Dominika Wieczorek u Katarzyny Zdanowicz: "Zauważyłam, że mogę rekonfigurować swoje doświadczenia"

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

W najnowszym odcinku podcastu wideo "Zdanowicz pomiędzy wersami" dziennikarka Katarzyna Zdanowicz gościła Dominikę Wieczorek — mentorkę, socjoterapeutkę kognitywną, a także coacherkę. Gościni opowiedziała m.in. o strachu przed śmiercią, przemijaniu, samoświadomości i samoobserwacji, a także schematach, którymi kierujemy się w życiu oraz tym, jak się ich pozbyć.

Dominika Wieczorek u Katarzyny Zdanowicz
Dominika Wieczorek u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.TV

Dominika Wieczorek - "Zdanowicz pomiędzy wersami"

Dominika Wieczorek od 25 lat zajmuje się rozwojem osobistym oraz socjoterapią konignitywną. Prowadzi warsztaty, webinary, a także konsultacje dotyczące samoświadomości i samorozwoju.

Dominika Wieczorek uważa, że dar, dzięki któremu potrafi spojrzeć głębiej w życie człowieka, otrzymała po babci i prababci, które były kobietami "wiedzącymi i widzącymi". W pracy wykorzystuje psychologię poznawczą, która pozwala na lepsze zrozumienie oczekiwań i potrzeb człowieka. Kieruje się holistycznym podejściem, dzięki któremu patrzy na człowieka jako całość, a nie wycinek życia.

Stworzyła unikalny system Soul Level Translation, który opisuje jako "bibliotekę prawiedzy obfitości i mądrości,  która daje narzędzia do uzdrowienia programów, wzorców, przekonań w miłości, partnerstwie, pracy, relacjach i życiu."

Dominika Wieczorek z zawodu jest trycholożką, a od dekady prowadzi prywatny gabinet.

Dominika Wieczorek o strachu przed śmiercią: “Boimy się nie odchodzenia, a tego, jak odejdziemy, w którym momencie"

Dziennikarka Katarzyna Zdanowicz w rozmowie z Dominiką Wieczorek przytoczyła temat przemijania i strachu przed śmiercią. Rozmówczyni podkreśliła, że zmiany są nieuniknione, a w kontekście tego aspektu życia najważniejsza jest uważność i akceptacja:

Wszystko się zmienia i musimy nauczyć się sami te zmiany w nas dostrzec, sami tych zmian dokonywać, ale też akceptować naturalny proces, w którym się rodzimy i odchodzimy. Pytanie brzmi, co jest w środku naszego życia? Jak my to życie chcemy doświadczać, kim chcemy w nim być i jak je przeżyć. Żeby znać tytuł, którym zakończymy nasze życie, wiedzieć jak my zatytułujemy tę książkę. Boimy się nie odchodzenia, a tego, jak odejdziemy, w którym momencie".

Dominika Wieczorek o samoświadomości: “I to jest ta uważność - jak chcę i co chcę z tego świata przejąć? Ja nie muszę brać wszystkiego tak jak leci"

Dominika Wieczorek w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz opowiedziała również o tym, czym jest samoświadomość oraz samoobserwacja. Coacherka podkreśliła, jak wiele zależy od naszego postrzegania i sposobu patrzenia na życie. Jednocześnie wyjaśniła, w jaki sposób możemy przełamywać schematy, którymi się kierujemy: 

Zauważyłam, że mogę rekonfigurować swoje doświadczenia, czyli np. kiedy ktoś jest zdenerwowany i krzyczy, to on nie krzyczy na mnie, bo on ma emocje, czyli to nie jest o mnie, czy też do mnie. To ta osoba ma z czymś ewidentny problem. I teraz kiedy będę osobą kontrsugestywną, to wszystko wezmę do siebie, ale kiedy jestem świadoma pewnych rzeczy, że ludzie mają pewne emocje, że kiedy nie poznam swoich emocji, to też nie będę wiedziała, co inni ludzie czują, że za frustracją kryje się niezadowolenie, niechęć, złość i te emocje narastają. I to jest ta uważność — jak chcę i co chcę z tego świata przejąć, ja nie muszę brać wszystkiego, tak jak leci, czyli od rana do wieczora, to co w internecie scrollować i uznawać, że to jest moje życie. Ja mogę jako osoba dojrzała, dorosła zacząć wybierać co właściwie mi pasuje z tego życia.

Cały odcinek wideopodcastu "Zdanowicz pomiędzy wersami" zobaczysz tutaj: 

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 73: Dominika WieczorekINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas