Zapomnij o dżemie czy marmoladzie. Zaskakujące wypełnienie pączków ma wielu zwolenników
Przeważnie nadziane są marmoladą, dżemem, czekoladą i śmietaną, a w Polsce zdecydowanie rzadziej występują w wersji wytrawnej. Mowa o pączkach, które w niektórych zakątkach świata przybierają dziwne formy. Jednym z przykładów jest kijowski pączek z parówką.
Kijowski pączek z parówką - charakterystyka
Pączek z parówką uznawany jest w Ukrainie za tamtejszy, klasyczny, narodowy "fast food". Wiele źródeł wskazuje, że ta przekąska powstała w barze szybkiej obsługi w Kijowie, który został otwarty w 1981 r. i nosi nazwę "Perepiczka kijowska".
Co ciekawe - lokal gastronomiczny od momentu powstania, znajduje się w tym samym miejscu i nadal serwuje pączki z parówką, po które codziennie ustawia się długa kolejka klientów. Kijowski pączek z parówka, to prosty, ale podobno bardzo smaczny i sycący posiłek. Taki pączek to nic innego, jak parówka lub kiełbasa w cieście drożdżowym, a całość smaży się w głębokim tłuszczu.
Czytaj także: Rumuńskie pączki są wyjątkowe. To nie tylko świetny smak, ale i ciekawa konstrukcja na talerzu
Kijowski pączek z parówką - składniki
Do przygotowania pączka z parówką, potrzebujemy następujących składników:
- dwie szklanki mąki,
- 25 g suchych drożdży,
- pół szklanki cukru,
- pół kostki masła,
- jedno całe jajko,
- cztery żółtka jaj,
- jedna szklanka mleka,
- 10 parówek lub ulubionych kiełbasek,
- olej do smażenia.
Kijowski pączek z parówką - przepis
W rondelku rozpuszczamy masło i dodajemy podgrzane mleko, cukier, jedno całe jajko i cztery żółtka. Następnie wsypujemy mąkę i drożdże, mieszamy i przystępujemy do wyrabiania ciasta. Tak przygotowane ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na ok. jedną godzinę.
Parówki lub kiełbaski obtaczamy w cieście i formujemy lekko spłaszczony placek. Do głębokiej patelni wlewamy olej i dobrze go rozgrzewamy. Pączki z parówką smażymy w głębokim tłuszczu do momentu, aż ciasto ładnie się zrumieni. Usmażone pączki z parówką przekładamy na ręcznik papierowy.