Zdrowe tajemnice ukryte w papryce

200 odmian, 5 podstawowych kolorów i całe mnóstwo witamin i substancji odżywczych – tak w skrócie opisać można paprykę – wartościowe, jednak często niedoceniane warzywo, zawierające ponad cztery razy więcej witaminy C niż cytryna. Dostępna w Polsce przez cały rok, stanowić może wartościowe oraz niezwykle smaczne uzupełnienie codziennej diety.

Jednym z pierwszych europejskich narodów, które zaadaptowały paprykę i uczyniły z niej główny składnik swojej kuchni byli Węgrzy
Jednym z pierwszych europejskich narodów, które zaadaptowały paprykę i uczyniły z niej główny składnik swojej kuchni byli Węgrzy123RF/PICSEL

Papryka trafiła do Europy pod koniec XV w. za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przywiózł ją z jednej z dalekomorskich wypraw. Z początku podchodzono do niej nieufnie, podejrzewając o trujące właściwości i stosując tylko jako roślinę ozdobną.

Wkrótce jednak cały Stary Kontynent miał przekonać się o jej doskonałym smaku. Jednym z pierwszych europejskich narodów, które zaadaptowały paprykę i uczyniły z niej główny składnik swojej kuchni byli Węgrzy, których gulasz, leczo czy rozgrzewająca zupa rybna nie mogłaby istnieć bez tego warzywa. Jednak cudowne właściwości prozdrowotne papryki zostały odkryte dopiero w XX wieku i wraz z postępem badań naukowych poznawano kolejne z nich.

Najistotniejszą informacją, jaką udało się uzyskać było odkrycie, że papryka zawiera bardzo znaczne ilości witaminy C -  jej stężenie w tym warzywie jest do 4 razy większe niż np. w cytrynie! Co istotne, obróbka termiczna papryki trwa krótko, dlatego straty witaminy C podczas jej przebiegu są minimalne. Poza witaminą C, miąższ oraz pestki papryki zawierają także związek zwany kapsaicyną, który pobudza wydzielanie soków żołądkowych, reguluje perystaltykę jelit, a także poprawia krążenie krwi, zmniejszając tym samym ryzyko zawału.

Dodając do tego znaczną zawartość witaminy młodości - A, wzmacniającej naczynia krwionośne rutyny oraz związków mineralnych takich jak wapń, potas, magnez czy żelazo, można z całą pewnością stwierdzić, że papryka jest jednym z najwartościowszych dla organizmu warzyw.

- W ostatnich latach papryka, z uwagi na swoje pozytywne właściwości, jak i naturalną soczystość, podbiła podniebienia nie tylko smakoszy potraw, ale także miłośników napojów owocowo-warzywnych - mówi Katarzyna Barwińska General Manager marki Rabenhorst - znanego producenta naturalnych soków ekologicznych, wyciskanych prosto z owoców.

- Nic w tym dziwnego, ponieważ świeża papryka jest wspaniałym, bardzo wartościowym składnikiem soków oraz gęstych, pożywnych smoothies, które odpowiednio przygotowane są prawdziwą bombą witaminową. Takie witaminowe specjały można bez przeszkód sporządzić samemu w domu lub skorzystać z gotowych produktów dostępnych na rynku. Wybierając gotowe propozycje pamiętajmy jednak, aby sprawdzić dokładnie ich skład. Zdarza się, że takie produkty zawierają znaczne ilości cukru albo syropu glukozowo-fruktozowego, lub innych zbędnych dodatków. Najlepiej, aby składniki użyte do stworzenia napoju pochodziły z certyfikowanych upraw ekologicznych, a wartościowe składniki warzywne uzupełniane były o coś ekstra, np. spirulinę czyli algi, wykazujące się jednym z najwyższych wśród produktów spożywczych poziomem witamin i wartości odżywczych - wyjaśnia Katarzyna Barwińska.

Rodzajów papryki jest niezwykle dużo: czerwone, żółte, a nawet fioletowe papryki słodkie; pękate strąki oraz małe ostre czuszki...

Ogrom odmian oraz sposobów przetwarzania papryki bez wątpienia daje każdemu sposobność pokochania tego niezwykłego warzywa i korzystania z jego nieprzeciętnych, prozdrowotnych właściwości niemal przez cały rok.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas