Trudno ci znaleźć idealny rozmiar jeansów? Oto możliwa przyczyna

Różnice w rozmiarówkach spodni damskich i męskich są tematem, który nurtuje wielu z nas podczas zakupów odzieży. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego kobiety muszą zmagać się z różnorodnością rozmiarów, podczas gdy mężczyźni mają znacznie łatwiej? Okazuje się, że istnieje pewne wytłumaczenie tej sytuacji.

Dlaczego jeansy w tym samym rozmiarze się różnią?
Dlaczego jeansy w tym samym rozmiarze się różnią?Adobe Stock

Różnice w rozmiarówce spodni damskich i męskich

Wiele kobiet z pewnością doświadczyło sytuacji, w której spodnie oznaczone tym samym rozmiarem w różnych sklepach miały zupełnie inne wymiary. Ten fenomen wynika z faktu, że rozmiar rozmiarowi nierówny, a nawet w jednym sklepie dwa modele spodni w tym samym rozmiarze mogą znacznie się różnić.

Dlatego też zakupy spodni dla kobiet mogą być bardziej skomplikowane niż dla mężczyzn, którzy zawsze mają wpisaną na metce długość i szerokość. Rozmiary spodni męskich są ustalane na podstawie stosunku długości nogawki do obwodu talii, co znacznie ułatwia proces dobierania odpowiedniego rozmiaru. Natomiast dla kobiet przymierzanie kilku par spodni jest często koniecznością, aby znaleźć te, które idealnie będą pasować.

Na czym polega zjawisko "rozmiaru próżności"?

Powodem tego jest m.in. zjawisko "rozmiaru próżności". Wiele kobiet posiada w szafie dżinsy w różnych rozmiarach, które pasują na nie tak samo dobrze. Nawet pomimo różnicy  trzech rozmiarów każda para może idealnie leżeć. Niektóre sklepy stosują taktykę zaniżania rozmiarów na metkach, co ma na celu podniesienie poczucia wartości klientek.

Wynika to z tego, że kobiety chętniej sięgają po ubrania w mniejszych rozmiarach, bo to zwiększa ich pewność siebie.

Każda marka odzieżowa ma swój własny system rozmiarów, co jeszcze bardziej komplikuje kwestię dopasowania. Marki dostosowują się do profilu swojego klienta, a to sprawia, że ten sam rozmiar w jednej marce może być zupełnie inny niż w innej. Dlatego wybór odpowiedniego rozmiaru spodni dla kobiet może być wyzwaniem.

Tomasz Ziętek. O autorskim albumie - „Some old songs", zawalczy o Oskary i Hollywood?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas