Zastrzyk gotówki dla jednej grupy seniorów. Przelew przyjdzie 7 lipca
7 lipca na konta pewnej grupy seniorów trafi przelew z dodatkowym świadczeniem. Właściwe wnioski składać można do ZUS i KRUS już od 1 stycznia. Kto może się starać o świadczenie?

Od 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy mogą składać wnioski o możliwość łączenia emerytury z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Mogą oni wystąpić po to świadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS poinformowała właśnie o zasadach i terminach wypłat wdowiej renty.
- "Będzie nowy, dodatkowy termin płatności świadczeń w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W związku z rozpoczęciem wypłaty rent wdowich, od lipca uruchomiony zostanie jeszcze jeden termin płatności - 7 dzień miesiąca" - przekazała w komunikacie KRUS.
Obecnie Kasa wypłaca emerytury i renty w czterech terminach: 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Najwięcej uprawnionych osób pobiera świadczenia 20.dnia miesiąca, najmniej - 25. dnia.
Zobacz również:312 zł dodatku dla emerytów. Wypłacany bez względu na dochód
Wdowia renta na nowych zasadach? Tak, ale tylko w tym roku
Rząd poinformował, że renta wdowia może trafić nawet do 2 mln osób. Nowe przepisy pozwolą na połączenie jej z rentą rodzinną po zmarłym - wdowa lub wdowiec sami zdecydują, czy chcą dostawać 100 proc. emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, czy 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. swojej emerytury. Warto jednak dodać, że zasada ta będzie obowiązywać w tym i w przyszłym roku. Od 2027 roku udział drugiego świadczenia zostanie podniesiony do 25 proc., a finalnie do 50 proc.
WAŻNE: Oba świadczenia razem nie będą mogły przekroczyć trzykrotności emerytury minimalnej.
Prawo do renty wdowiej będzie mieć wdowa lub wdowiec:
- po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn);
- pozostający we wspólności majątkowej do dnia śmierci małżonka.
Wdowia renta to świadczenie, które ma zastąpić rentę rodzinną, przysługującą uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Dotąd rentę rodzinną pobierać mogli:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec), rodzice.
Wcześniejsze zasady pozwalały wdowie lub wdowcowi na zachowanie własnej emerytury lub przejęcie 85 proc. emerytury zmarłego współmałżonka. Nowe przepisy mają być korzystniejsze, a uprawniona do świadczenia osoba będzie musiała zdecydować, które świadczenie chce otrzymywać. Wdowiec lub wdowa będzie mógł zachować swoje świadczenie emerytalne, lub rentowe, a dodatkowo otrzymać nawet 50 procent świadczenia zmarłego małżonka. Będzie mógł też zdecydować się na utrzymanie 50 procent swojej emerytury i otrzymywanie pełnej emerytury po zmarłym małżonku.