Zielone naleśniki ze szpinakiem. Zobacz, co może zdziałać mały dodatek

Liście szpinaku to jedne z najzdrowszych warzyw, jakie możemy dostać w każdym supermarkecie. Szpinak nie ma zbyt wielu fanów, na szczęście jego struktura pozwala na przemycanie go w różnej postaci do wielu dań. Sprawdź, jak przygotować naleśniki z jego dodatkiem.

Zielone naleśniki mają uniwersalny smak i apetyczny wygląd
Zielone naleśniki mają uniwersalny smak i apetyczny wygląd123RF/PICSEL

Naleśniki ze szpinakiem — jak zrobić zielone ciasto?

Zielone naleśniki to jeden ze sprytniejszych sposobów na przemycenie szpinaku do diety swoich najbliższych. Szpinak swój ciemnozielony kolor zawdzięcza dużej zawartości składników odżywczych. Przez to jest także jednym z mocniejszych zielonych barwników naturalnych.

Przyrządzenie naleśników ze szpinakiem jest bardzo proste. Wystarczy, że ciasto przyrządzimy za pomocą blendera kielichowego lub ręcznego. Do klasycznego ciasta naleśnikowego, które składa się z mleka, jajek i mąki dodajemy garść świeżych liści szpinaku. Wszystko miksujemy ze sobą do uzyskania gładkiej konsystencji. Smażymy tak jak zwykle, na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju.

Naleśniki ze szpinakiem — jakie nadzienie?

Szpinak w przetworach ma bardzo delikatny smak. Jego dodatek zapewni naleśnikom jedynie kolor i nie doda do nich żadnego dominującego aromatu. To oznacza, że do zielonych naleśników pasuje każdy rodzaj farszu.

Możemy podać je w klasycznej, słodkiej formie — z dodatkiem dżemu, śmietany i cukru. Najlepiej pasować będzie lekko kwaskowy przetwór, który sprawi, że gotowe danie nie będzie zbyt mdłe.

Naleśniki ze szpinakiem możemy także przyrządzić na słono. Jedyną rzeczą, która nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Doskonale będzie do nich pasować farsz z twarożku i wędzonego łososia. Dobrze smakować będzie także mocno doprawiony kurczak zawinięty z fetą. Zielone naleśniki możemy potraktować jak tortille i zawinąć w nie składniki w stylu meksykańskim.

Naleśniki ze szpinakiem
Naleśniki ze szpinakiem 123RF/PICSEL

Naleśniki ze szpinakiem — sposób podania

Kolejnym plusem naleśników ze szpinakiem jest ich wartość estetyczna. Zielone ciasto sprawia, że zwykle beżowe placki wyglądają świeżo i apetycznie. Można je podawać na zimno i na ciepło.

Na imprezie zielone naleśniki będą wygodną do jedzenia przystawką. Wystarczy je zawinąć z farszem w rulon i pokroić na wąskie kawałki, które przytrzyma wykałaczka.

Jeśli chcemy zrobić z nich danie obiadowe, możemy złożyć je w trójkąty wypełnione nadzieniem. W takiej formie można je podgrzać. Będą miały chrupiącą skórkę.

Najprostsza forma podania naleśników ze szpinakiem, która zrobi największe wrażenie na twoich gościach, to naleśniki zapiekane. Wystarczy usmażyć zielone naleśniki i nadziać je wybranym przez nas farszem. Doskonale będzie pasował do tego brokuł i kurczak. Zawinięte w rulon układamy w naczyniu żaroodpornym i zalewamy sosem śmietanowym. Na końcu możemy posypać danie serem żółtym lub mozzarellą, która stworzy apetyczną skorupkę. Danie pieczemy w 180 st. C przez około 50-60 minut.

Naleśniki ze szpinakiem i fetą - przepis

Naleśniki ze szpinakiem i fetą
Naleśniki ze szpinakiem i fetą123RF/PICSEL

Jeśli nie chcemy przyrządzać zielonych naleśników, możemy wykorzystać szpinak do przygotowania bogatego w wartości odżywcze farszu. W tym przypadku nada się zarówno szpinak surowy, jak i mrożony.

  1. Na patelni wystarczy podsmażyć warzywo razem z cebulą i czosnkiem. 
  2. Kiedy większość wody odparuje, należy dodać na patelnie ser feta lub inny ser śmietanowy. 
  3. Doprawiamy farsz solą i pieprzem. 
  4. Smażymy do uzyskania pożądanej przez nas konsystencji. 
  5. Następnie nadziewamy farszem usmażone wcześniej naleśniki.

Naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem

Bardzo dobrze z dodatkiem szpinaku smakuje kurczak. Jedynym warunkiem jest prawidłowe doprawienie farszu.

  1. Pierś z kurczaka kroimy na drobne kawałki i marynujemy. Użyjmy do tego takich przypraw jak papryka słodka oraz ostra, pieprz ziołowy, czosnek granulowany, zioła prowansalskie oraz oczywiście sól i pieprz. Możemy użyć także mieszanek przyprawowych. Doskonale sprawdzą się te do gyrosa lub do kurczaka.
  2. Zamarynowanego kurczaka smażymy z dodatkiem oleju na rozgrzanej patelni. 
  3. Kiedy kurczak nie będzie już surowy, możemy dorzucić do niego posiekaną cebulkę i porwane świeże liście szpinaku. 
  4. Aby farsz był kremowy, można dodać łyżkę lub dwie śmietany po dokładnym podsmażeniu składników
  5. Nadzienie będzie gotowe, kiedy uzyskamy pożądaną przez nas konsystencję sosu.
  6. Gotowe nadzienie zawijamy w naleśniki. 

Danie można podawać z sosem bazyliowym, czosnkowym lub ziołowym.

Zmysłowe smaki: Jak zrobić naleśniki? Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas