Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?

Wiele osób boryka się z problemem nieprzyjemnego zapachu z butów. Jest to na tyle wstydliwe, że może wprawić w kompleksy oraz skutecznie zniechęcić choćby do towarzyskich spotkań, które wymagają zdejmowania obuwia. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia – kilkoma prostymi metodami można pozbyć się przykrego kłopotu. Jakie są skuteczne sposoby radzenia sobie z tą przypadłością? Czy istnieją naturalne metody? W jaki sposób można wykorzystać plasterek cytryny? Podpowiadamy.

Trampki
Trampki ©123RF/PICSEL

Skąd bierze się problem nieprzyjemnego zapachu z butów?

Nieprzyjemny zapach buta
©123RF/PICSEL

Nieprzyjemny zapach wewnątrz buta wiąże się przede wszystkim z nadmiernym poceniem się stóp. Zbyt długie noszenie butów powoduje, że rozwijają się w nich bakterie, które odpowiedzialne są za nieprzyjemną woń; ich powstawaniu sprzyja również wilgoć i ciepło. Poza tym, jeśli obuwie wykonane jest z materiałów, które nie przepuszczają dostatecznie powietrza, potęguje to uczucie nieświeżości. Dlatego ważna jest codzienna higiena stóp - nadmierna potliwość może przyczynić się do rozwoju grzybicy. Warto również zwrócić uwagę na skarpety i wybierać te, które są wyprodukowane wyłącznie z materiałów naturalnych (m.in. z bawełny). Trzeba pamiętać, aby po całym dniu użytkowania danych butów, nie chować ich od razu do szafy, ale odstawić w przewiewne miejsce, by wnętrze mogło się dostatecznie osuszyć i przewietrzyć.

Czy można prać buty w pralce?

Buty w pralce
©123RF/PICSEL

Wstydliwy problem nieprzyjemnego zapachu z butów można skutecznie zneutralizować poprzez ich regularne czyszczenie. Niektóre modele obuwia można wyprać w pralce: trzeba wcześniej wyciągnąć z nich sznurówki, które mogłyby zawinąć się w delikatny mechanizm urządzenia. Ponadto przed umieszczeniem ich w bębnie, warto włożyć całość do starej poszewki, która uniemożliwi nadmierne obijanie się ich we wnętrzu pralki. Dobrze jest też umieścić w środku amortyzujące materiały, np. ręczniki. Warto również pamiętać o odpowiedniej temperaturze prania: zbyt wysoka może zniszczyć albo odkształcić obuwie, zwłaszcza gdy wykonane jest ono z tworzywa sztucznego. Nie wolno również zapomnieć o odpowiednim poziomie wirowania: dla bezpieczeństwa urządzenia lepiej wybrać tę minimalną.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu obuwia?

Aerozol do butów
©123RF/PICSEL

Niestety, nie każdy but nadaje się do prania w pralce (np. obuwie klejone). Może to spowodować trwałe uszkodzenie obuwia. Na szczęście istnieją naturalne metody, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

*Herbata – zwykła czarna herbata skutecznie zneutralizuje nieprzyjemny zapach, a przy okazji skutecznie wchłonie wilgoć z wnętrza buta. Wystarczy włożyć do niego kilka torebek i pozostawić minimum na całą noc. W razie potrzeby torebki trzeba wymieniać na bieżąco.

*Żwirek – koci żwirek ma właściwości higroskopijne, czyli idealnie wiąże wodę i pochłania nieprzyjemne zapachy. Wystarczy wsypać do obuwia trochę czystego i suchego żwirku oraz pozostawić całość na kilka godzin.

*Soda oczyszczona – niezawodny i uniwersalny środek, który pochłania wilgoć i skutecznie rozprawia się z bakteriami. Wystarczy wsypać kilka łyżek sody do wnętrza buta i pozostawić na kilka godzin. Metoda ta jednak powoduje, że obuwie trzeba solidnie wyczyścić: najlepiej w tym celu użyć odkurzacza z odpowiednią, wąską końcówką.

*Owoce cytrusowe – dobrym sposobem jest umieszczenie w płóciennym woreczku skórek owoców cytrusowych wymieszanych z suszonymi liśćmi szałwii. Taki specyfik włożony do butów szybko i skutecznie je odświeży. Dla lepszego efektu można również umieścić w obuwiu plasterki cytryny i pozostawić tak długo, aż owoc wyschnie – problem z zapachem zniknie na pewno.

*Cynamon i goździki – oba składniki wystarczy wsypać do materiałowego woreczka i umieścić go we wnętrzu obuwia. Problem może zniknąć już po kilkudziesięciu minutach, aczkolwiek w trudniejszych przypadkach czynność należy powtarzać kilkukrotnie i w miarę regularnie.

*Zamrożenie obuwia – innym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest umieszczenie oczyszczonego obuwia w lodówce. Do woreczków strunowych należy włożyć buty, szczelnie je zamknąć i umieścić na całą noc w zamrażarce. Po takim zabiegu obuwie będzie odświeżone.

*Profesjonalne środki – na rynku dostępne są środki, które szybko rozprawiają się z nieprzyjemnym zapachem. Szczególnie popularne są te w postaci aerozolu oraz zasypek. Ponadto dla lepszego efektu warto zastanowić się nad zakupem wkładek, które zawierają w sobie warstwę wykonaną z węgla aktywowanego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas