Zalety czarnego pieprzu

Pieprz czarny (Piper nigrum) to ostra i bardzo korzystna dla zdrowia przyprawa. Pieprz czarny posiada aktywny składnik o nazwie piperyna, który nadaje mu charakterystyczny smak. Zawiera ponadto duże ilości żelaza, potasu, wapnia, magnezu, manganu, cynku, chromu, witaminy A i C oraz wielu innych składników odżywczych. Czarny pieprz zwykle dodajemy do potraw, które są już ugotowane. W innym przypadku zawarte w nim olejki mają tendencję do odparowywania i psucia smaku. Najlepszy dla nas jest oczywiście świeżo zmielony pieprz. Można dodawać go do zup, gulaszów, marynat oraz sosów, które są gotowane bardzo powoli.

czarny pieprz
czarny pieprz© Photogenica

Poprawia trawienie

czarny pieprz
© Photogenica

Czarny pieprz stymuluje kubki smakowe i zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co z kolei wspomaga proces trawienia. Warto zauważyć że większość problemów trawiennych spowodowanych jest przez niedobór kwasu solnego, a nie jego nadmiar. Czarny pieprz łagodzi takie problemy, jak kolka, wzdęcia, niestrawność i zaparcia. Posiada również silne właściwości antybakteryjne, które pomagają w leczeniu chorób jelitowych wywoływanych przez bakterie.

Pobudza apetyt

Przyprawa ta nie tylko urozmaica smak żywności i wspomaga trawienie, lecz również działa stymulująco na apetyt. Badania wykazały, że czarny pieprz pomaga poprawić apetyt dzięki stymulacji węchowej. Sprawia to że ​​jest doskonałym lekarstwem dla ludzi cierpiących na zaburzenia związane z łaknieniem.

Redukuje gazy żołądkowe

pieprz czarny zalety
© Photogenica

Czarny pieprz jest środkiem wiatropędnym - uwalnia gazy żołądkowe oraz zapobiega ich tworzeniu. Jeśli masz problemy z gazami żołądkowymi, warto spróbować przyprawiać jedzenie czarnym pieprzem zamiast chili lub papryką.

Pomaga on również leczyć niestrawność i uczucie ciężkości w żołądku. Wystarczy zmieszać szklankę maślanki z jedną czwartą łyżeczki czarnego pieprzu i taką samą ilością kminku.

Oczyszcza śluzówkę

Przyprawa ta wykorzystana jest do oczyszczania zatkanego nosa oraz w pozbywaniu się flegmy. Posiada ona również silne właściwości przeciwbakteryjne, dzięki którym pieprz jest skutecznym lekiem na kaszel i przeziębienia. Wystarczy wypić szklankę letniej wody wymieszanej z połową łyżki czarnego pieprzu 2-3 razy dziennie. Pomoże to skutecznie oczyścić nasz układ oddechowy.

Jest naturalnym środkiem przeciwdepresyjnym

pieprz czarny zdrowie
© Photogenica

Piperyna pełni funkcję leku przeciwdepresyjnego poprzez zwiększenie produkcji serotoniny - neuroprzekaźnika ważnego w procesie regulacji nastroju. Niski poziom serotoniny jest jedną z głównych przyczyn depresji. Ponadto piperyna zwiększa ilość beta-endorfin w mózgu i sprzyja jasnemu myśleniu. Endorfiny działają jako naturalne środki przeciwbólowe i poprawiające nastrój. Piperyna dodatkowo redukuje stres i wzmacnia poczucie regeneracji biologicznej, które łagodzi niepokój i melancholię. W celu poprawy funkcji poznawczych i nastroju warto dodawać czarny pieprz do naszych codziennych posiłków.

Leczy choroby zębów i dziąseł

Można stosować go wraz z solą w celu zmniejszenia stanu zapalnego dziąseł. Radzi sobie również z takimi problemami, jak nieświeży oddech i krwawienie z dziąseł. Wystarczy zmieszać równe ilości soli i czarnego pieprzu w kilku kroplach wody. Otrzymaną mieszankę należy wmasować w dziąsła. Jeśli chcemy natomiast złagodzić bóle zębów, musimy wymieszać szczyptę zmielonego pieprzu z olejkiem goździkowym i nałożyć go na bolący obszar.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas