
  • W przypadku gotowania zupy grochowej, groch i fasolę należy namoczyć na noc i gotować w osobnym garnku.
  • Kiedy gotujemy kwaśne zupy typu ogórkowa czy kapuśniak, należy w pierwszej kolejności przygotować wywar i warzywa, dopiero potem dodajemy kwaśne dodatki - ocet, żur, zakwas buraczany.
  • Złotą zasadą jest, aby podczas przygotowywania poszczególnych składników nie przegotować ich, a na początku dodawać te, które gotują się najdłużej.

Zupy to potrawy, które mają wysoką wartość odżywczą i powinny być elementem diety. Im więcej naturalnych składników, tym lepiej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas