Met Gala i jej najbardziej kontrowersyjne kreacje

Uchodząca za jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie mody Met Gala rokrocznie dostarcza nam mnóstwa emocji. Na przestrzeni dekad zaproszone na nią gwiazdy zdumiewały odważnymi, a nierzadko wyjątkowo kontrowersyjnymi kreacjami, które zyskały dziś miano legendarnych.

Lady Di w niezapomnianej sukni
Lady Di w niezapomnianej sukniGetty Images

W każdy pierwszy poniedziałek maja najbardziej wpływowe postaci ze wszystkich zakątków popkultury odbywają wyjątkowy spacer po czerwonym dywanie corocznej gali gromadzenia funduszy przez Instytut Kostiumowy Metropolitan Museum of Art's. Wydarzenie to, nazywane Met Galą lub Met Ball, przypomina rangą ceremonie wręczenia najważniejszych nagród filmowych czy muzycznych. Nazywana nie bez przyczyny modowymi Oscarami Met Gala przykuwa uwagę całego świata - głównie za sprawą zapierających dech w piersiach kreacji przybyłych na uroczystość gości.

Każdego roku gali towarzyszy ogłaszany na długo przed jej rozpoczęciem motyw przewodni zapowiadający zarazem tematykę wystawy, którą goście mają okazję obejrzeć przedpremierowo właśnie podczas wydarzenia. Najznakomitsi projektanci i ich muzy - gwiazdy kina i estrady, koneserzy sztuki oraz osobistości z branży mody - łączą siły, by stworzyć wspólnie niezapomniane stroje, w sposób kreatywny nawiązujące do tematu gali. Najbardziej pożądana stylizacja powinna cechować się brawurą, mnogością oryginalnych detali, nietuzinkowością technicznych rozwiązań. Ma zachwycić i utkwić w pamięci na długo.

Do takich kreacji przyzwyczaili nas goście Met Gali, którzy rokrocznie dokładają wszelkich starań, by zaskoczyć i olśnić na czerwonym dywanie rozpościerającym się przed nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Do najbardziej zapadających w pamięć strojów, które mieliśmy okazję podziwiać na przestrzeni lat należy m.in. stylizacja nazywanej ikoną stylu Jackie Kennedy, która w 1979 roku pojawiła się na gali ubrana w efektowną czarną suknię z falbanami. Dwa lata później niemniejsze wrażenie na obserwatorach zrobiła Diana Ross. Znana z brawurowych strojów królowa muzyki disco zachwyciła wówczas w pierzastej sukni odsłaniającej ramiona.

W 1996 roku sensację wzbudziło pojawienie się na gali - po raz pierwszy i jedyny w historii - księżnej Diany. Lady Di doceniana powszechnie za swój doskonały gust i eleganckie stroje zaprezentowała się w granatowej bieliźnianej sukience projektu Johna Galliano, do której dobrała wytworną biżuterię: kolczyki i naszyjnik z szafirem. Odważna jak na owe czasy, inspirowana buduarową stylistyką sukienka na ramiączkach wzbogacona o zmysłowe koronkowe akcenty wywołała wówczas niemałe kontrowersje, szczególnie biorąc pod uwagę, że miała ją na sobie członkini brytyjskiej rodziny królewskiej.

Podczas gali w 2004 roku, która upłynęła pod hasłem: "Niebezpieczne związki: moda i meble w XVIII wieku", laur zwycięstwa w kategorii najbardziej niebanalnych kreacji bezsprzecznie zdobyła Amber Valetta. Modelka i aktorka miała na sobie złoty gorset Maggie Norris i drapowaną, patchworkową spódnicę od Johna Galliano. Dopełnieniem eklektycznego stroju była fryzura przywodząca na myśl uczesania Marii Antoniny. Podobne wrażenie zrobił dwa lata później Alexander McQueen, któremu na gali o motywie przewodnim dotyczącym tradycji i transgresji w brytyjskiej modzie towarzyszyła Sarah Jessica Parker. Para przyjaciół pojawiła się ubrana w odważną szkocką kratę, tak charakterystyczną dla twórczości McQueena, a zarazem idealnie pasującą do tematyki gali.

Kontrowersyjną można z całą pewnością określić kreację Anji Rubik z 2012 roku. Suknia projektu Anthony'ego Vaccarello wywołała niemałe poruszenie za sprawą niebotycznego rozcięcia eksponującego nogę i biodro modelki. Rubik, choć zachwyciła nienaganną figurą, natychmiast stała się bohaterką memów - podobnie zresztą jak rok później Kim Kardashian, która będąc wówczas w ósmym miesiącu ciąży pojawiła się na Met Gali w barwnej sukni od Givenchy. Uwagę zwracał odważny, przez złośliwych określany, jako tandetny i nieco archaiczny, kwiatowy print, w który Kim ubrana była od stóp do głów.

W sukni uważanej za jedną z najlepszych, a z całą pewnością najbardziej brawurowych w historii Met Gali, w 2015 roku pojawiła się Rihanna, reinterpretując motyw przewodni wydarzenia, jakim były Chiny. Znana z oryginalnego podejścia do mody barbadoska wokalistka założyła na tę okazję skomplikowaną żółtą kreację z monstrualnych rozmiarów peleryną autorstwa chińskiego projektanta Guo Pei, której wykonanie zajęło rzekomo... ponad dwa lata. Rihanna po raz kolejny udowodniła, że jej modowa kreatywność i odwaga nie znają granic.

Met Gala to niewątpliwie jedno z najważniejszych i najchętniej komentowanych wydarzeń w branży mody, które skupia na sobie uwagę niemal całego świata. Niektóre spośród zaprezentowanych na przestrzeni lat na czerwonym dywanie gwiazdorskich stylizacji zyskały status kultowych, inne - zapisały się w historii, jako barwne modowe ciekawostki. Met Gala stanowi bodaj najlepszy dowód na to, że moda i sztuka z powodzeniem mogą się wzajemnie inspirować i przenikać.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas