Święta w pracy. Na co mogę liczyć?

Bonus, a może urlop? Dowiedz się, czy pracodawca ma w okresie świąt wobec ciebie jakieś obowiązki.

Pani Kasia powiedziała mi, że jej siostra dostała w pracy na święta bony na zakupy.

Reklama

- U nas w firmie ich nie dają. Czy pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikom takich świadczeń, czy też nie? - zapytała.

- Nie, nie ma obowiązku. Zależy to od jego woli, a przede wszystkim od kondycji finansowej. Firma może dać pracownikom np. bony, prezenty rzeczowe, gotówkę.

- Słyszałam, że trzeba od nich zapłacić podatek?

- Niekoniecznie. Jeśli gotówka lub prezenty dla pracowników są sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, będą zwolnione z podatku (oraz składek ZUS). Ale tylko do kwoty 380 zł rocznie (łącznie świadczenia pieniężne i rzeczowe). Jeśli otrzymała pani już w ciągu roku od firmy jakieś świadczenia z funduszu socjalnego o wartości powyżej 380 zł, to prezent świąteczny będzie podlegał podatkowi (od nadwyżki ponad 380 zł). Jest też druga sytuacja, w której zapłaci pani podatek.

- Czyli kiedy?

- Gdy paczka czy gotówka sfinansowane zostaną z innych środków firmy niż fundusz socjalny. Szef doliczy wówczas wartość prezentu do pani pensji i odprowadzi zaliczkę na podatek. Podobnie jeśli otrzyma pani bon towarowy czy talon (bez względu na źródło finansowania).

- A jak to jest z urlopem w okresie świąt? Czy szef musi mi go dać? Chcę wyjechać do rodziny.

- Urlop powinien być udzielony w terminie uzgodnionym przez pracodawcę i panią, najczęściej zgodnie z planem urlopów. Jeśli więc zaplanowała go pani wcześniej, nie powinno być problemu.

- Czy szef może mnie odwołać z urlopu?

- Tak, ale tylko w wyjątkowej sytuacji. Z powodu okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez panią urlopu (np. poważna awaria, choroba innego pracownika).

- A jeżeli nie wrócę wtedy do pracy?

- Pracodawca będzie mógł to uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Może to być nawet powodem do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca powinien pokryć koszty poniesione przez panią w związku z odwołaniem z urlopu, np. koszty powrotu do domu.

  art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 163- 167 ustawy Kodeks pracy

PORAD UDZIELA Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego

Dowiedz się więcej na temat: praca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje