Właściwości zdrowotne daktyli

Jeśli cenisz swoje zdrowie i chcesz stosować zdrową dietę, nie powinno zabraknąć w niej daktyli. Posiadają one nie tylko wspaniałe walory smakowe, ale są źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak białka i węglowodany oraz witamin, m.in. witaminy B, A, K i C. Ponadto dostarczają organizmowi potas, magnez i inne ważne minerały. Kolejną zaletą daktyli jest ich niski poziom glikemiczny co oznacza, że po ich spożyciu tylko nieznacznie podnosi się poziom cukru we krwi. Bez przeszkód mogą więc znajdować się w diecie diabetyków oraz osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

daktyle
daktyle© Photogenica

Wspomagają pracę układu pokarmowego

Owoce daktylowca są cennym źródłem błonnika, który pobudza pracę jelit i zapobiega zaparciom. Suszone daktyle zalecane są w diecie osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego.

Regulują poziom cholesterolu

Daktyle chronią przed odkładaniem się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Odpowiedzialny jest za to błonnik, uważany za jeden z najlepszych naturalnych sposobów obniżających poziom cholesterolu.

Łagodzą objawy neuropatii obwodowej

Neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych, jest najczęstszą przyczyną zaburzeń czucia. Objawia się bólem i drętwieniem kończyn. Powstaje w wynika uszkodzenia nerwów i jest powszechnym powikłaniem odczuwanym przez pacjentów chorych na cukrzycę. Neuropatia obwodowa jest schorzeniem trudnym do wyleczenia, dlatego często leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. Pomocne są w tym ekstrakty owocowe z daktyli.

Zapobiegają zatykaniu tętnic

daktyle w diecie
© Photogenica

Miażdżyca tętnic to podstępna choroba, która polega na odkładaniu się w tętnicach złogów cholesterolu. Niszczą one elastyczność ścian tętnic i utrudniają swobodny przepływ krwi. W konsekwencji miażdżyca może doprowadzić do udaru lub zawału. Daktyle są bogate w antyoksydanty i kwasy fenolowe, które zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ich działanie jest wzmocnione kiedy są spożywane z połączeniu z ekstraktem z granatów.

Chronią wątrobę

Wątroba jest niezwykle ważnym gruczołem odpowiedzialnym za neutralizowanie toksyn, produkcję żółci, magazynowanie niezbędnych substancji, regulowanie równowagi kwasowo - zasadowej. Wątroba jest narażona na uszkodzenia wynikające ze szkodliwego działania toksyn na ściany wątroby. Dochodzi wtedy do marskości wątroby (zwłóknienia wątroby). Jej komórki obumierają, a w ich miejscu tworzy się tkanka łączna, która zakłóca krążenie krwi. Badania wykazują, że regularne spożywanie ekstraktu z nasion daktyli pomaga zmniejszyć zwłóknienie wątroby.

Wzmacniają ochronę oksydacyjną

Daktyle są bogatym źródłem antyoksydantów, które są niezbędne, by chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki powodują uszkodzenia błon komórkowych, a także DNA i białek wchodzących w skład enzymów. Przeciwutleniacze, zawarte m.in. w daktylach, są skuteczną bronią w walce z wolnymi rodnikami.

Pozytywnie wpływają na mięśnie macicy

Istnieją badania, które wykazały, że jedzenie daktyli w ostatnim miesiącu ciąży wpływa na mięśnie macicy. Kobiety ciężarne, które jadły daktyle na kilka tygodni przed porodem, miały większe rozwarcie szyjki macicy, przez co poród przebiegł szybko i bez potrzeby indukcji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas