Wigilijny kompot z suszu: Przepis i właściwości

Wszystko, co musisz wiedzieć o tradycyjnym kompocie z suszu na wigilię
Wszystko, co musisz wiedzieć o tradycyjnym kompocie z suszu na wigilię123RF/PICSEL

Susz wigilijny: Co znajduje się w jego składzie?

Jak zrobić kompot wigilijny?Interia KulinariaInteria Kulinaria

Przepis na kompot z suszu

Ugotowane owoce można z powodzeniem serwować jako słodką przekąskę
Ugotowane owoce można z powodzeniem serwować jako słodką przekąskę123RF/PICSEL

Wigilijny kompot z suszu: Jakie ma właściwości?

  • Przede wszystkim jest skarbnicą błonnika pokarmowego, który przyspiesza perystaltykę jelit. Zapobiega zaparciom i wpływa pozytywnie na regularność wypróżnień. Łagodzi podrażnienia żołądka i ułatwia usuwanie niestrawionych resztek pokarmu.
  • Suszone owoce zawierają cały zestaw dobroczynnych witamin: A, C, E oraz witaminy z grupy B. Taka kombinacja jest więc ogromnym wsparciem dla odporności, skóry, naczyń krwionośnych, narządu wzroku, układu nerwowego i procesów metabolicznych.
  • Nie można zapomnieć o składnikach mineralnych! W składzie napoju znajduje się potas, który ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu, reguluje również ciśnienie krwi. Spożywanie kompotu z suszu jest sposobem na dostarczenie organizmowi magnezu, czyli pierwiastka kluczowego dla funkcjonowania mięśni, w tym tego najważniejszego - serca.
  • Ze względu na dużą zawartość cukru, na napój uważać muszą diabetycy. Suszone owoce dostarczają spore ilości tego składnika. Zdarza się również, że kompot jest dosładzany cukrem lub miodem, więc świąteczna degustacja w takim przypadku nie wchodzi w grę.
zdjęcie
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?