5 powodów, żeby przestać chodzić w szpilkach

W życiu każdej kobiety nadchodzi taka chwila, kiedy chodzenie na obcasach po prostu przestaje być tego warte. Odkryte palce u stóp, dodatkowe osiem centymetrów wzrostu i fakt, że twoje nogi wyglądają w nich świetnie nie są w stanie przeważyć odcisków, haluksów i powoli gasnącej chęci życia. Brzmi znajomo? Oto pięć rzeczy, które się staną, jeśli zrzucisz ze stóp szpilki.

Magia szpilek
Magia szpilek© Photogenica

Mięśnie łydek powrócą do swojego normalnego stanu

Nogi będą dłuższe
© Photogenica

Badanie opublikowane w 2012 roku w magazynie The Journal of Applied Physiology wykazało, że osoby regularnie noszące buty na wysokim obcasie nie tylko wykonują krótsze kroki (zarówno w butach jak i boso), ale również mają krótsze mięśnie łydek. Dzieje się tak, ponieważ kiedy nosisz buty na obcasie twoja stopa znajduje się w nietypowej pozycji, gdzie pięta jest przyciągnięta do kostki i rzadko rozciąga się do swojej pełnej długości. Ćwiczenia polegające na rozciąganiu i rolowaniu oraz co najważniejsze – chodzenie w płaskich butach, które stabilnie trzymają stopę – pomoże mięśniom łydek powrócić do swojego dawnego stanu.

Twoje plecy poczują się znacznie lepiej

Mocniejsze plecy
© Photogenica

Szpilki sprawiają, że twoja pupa wygląda atrakcyjnie z konkretnego powodu, – kiedy je nosisz twoja miednica się odchyla sprawiając, że pupa wysuwa się do tyłu. Powoduje to wzmożony nacisk na lędźwiowy odcinek kręgosłupa, a także na podtrzymujące go mięśnie. U niektórych kobiet, które chodzą na wysokich obcasach może nawet wystąpić kręgozmyk – przesunięcie się jednego kręgu do przodu względem drugiego, – który powoduje uszkodzenie nerwu oraz dolegliwości bólowe. Po zdjęciu obuwia na wysokim obcasie kręgosłup automatycznie powraca do swojej właściwej pozycji, redukując nacisk na lędźwie i łagodząc ból, nawet ten, który był spowodowany przez kręgozmyk.

Mogą boleć cię pięty

Ból pięt
© Photogenica

Dzieje się tak, dlatego, ponieważ noszenie szpilek nie tylko skraca mięśnie łydek, ale również skraca ścięgna Achillesa. Kiedy nagle przerzucisz się na buty o płaskiej podeszwie, twoja stopa na powrót znajdzie się w położeniu pod kątem 90 stopni w stosunku do nogi, napięcie na ścięgna zwiększy się więc. U ludzi z zapaleniem rozcięgna podeszwy stopy, taka zmiana położenia może wpłynąć na pogorszenie istniejącego bólu pięty. U innych ból pięty może pojawić się po raz pierwszy. W przeciągu kilku dni, tygodni, a jeśli wcześniej praktycznie nie rozstawałaś się z obcasami – miesięcy, ścięgna odzyskają swoją naturalną długość, a wtedy ból zniknie a twoje pięty będą szczęśliwsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Twoje kolano biegacza magicznie wyzdrowieje

Kolano wyzdrowieje
© Photogenica

Nieważne jak bardzo twoja pupa wystaje do tyłu, kiedy nosisz obcasy, środek ciężkości ze swojej właściwej pozycji przesuwa się do przodu. To oznacza dodatkowe obciążenie ścięgien i wiązadeł w okolicy kolan. Wynika z tego, że aby pozbyć się kolana biegacza wcale nie należy przestać biegać.

Poprawi się twoja umiejętność utrzymania równowagi

Poprawa utrzymywania równowagi ciała
© Photogenica

Regularne chodzenie w butach na wysokich obcasach zwiększa ryzyko potknięcia się – nawet jeśli akuat masz na sobie płaskie buty. W 2015 roku przeprowadzono badanie z udziałem stewardes południowokoreańskich linii lotniczych. Wykazało ono, że kilka lat regularnego noszenia wysokich obcasów prowadzi do zachwiania równowagi w sile mięśni po bokach kostek a także z przodu i z tyłu stopy. Skutkuje to niestabilnością kostki i bardzo źle wpływa na zmysł równowagi. Przestawienie się na obuwie o płaskiej podeszwie powoduje, że mięśnie w okolicy kostki pracują we właściwy sposób zapewniając kostce większą stabilność i równowagę. Przyjęcie idealnej pozy tancerki, wydaje się być o wiele prostsze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas