Czy PIT-37 trzeba rozliczyć samodzielnie? Oto jakich formalności należy dopełnić
Podatek dochodowy od osób fizycznych, nazywany również PIT, jest jednym z najważniejszych zobowiązań, jakie musi uregulować każda osoba, która osiąga podlegające opodatkowaniu dochody. Wraz z okresem rozliczania PIT pojawia się wiele pytań. Czy Urząd Skarbowy automatycznie rozliczy PIT? Co jeśli nie złożę PIT-37? Jak rozliczyć PIT-37? Oto najważniejsze formalności, jakich należy dopełnić.
Spis treści:
Kiedy mija termin składania zeznania podatkowego?
W połowie lutego rozpoczyna się okres rozliczania ze skarbówką. Najpopularniejszą deklaracją podatkową, którą wybiera największy procent społeczeństwa, jest deklaracja PIT-37. W ten sposób rozliczają się wszystkie osoby, które pracują na umowę o pracę, o dzieło czy zlecenie. PIT-37 wypełniają także emeryci, renciści oraz osoby, które pobierają zasiłek i różnego rodzaju świadczenia przedemerytalne.
Im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Kiedy się rozlicza PIT 2023? Deklaracje podatkowe PIT-37 za 2022 rok można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku.
Czy urząd skarbowy rozliczy mnie sam?
Przed laty podatnik mógł skorzystać ze specjalnego wniosku, aby rozliczenie wykonał za niego Urząd Skarbowy. Obecnie podobne metody nie są już jednak możliwe.
Od 2019 roku to podatnik podejmuje decyzję czy przygotuje PIT-37 samodzielnie czy też sceduje ten obowiązek na Urząd Skarbowy. Deklaracja jest wówczas przygotowywana przez Ministerstwo Finansów, a podatnikowi pozostaje jedynie kontrola jego treści.
Czy PIT składa się automatycznie?
Deklaracja PIT-37, która nie została odrzucona w systemie jest uznawana za złożoną ostatniego dnia rozliczenia podatkowego, czyli 2 maja 2023 roku. Nie trzeba więc jej akceptować i tak mając pewność, że Urząd Skarbowy otrzyma naszą deklarację.
Jak rozliczyć PIT przez internet krok po kroku?
Jak złożyć PIT przez internet 2022? Chcąc złożyć zeznanie podatkowe należy zalogować się do systemu Twój e-PIT. Można zrobić to poprzez login.gov.pl, czyli profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Istnieje również możliwość skorzystania z aplikacji mObywatel. Logowanie jest możliwe także poprzez dane podatkowe, a więc numer PESEL (lub NIP i datę urodzenia) oraz kwotę przychodu z rozliczenia za poprzedni rok.
Po zalogowaniu, jeśli wszystko się zgadza, wystarczy jedynie zaakceptować przygotowane zeznanie. Można także zmienić sposób rozliczenia w PIT-37 na wspólne z małżonkiem czy wskazać organizację pożytku publicznego, której chce się przekazać 1,5 proc. podatku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można odrzucić przygotowany PIT-37.
Zobacz również: Odkładasz środki na emeryturę? Możesz to odliczyć od podatku i zyskać ponad 2 tys. zł
Kiedy Urząd Skarbowy rozliczy za ciebie PIT?
Urząd Skarbowy ma standardowo trzy miesiące na rozliczenie podatku. To jednak termin, który określa czas tradycyjnych form rozliczenia. Wysłanie PIT-37 przez internet pozwoli zaoszczędzić w tym aspekcie sporo czasu. Wówczas Urząd Skarbowy ma na jego rozliczenie 45 dni.