Zrób z nich napar i pij pół szklanki dziennie. Serce i tarczyca będą pracować na medal
Czy orzechy włoskie są zdrowe? Prawdopodobnie każdy z nas nieraz spotkał się z drobiazgowymi wyliczeniami na temat ich dobroczynnego wpływu na organizm. Na tym jednak nie kończą się ich zalety i zastosowania. Oprócz spożywania samych orzechów warto skupić się także na ich twardych przegrodach, które zazwyczaj lądują w koszach na śmieci. Całkiem niesłusznie! Z powodzeniem wykorzystamy je do przyrządzenia domowego specyfiku korzystnego dla funkcjonowania serca oraz tarczycy.
- Orzechy włoskie mają naprawdę dużo do zaoferowania. Spożywać można nie tylko nasiona, ale też przegrody, w których nie brakuje odżywczych składników.
- Z ich potencjału korzystała już medycyna ludowa. Dziś zainteresowanie tego rodzaju wsparciem dla organizmu przeżywa renesans.
- Do przygotowania zdrowotnego naparu potrzebujesz zaledwie czterech składników, a jego zrobienie nie sprawi kłopotu nawet początkującym.
Twarda łupina orzechów włoskich skrywa nasiono, które jednoznacznie kojarzy się z najcenniejszą częścią. Nie należy jednak bagatelizować znaczenia przegródek, które przyjmują kształt stosunkowo twardych płatów o ciemnobrązowej barwie i gorzkim smaku. Choć wielu z nas usuwa je od razu po przełamaniu skorupy, warto spojrzeć na nie łaskawszym okiem, ponieważ stanowią skarbnicę cennych minerałów.
Jak pozbyć się uporczywego kaszlu? Zrób zapomniany syrop z marchwi naszych babć
Co zawierają przegrody orzechów włoskich? Znajdziemy w nich przede wszystkim jod, magnez, potas i cynk. Z ich składzie obecne są również witaminy z grupy B (zwłaszcza B6), witaminy A, C, D i E, a także olejki eteryczne. Jak to przekłada się na ich wpływ na zdrowie?
- Przegrody orzechów włoskich wspierają pracę tarczycy i całego układu hormonalnego.
- Wzmacniają serce i pomagają chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.
- Ich spożywanie zaleca się rekonwalescentom osłabionym po infekcjach.
- Zwiększają elastyczność i wytrzymałość stawów, co jest kluczowe nie tylko dla sportowców i seniorów.
- Działają korzystnie na wzrok.
- Wpływają na poprawę nastroju i niwelowanie uczucia znużenia.
- Wzmacniają układ odpornościowy.
- Ułatwiają wyciszenie się, zrelaksowanie oraz poprawiają jakość snu.
Czasem warto wrócić do receptur typowych dla medycyny ludowej. Choć nie można traktować ich jako alternatywy dla konsultacji lekarskiej, często okazują się doskonałym wsparciem profesjonalnych kuracji. Napar przygotowany z przegród orzecha włoskiego z pewnością przypadnie do gustu także osobom, którym bliska jest idea zero waste. Nie warto marnować cennych właściwości, jakie oferują nam nie tylko nasiona, ale też inne części orzechów.
Do przygotowania czterech porcji potrzebujesz:
- około 15 przegródek z orzechów włoskich,
- pół litra wody,
- dwóch goździków,
- łyżki naturalnego miodu - świetnie będzie pasować gryczany, lipowy lub wielokwiatowy.
Twoja tarcza w walce z cholesterolem. Pij codziennie
Zacząć trzeba od wydrążenia orzechów, by wydobyć cenne przegródki. Następnie należy przełożyć je do moździerza i delikatnie rozdrobnić. Kolejnym krokiem jest zalanie ich wrzątkiem i dodanie goździków. Gdy mieszanka ostygnie, dodaj miód - nie należy się z tym spieszyć. Płyn nie powinien mieć temperatury wyższej niż 40°C. Gotowe!
Jak spożywać napar z przegródek orzecha włoskiego? Zaleca się przyjmować dziennie pół szklanki mikstury. Należy przechowywać ją w lodówce, najlepiej w butelce wykonanej z ciemnego szkła. Napój nadaje się do spożycia przez tydzień, nie warto więc przyrządzać jednorazowo ogromnych zapasów.
Alergia na orzechy włoskie jest najbardziej oczywistym przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju domowych preparatów. Uważać muszą również osoby, które borykają się z długo utrzymującymi się wzdęciami i zaparciami, a także stanami zapalnymi żołądka i wrzodami. Ostrożność zachować powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią. Warto przyjąć ogólną zasadę, że przed wprowadzeniem jakiejkolwiek domowej kuracji, najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem.
Polecamy:
Co wolno, a czego lepiej nie wkładać do zamrażalnika? Najważniejsze zasady mrożenia
Naturalne lekarstwo na ból gardła i chrypkę. Jak zrobić sok i nalewkę z żyworódki pierzastej?