Właściwości lecznicze karczocha
Karczoch to całoroczna roślina o fioletowych kwiatach. Chociaż uważany jest za warzywo, zjadana przez nas część rośliny to nieotwarty pączek kwiatowy. Liście oraz korzenie karczocha są używane do leczenia niektórych dolegliwości, od zespołu jelita drażliwego po zapobieganie wystąpieniu kaca.

Składniki
Zalety prozdrowotne karczocha

Karczoch jest używany w medycynie ludowej jako afrodyzjak, ale stosuje się go także na różne schorzenia, takie jak anemia, artretyzm, kamienie żółciowe, świąd oraz w przypadku ukąszenia przez węża. Od niedawna karczocha stosuje się także w przypadku wysokiego cholesterolu, problemów trawiennych oraz utraty apetytu. Karczoch zwiększa wydzielanie żółci i pomaga w przypadku problemów z trawieniem.
Składniki
Obniżanie cholesterolu
– karczochy zawierają składniki takie jak cynaryna i laktony, które pomagają zapobiegać syntezie cholesterolu, co pozytywnie wpływa na zdrowie serca. Karczoch powoduje zwiększenie wydzielania żółci, co prowadzi do obniżenia ogólnego poziomu cholesterolu we krwi.
Wspomaganie trawienia – cynaryna i błonnik obecne w karczochach znakomicie dbają o zdrowy układ trawienny. Cynaryna przynosi ulgę w przypadku wzdęć oraz innych dolegliwości trawiennych. Błonnik pomaga rozkładać pokarmy i wspomaga pracę układu pokarmowego. Inulina, jedno z głównych źródeł błonnika w karczochach, jest prebiotykiem. Prebiotyki powodują zwiększenie ilości bakterii probiotycznych w przewodzie pokarmowym.
Składniki
Pozytywny wpływ na zdrowie wątroby
– karczochy były używane do przygotowywania toników na wątrobę od stuleci, ale dokładne mechanizmy ich działania nie były w pełni znane, do czasu aż współczesna nauka pozwoliła dokładnie zbadać tę wszechstronną roślinę. Dwa przeciwutleniacze (znowu!) znajdujące się w karczochach, cynaryna i sylimaryna pozytywnie wpływają na ogólny stan wątroby, zmniejszając ilość znajdujących się w niej toksyn oraz pomagając usunąć je z wątroby oraz z organizmu.
Niektóre badania wskazują również na to, że wspomniane przeciwutleniacze aktywnie pomagają regenerować uszkodzone komórki wątroby, a wątroba to najwolniej regenerujący się organ naszego organizmu. Okazuje się, że współczesna medycyna wreszcie odkryła to, co medycyna tradycyjna wiedziała już od wieków!
Składniki
Leczenie kaca
– jak wspominaliśmy już wcześniej, karczochy świetnie wpływają na wątrobę, a także pomagają zmniejszyć ilość toksyn we krwi poprzez eliminację ich z organizmu. Z tego powodu karczochy doskonale sprawdzają się w przypadku kaca, a niektórzy mają w zwyczaju żuć kilka listków karczocha po mocno zakrapianej nocy!

Wspomaganie zdrowia kości – karczochy to jedno z najlepszych produktów na rynku, jeśli chodzi o dostarczanie organizmowi witamin i minerałów, zwłaszcza magnezu, fosforu i manganu. Minerały te odgrywają kluczową rolę w poprawie zdrowia i gęstości kości, co powoduje spadek ryzyka wystąpienia różnych chorób kości, takich jak osteoporoza.