Zmiany widać na rękach. Oto 5 symptomów słabego krążenia krwi
Z problemem słabego krążenia krwi zmaga się coraz więcej osób. Według szacunków dolegliwość ta dotknęła już ponad 200 mln ludzi na całym świecie. Pierwsze oznaki problemów z krążeniem widoczne są na naszych dłoniach i stopach. Jakich symptomów nie powinniśmy lekceważyć?
Na układ krążenia składa się rozległa sieć tętnic, żył i naczyń włosowatych, których zadaniem jest umożliwienie przepływu krwi oraz tlenu i składników odżywczych do tkanek w całym ciele. Każdy problem, który pojawi się w obrębie tej struktury zaburza pracę całego systemu, doprowadzając do osłabienia krążenia, a w konsekwencji niedotlenienia pewnych partii ciała.
Słabego krążenia krwi nigdy nie należy ignorować. Jest to bowiem poważny stan, który w konsekwencji może mocno zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Mimo iż zaburzenia krążenia dotyczą najczęściej osób w wieku powyżej 40. roku życia, problem ten nie pojawia się wyłącznie wraz z wiekiem. Za złe krążenie odpowiadać mogą również takie choroby jak przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żył głębokich czy choroba tętnic obwodowych. Odpowiedzialną za tę dolegliwość może być także cukrzyca, nadwaga i mała aktywność fizyczna.
Zobacz również: Lampka wina dziennie dobra dla zdrowia? To mit!
Słabe krążenie krwi powoduje wiele objawów, którym towarzyszyć może ból. Jak je rozpoznać? Dr Laura Purdy w rozmowie z serwisem eatthis.com wskazała na pięć charakterystycznych symptomów, po których możemy rozpoznać występujące w naszym organizmie problemy z krążeniem.
- Opuchlizna na nogach poniżej kolan. Jeśli po całym dniu czujemy, że nasze nogi są spuchnięte, a po ściągnięciu skarpetek widzimy odciśnięte na skórze ściągacze - może to być pierwszy znak towarzyszących nam problemów z krążeniem. W przypadku pojawiających się obrzęków należy zrezygnować ze stosowania leków moczopędnych, a w zamian zdecydować się na noszenie pończoch uciskowych, odpoczynek z uniesionymi stopami, utratę masy ciała oraz ćwiczenia, które będą angażować do pracy dolne kończyny. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z lekarzem.
- Przebarwienia stóp. Ciemnoniebieskie i czerwonawe przebarwienia na stopach mają związek z rozkładającym się z hemoglobiny żelazem. Zaniepokoić powinno również sinienie palców u stóp, związane z niewystarczającą ilością tlenu dostarczanego z krwi do tkanek.
- Zimne palce i dłonie. Słabe krążenie powoduje niewystarczający przepływ krwi do tych obszarów. Jeśli na dłoniach pojawi się najbardziej charakterystyczny objaw - blada końcówka palca - należy natychmiast udać się do lekarza.
- Ból stawów i skurcze mięśni - szczególnie ból łydek podczas chodzenia. Słabe krążenie może powodować ból nóg, ramion, stóp. Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednak ból łydek podczas chodzenia, który ustępuje tuż po odpoczynku. Jak podkreśla dr Purdy, jest on wyjątkowo charakterystyczny, w żadnym momencie nie przypominając tego, który jest związany z wysiłkiem fizycznym. Wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.
- Drętwienie i mrowienie kończyn. To efekt niedocierającej w odpowiedniej ilości do konkretnych obszarów ciała krwi. Objawy te mogą pojawiać się podczas siedzenia lub po aktywności fizycznej. Jeśli jednak nogi drętwieją bez wyraźnego powodu, należy natychmiast udać się do lekarza.
Zobacz również: Kobiecy zawał może objawiać się podstępnie. Trzeba zwrócić uwagę na ten ból
Problemy z krążeniem powinny być przede wszystkim skonsultowane ze specjalistą. Po wizycie w gabinecie lekarskim warto wspomóc leczenie w domowych warunkach.
Pomóc mogą między innymi naprzemienne ciepło-zimne prysznice oraz bogata w cytrusy dieta. Ważnym składnikiem cytryn i pomarańczy jest bowiem hesperydyna, która posiada właściwości przeciwutleniające, chroniąc naczynia krwionośne i sprawiając, że przepływ krwi jest bardziej stabilny. Pomocna może okazać się również dieta obfita w ryby i owoce morza.
Zobacz również: Naturalny sposób na flegmę i toksyny. Wystarczą miód i banany!