Wzmacniają organizm, przybliżają do uzyskania wymarzonej wagi. Herbaty wspomagające odchudzanie
Jednym z najczęściej podejmowanych postanowień noworocznych jest zdrowa utrata wagi oraz rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej. Czas pokazuje, że większość takich decyzji zazwyczaj kończy się na niczym. Sezon wiosenno-letni sprzyja noszeniu lżejszych ubrań, które mogą eksponować niedostrzegalne przez innych, ale przeszkadzające nam niedoskonałości własnej figury. Pomocą dla rozruszania leniwego metabolizmu są liczne herbaty. Po które gatunki sięgnąć, by wspomóc odchudzanie? Podpowiadamy.
Spis treści:
Herbata i jej właściwości odchudzające
Napar z liści i pączków krzewu Camellia sinensis, znany pod nazwą herbaty, towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Roślina naturalnie porasta tereny Chin oraz Indii, skąd wraz z upływem czasu przywędrowała do Europy. Kolor, smak, zapach, a także właściwości napoju związane są głównie z przyjętym sposobem obróbki liści. Dzięki temu w sklepach, na targach oraz punktach zielarskich dostaniemy nie tylko tradycyjną czarną herbatę, ale także m.in. białą, czerwoną, żółtą oraz zieloną. Już kilka stuleci wstecz herbata stanowiła ważny element licznych rytuałów. Sięgano po nią także w celu przywrócenia równowagi funkcjonowania całego organizmu.
Współcześnie doceniono również jej właściwości odchudzające. Liście herbaty zawierają cenne składniki oraz olejki eteryczne, które szybko koją nerwy oraz pomagają się rozluźnić. Włączenie napoju do diety niweluje ryzyko występowania zaparć oraz niestrawności. Jeśli chcemy, by napar zadziałał w możliwie najlepszy sposób, pamiętajmy o przyjmowaniu go bezpośrednio po spożytym posiłku. Po jakie gatunki sięgnąć, by w zdrowy i szybki sposób pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Podpowiadamy.
Zielona herbata na metabolizm
Zalety zielonej herbaty skrywają się przede wszystkim w związkach polifenolowych. To właśnie one mają działanie antyoksydacyjne, które pomaga szybko pozbyć się wolnych rodników z organizmu. Okazuje się, że już 2-3 filiżanki naparu dziennie realnie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia, zawału serca oraz udaru. Zielona herbata naturalnie chroni organizm przed miażdżycą, a występujące w niej katechiny stanowią barierę dla groźnych nowotworów.
Napar z liści zielonej herbaty to jeden z pierwszych wyborów po przejściu na dietę odchudzającą. Większość osób to właśnie w niej pokłada największe nadzieje. Prawdą jest, że napój wspiera walkę o wymarzoną sylwetkę i zapobiega wystąpieniu problemów z otyłością. Dzieje się tak dzięki przyspieszonemu metabolizmowi. Warto jednak pamiętać, by pić ją bez dodatku cukru. Spore znaczenie ma także sposób parzenia - najlepiej wykorzystać od tego miękką wodę o temperaturze między 60 a 90 st. C. Herbata pozostawiona w wodzie przez 2-3 minuty zadziała pobudzająco, a po 4-6 przyniesie spokój. Liście zielonej herbaty możemy parzyć kilkukrotnie, a najcenniejsze jest drugie.
Herbata biała - blokada dla komórek tłuszczowych
Na pierwszy rzut oka działanie herbaty białej jest bardzo zbliżone do zielonej. Okazuje się jednak, że napój działa o wiele mocniej. Biała herbata uznawana jest za jedną z najszlachetniejszych, co przekłada się na wysoką cenę. Wytwarza się ją przede wszystkim w chińskiej Fujianie, z zachowaniem starych metod i receptur. Pozyskuje się ją jedynie z młodych pączków liściowych, pokrytych delikatnymi i srebrzystymi włoskami, których nie poddaje się późniejszemu procesowi fermentacji. Zaparzona herbata ma słomkową barwę oraz delikatny smak.
Białą herbatę często nazywa się eliksirem młodości. Dzieje się tak ze względu na sporą zawartość przeciwutleniaczy, spowalniających procesy starzenia się organizmu. Jej obecność w diecie ma spore znaczenie dla osób planujących odchudzanie. Regularne picie naparu zapobiega powstawaniu nowych komórek tłuszczowych oraz usprawnia i przyspiesza proces metabolizmu nagromadzonych tłuszczów. Warto jednak pamiętać, że bez zmiany nawyków żywieniowych nie zaobserwujemy spektakularnych efektów. Biała herbata poprawia także kondycję skóry oraz pobudza cały organizm do pracy. Jej dodatkową zaletą jest zapobieganie odkładaniu się płytki nazębnej oraz ochrona przed próchnicą. Jak prawidłowo parzyć białą herbatę? Optymalna temperatura powinna oscylować wokół 70-85 st. C, a czas zamykać się w dwóch minutach.
Zdrowe chudnięcie z herbatą rooibos
Naukowcy do dzisiaj nie wynaleźli jednej magicznej substancji, która sprawiłaby, że w ciągu jednej nocy wszystkie zbędne kilogramy magicznie by wyparowały. Cennym napojem, który może przybliżyć nas do wymarzonej wagi, jest herbata rooibos. Nie tylko nie dostarcza organizmowi zbędnych kalorii, ale wręcz zasila go licznymi substancjami odżywczymi oraz antyoksydantami. Napar przygotowuje się z rośliny zwanej czerwonokrzewem afrykańskim. Fani jej głębokiego koloru, przyjemnego aromatu oraz działania uważają, że jest znacznie zdrowsza od zielonej herbaty.
Co daje regularne picie herbaty rooibos? Czerwonokrzew afrykański sprawnie reguluje trawienie oraz przyspiesza leniwy metabolizm. Napar realnie zmniejsza hormon stresu, który uważa się za głównego sprawcę nagłych napadów głodu. Włączenie jej do codziennego jadłospisu wpływa na obniżenie apetytu, co przekłada się na zauważalną redukcję masy ciała. Warto jednak mieć na uwadze, że sam napar nie będzie w stanie zdziałać cudów. Powinien być wspomagany deficytem kalorycznym oraz wysiłkiem fizycznym. Herbata ma także pozytywny wpływ na regenerację uszkodzonej wątroby, a także zmniejsza namnażanie się drobnoustrojów. Jak parzyć rooibos? Wystarczy zalać porcję liści wrzątkiem, przykryć talerzykiem lub inną pokrywką i pozostawić na 5-8 minut.
Sprawdź również: