Odmłodzić uśmiech
Do odmładzania skóry służą tysiące kremów i zabiegów. Ale odmłodzić można także uśmiech. Zobacz, co robić, by nie dodawał lat.
Młode szkliwo jest twarde, połyskujące, niebiesko-szare w odcieniu. U osób starszych zmienia barwę na pomarańczowy, przez co zęby nie są już tak błyszczące i jasne.
- Dlatego właśnie wybielanie daje efekt odmłodzenia uśmiechu - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. Rozjaśnienie zębów o kilka tonów (we własnej, naturalnej barwie) to sposób na dyskretne ujęcie lat.
Rada dr Iwony Gnach-Olejniczak:
- Wybielaj zęby zawsze pod nadzorem lekarza. Do dyspozycji masz metody nakładkowe i gabinetowe. Przed wybielaniem usuwaj kamień, by sprawdzić, czy nie kryją się pod nim ubytki próchnicze. To ważne także dlatego, że już sama higienizacja potrafi rozjaśnić zęby w zadowalający sposób. Sięgaj po bezpieczne pasty wybielające, które mają niski współczynnik ścieralności (RDA).
Naturalną cechą młodych zębów jest połysk. Z wiekiem szkliwo ściera się, przez co uśmiech traci swój młodzieńczy blask. Staje się porowate, a wtedy szybciej odkładają się na nim osady. Przez cienką warstwę przenikają też barwniki zawarte w pożywieniu.
Rada dr Iwony Gnach-Olejniczak:
Ratunkiem dla zębów pozbawionych blasku są dwa zabiegi, które możesz zastosować równolegle. Pierwszy koncentruje się na odbudowie szkliwa (remineralizacja). Jest wykonywany w gabinecie i kontynuowany w domu. Drugi - mikroabrazja - polega na mechanicznym polerowaniu szkliwa. Uzyskany w ten sposób połysk rozjaśni i odmłodzi twój uśmiech o kilka-kilkanaście lat.
Uśmiechnij się do siebie w lustrze. Widzisz, że kąciki ust szybują do góry. A jak układa się linia zębów? Czy podąża za układem warg, a może wręcz przeciwnie opada tam, gdzie zaczynają się przedtrzonowce? Jeśli tak, to znaczy, że masz tzw. odwróconą linię uśmiechu. Linia brzegów siekaczy górnych powinna odpowiadać krzywiźnie dolnej wargi. Taki układ zapewnia młody i harmonijny wygląd.
Rada dr Iwony Gnach-Olejniczak:
Odtworzenie młodzieńczej linii uśmiechu przy niewielkich zaburzeniach jest możliwe za pomocą konturowania i niewielkiego bondingu zębów przez stomatologa (uzupełnienie kształtów bez ingerencji w szkliwo). Przy większych zaburzeniach potrzebna może być interwencja ortodontyczna oraz większy bonding, czyli wymodelowanie licówek kompozytowych na fotelu dentystycznym, ale także bez ingerencji w szkliwo. W wersji droższej można zastąpić bonding licówkami porcelanowymi.
Dziąsła osób młodych szczelnie wypełniają przestrzenie między zębami. Trójkątne brodawki międzyzębowe tworzą falisty kształt, porównywany do girlandy. Z wiekiem, ale też na skutek braku higieny, dochodzi do zaniku brodawek międzyzębowych. Odsłaniają się puste przestrzenie u nasady zębów. W tych miejscach odkłada się kamień, a zęby robią się nadwrażliwe i podatne na choroby.
Rada dr Iwony Gnach-Olejniczak:
Z powodów zdrowotnych i estetycznych zachęcamy pacjentów do regularnego usuwania kamienia, by zapobiegać wędrówce dziąseł i odsłanianiu szyjek zębowych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 2 zabiegi w roku. Wykonuje się je nieinwazyjnie, bo za pomocą ultradźwięków. Przy poważniejszych problemach z przyzębiem stosuje się urządzenia minimalizujące kieszenie dziąsłowe i niwelujące stany zapalne. W domu sięgać należy po specjalistyczne płukanki. Jeżeli doszło do zaniku brodawek dziąsłowych między zębami, stomatolog zamknie tzw. czarne trójkąty poprzez bonding lub licówki porcelanowe.
Nie chcesz się przedwcześnie zestarzeć? Dbaj o to, by zachować wszystkie zęby. Nie dziw się, gdy z powodu utraty kilku trzonowców twoje rysy twarzy będą się starzeć szybciej niż u koleżanek. Gdy zanika kość szczęki, skóra traci podparcie. Szybciej pojawiają się zmarszczki i obwiśnięcia.
Rada dr Iwony Gnach-Olejniczak:
Najważniejsze jest dbanie o każdego zęba, plombowanie, leczenie kanałowe itd. Gdy z zębem musisz się rozstać, od razu uzupełnij ubytek. Dla zdrowia i estetyki najlepsze są implanty, ponieważ odtwarzają korzeń i najpełniej zapobiegają zanikowi kości.