Weź ze sobą na proszoną Wigilię. Pyszności, które przygotujesz w mig
Bycie zaproszonym na Wigilię do bliskich jest bardzo miłe, ale wiąże się z niepisaną zasadą, która może przerażać osoby na co dzień niegotujące: w dobrym tonie jest przynieść samodzielnie przygotowaną potrawę na proszone przyjęcie. Na szczęście mamy dla was aż trzy propozycje idealne na taką sytuację. Przygotujecie je szybko, a przepisy nie są skomplikowane. Z pewnością zachwycą gospodarzy, jak i pozostałych gości. A do tego są łatwe w transporcie.
Stara zasada: na proszone przyjęcie nie przychodź z pustymi rękami
Wielu z nas w tym roku nie będzie musiało martwić się rozbudowaną i bardzo skomplikowaną organizacją przyjęcia wigilijnego, będąc zaproszonym na kolację do najbliższych. Podobnie z pozostałymi dniami świąt, jeśli otrzymaliśmy zaproszenia na wspólny obiad. Takie rozwiązanie z pewnością jest bardzo wygodne, pozwala uniknąć sporej dawki stresu i daje czas na skupienie się na tym, by wyszykować się, zadbać o wygląd i zapakowanie świątecznych podarków. Warto jednak pamiętać o tym, że w gości nigdy nie powinno się przychodzić z pustymi rękoma. Zwłaszcza jeśli przyjęcie skupia się na wspólnym jedzeniu posiłków, w dobrym tonie jest przyniesienie ze sobą własnoręcznie przygotowanych dań. Jeśli na co dzień rzadko gotujecie, mamy dla was doskonałe propozycje, idealne nawet dla tych, którzy w kuchni mają dwie lewe ręce, ale też dla wszystkich, którym brakuje czasu na spędzanie dużej ilości czasu "przy garach". Każda z trzech propozycji jest zupełnie inna, ale gwarantujemy, że wszystkie zachwycą gości zarówno smakiem, jak i wyglądem a przygotujecie je dosłownie w kilka chwil.
Zobacz również:
Ciasto bez pieczenia pachnące piernikiem
Składniki:
Krem budyniowy
- 1 litr mleka
- 2 żółtka
- 3 pełne łyżki mąki pszennej
- 3 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego
- 200 g masła (bardzo miękkiego)
oraz
- 400 g herbatników
- 1 puszka masy krówkowej
- 150 g powideł śliwkowych
- 1 łyżka przyprawy piernikowej
- 60 g orzechów włoskich
- 60 g wiórków kokosowych
- żurawina suszona do dekoracji
Przygotowanie:
Krem budyniowy:
- Odlać 1 szklankę mleka i dokładnie wymieszać je (np. rózgą) z żółtkami, mąką pszenną i ziemniaczaną oraz cukrem pudrem i wanilią.
- Resztę mleka zagotować (dokładnie, aż zacznie kipieć), następnie wlewać do niego mieszankę mleka, mąki i żółtek, jednocześnie energicznie mieszając. Zagotować.
- Po zagotowaniu gotowy budyń odstawić z ognia, przelać do czystej miski i całkowicie ostudzić (na wierzch można położyć folię spożywczą aby nie zrobił się kożuch) - budyń można przygotować wcześniej.
- Miękkie masło dokładnie ubić mikserem na puszystą masę (ok. 10 min), następnie dodawać po łyżce budyń ciągle ubijając (po 4 - 5 łyżkach dodanego budyniu dodawać go już w krótszych odstępach czasu).
- Do 1/3 otrzymanej masy budyniowej dodać masę krówkową i zmiksować. Resztę 2/3 masy budyniowej odłożyć.W ten sposób otrzymamy 2 masy - krówkową i budyniową.
- Formę 21 cm x 32 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie ułożyć pierwszą warstwę herbatników. Rozsmarować połowę otrzymanej masy krówkowej wymieszanej z drobno posiekanymi orzechami.
- Położyć drugą warstwę herbatników i posmarować ją powidłami, po wierzchu rozsypać połowę przyprawy piernikowej. Następnie wyłożyć połowę masy budyniowej.
- Ułożyć trzecią warstwę herbatników i rozsmarować pozostałą masę krówkową, posypać resztą przyprawy piernikowej.
- Ułożyć ostatnią warstwę herbatników i przykryć pozostałą masą budyniową, posypać wiórkami kokosowymi. Wstawić do lodówki na kilka godzin lub na całą noc.
Kruchy schab pieczony z morelami (na pierwszy lub drugi dzień świąt)
Składniki:
- 1 kg schabu bez kości (najlepszy od strony karczku, z tłuszczykiem)
- 2 łyżki soli
- garść suszonych moreli (najlepiej miękkich)
- po 1 łyżeczce tymianku, oregano, papryki, pieprzu, soli, 1/2 łyżeczki kurkumy
- 2 łyżki oliwy
- 2/3 szklanki bulionu
- sok z 1 pomarańczy
- 2 ząbki czosnku
Przygotowanie:
- Schab umyć, osuszyć, chwilę powygniatać dłońmi, włożyć do garnka, wsypać 2 łyżki soli, zalać zimną wodą do przykrycia, wymieszać aż do rozpuszczenia soli i odstawić w chłodne miejsce na całą noc.
- Miękkie suszone morele można użyć bez namaczania, natomiast morele twardsze należy zalać małą ilością wrzątku (do przykrycia) i odstawić do namoczenia, na około 2 godziny lub na całą noc.
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wyjąć mięso z solanki, osuszyć i chwilę powygniatać. Wąskim nożem z ostrym końcem przebić się przez środek mięsa. W powstałą szczelini włożyć morele.
- Mięso doprawić przyprawami i natrzeć oliwą. Położyć na rozgrzanej patelni i obsmażać z każdej strony po kilka minut.
- Do większego naczynia żaroodpornego z pokrywą wlać sok z pomarańczy, bulion oraz dodać przepołowione czosnki, wymieszać. Włożyć obsmażone mięso, przykryć i wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 1 godzinę.
- Wyjąć z piekarnika i uchylić pokrywę. Ostudzić i schować do lodówki.
Lekko pikantne śledzie curry z korniszonami
Składniki:
- 2 filety śledziowe (ze słonej zalewy)
- 1/2 szklanki pokrojonych ogórków konserwowych
- 1/4 cebuli (najlepiej podłużnej) lub 1 szalotka, pokrojone w kosteczkę
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku
Zalewa:
- 1/3 szklanki oleju lnianego
- 1/2 łyżeczki przyprawy curry w proszku
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 2 łyżeczki cukru
Przygotowanie:
- Filety śledziowe opłukać pod bieżącą zimną wodą, włożyć do miski, zalać zimną wodą i odstawić na godzinę. Zmienić wodę i pomoczyć jeszcze przez pół godziny. Osuszyć i pokroić.
- Wymieszać składniki zalewy. W salaterce umieścić śledzie, pokrojone ogórki i cebulę, wlać zalewę, wymieszać, włożyć do słoika i wstawić do lodówki na 24 godziny lub na całą noc.
- Wyłożyć na talerz, posypać szczypiorkiem.
Smacznego!