Reklama

Reklama

Tajemniczy zespół nieszczelnego jelita

Medycyna konwencjonalna nie uznaje takiej jednostki chorobowej. Ale dzisiaj coraz więcej lekarzy twierdzi, że schorzenie istnieje. Co więcej, cierpi na nie wielu z nas.

Bezskutecznie leczysz alergię, łuszczycę, chorobę Hashimoto? Nie chudniesz mimo stosowania diety? Może się okazać, że przeszkodą jest zespół przesiąkliwości jelit. 

Reklama

Przyczyną tej tajemniczej dolegliwości jest siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik oraz częste przyjmowanie antybiotyków. Wskutek tego dochodzi do powstania ubytków w śluzówce jelit oraz  stanów zapalnych. 

Gdy wkładasz kromkę chleba do ust, nie zastanawiasz się nad tym, że wraz z nią (i innym pożywieniem) przez twój przewód pokarmowy wędrują liczne bakterie, wirusy, grzyby, toksyny, konserwanty i dodatki do żywności. 

Wszystkie są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, a jednak w przeważającej większości wypadków nic się nie dzieje. Dlaczego? 

Chroni nas bariera jelitowa

Otóż jest to zasługa wyścielającej cały pasaż od jamy ustnej do odbytu pojedynczej warstwy komórek nabłonkowych oraz pokrywającego ją śluzu, który działa na zasadzie filtra. To właśnie one stanowią podstawowy element bariery jelitowej. 

A od mieszkańców śluzu zależy też, jakie składniki odżywcze zostaną wchłonięte oraz co jest transportowane ze światła jelita do krążenia. Gdy dochodzi do uszkodzenia bariery jelitowej, następuje rozluźnienie połączeń między komórkami jelit, co otwiera drogę potencjalnie szkodliwym substancjom. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje