Reklama

Niemal 50 dodatkowych dni wolnych od pracy! Jest jeden warunek

Każdy pracownik ma zapewnione prawo do płatnego urlopu. Jego wymiar zależy od stażu pracy, jednak niektórym może przysługiwać prawie 50 dodatkowych dni wolnych w roku! Sprawdź, kto będzie uprawniony do ich wykorzystania i na jakich zasadach.

Przyjęta w styczniu przez Sejm ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, przewiduje zwiększenie liczby dodatkowych dni wolnych dla honorowych dawców krwi. Ustawą na najbliższym posiedzeniu, czyli 21 lutego zajmie się Senat. Zgodnie z jej założeniami regularnym dawcom krwi może przysługiwać nawet do 48 dni wolnych. 

Zobacz również: Czy PIT-37 trzeba rozliczyć samodzielnie? Oto jakich formalności należy dopełnić

Dwa dni wolne za każdorazowe donacje

Taka liczba nie jest przypadkowa. Płatne wolne będzie przysługiwać dawcom w dniu oddania krwi, a także dzień później. Wcześniej za każdorazowe donacje można było odebrać tylko jeden dzień wolny. Ilość tych dni będzie zależała od tego, czy dawca odda krew pełną, czy niektóre jej składniki. 

Reklama

Osocze można oddawać raz na dwa tygodnie, dlatego maksymalna roczna liczba donacji wynosi 24. Oznacza to, że za regularne oddawanie osocza, dawca dostanie 48 dodatkowych, płatnych dni wolnych. Z kolei osoby oddające płytki krwi, mogą to robić nie częściej niż raz na miesiąc. W przypadku regularnych donacji dawca będzie mógł skorzystać z 24 dni wolnych od pracy. 

Dawca krwi pełnej, czyli zawierającej wszystkie składniki w tym: krwinki czerwone, płytkowe, białe i osocze, może oddać krew w odstępach, które wynoszą minimum osiem tygodni, przy czym kobieta może być dawcą cztery razy w ciągu roku, a mężczyzna sześć. 

Zobacz również: Urlop na żądanie. Kiedy pracodawca może nie zgodzić się na dzień wolnego?

 

"Z kalendarza wynika, że oddanie osocza 24 razy w roku, jest teoretycznie możliwe. W praktyce dawca musi się cieszyć bardzo dobrym zdrowiem.  Dlatego mówimy o jednostkowych przypadkach dawców osocza" - podkreśla Tomasz Ogrodnik, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi dla serwisu prawo.pl. 

Wysokość wynagrodzenia za dni wolne, będzie określana w taki sam sposób, jak przy urlopie wypoczynkowym. Co wywołało niemałe kontrowersje to fakt, że koszty te będzie musiał pokrywać pracodawca. 

Zobacz również: Zmiany widać na rękach. Oto 5 symptomów słabego krążenia krwi

Kto może oddać krew lub jej składniki? 

Dawcami mogą być tylko osoby zdrowe, które nie są nosicielami choroby HIV lub u których nie stwierdzono w przeszłości wirusowych zapaleń wątroby. Lista przeciwwskazań jest jednak znacznie dłuższa. Można się z nią zapoznać na stronie Narodowego Centrum Krwi. 

Ważnym warunkiem jest minimalna waga, która w przypadku honorowych dawców musi wynosić 50 kilogramów. Wiek również ma znaczenie. Krew mogą oddawać jedynie osoby pełnoletnie, a dopuszczalny przedział wiekowy to od 18 do 65 lat. Krwi nie może oddać osoba, która w czasie ostatnich sześciu miesięcy wykonała tatuaż, przekłucie ucha lub innej części ciała, lub też miała zabieg operacyjny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dni wolne od pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama