10 mln w cztery miesiące. Kierunek przeżywa turystyczne oblężenie

To jeden z najpopularniejszych kierunków podróży, który jest uwielbiany również przez Polaków. Od początku 2024 roku kraj przeżywa prawdziwe turystyczne oblężenie. Według najnowszych danych, od stycznia do kwietnia odwiedziło go ponad 10 mln turystów.

Turcja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie
Turcja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie123RF/PICSEL

Spis treści:

  2024 rok dla Turcji zaczął się wyjątkowo owocnie, jeśli chodzi o liczbę turystów. Jak wynika z ostatnich danych Ministerstwa Turystyki i Kultury, od stycznia do kwietnia przyjazdy zagranicznych turystów wzrosły o 11,75 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Resort poinformował, że w przeciągu czterech miesięcy Turcję odwiedziło ponad 10 mln turystów.

  O temacie napisał szerzej portal Hurriyet Daily News. W samym kwietniu do Turcji zawitało 3,6 mln zagranicznych turystów - oznacza to wzrost o 8,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Kto najchętniej odwiedzał Turcję? Na czele listy znaleźli się Niemcy - przez cztery miesiące kraj odwiedziło 1,12 mln osób. Wśród zagranicznych turystów Turcję chętnie odwiedzali m.in. Rosjanie, Bułgarzy czy Brytyjczycy.

  Turcja liczy na jeszcze więcej

  Najczęściej odwiedzanym miejscem w Turcji od stycznia do kwietnia był Stambuł
  Najczęściej odwiedzanym miejscem w Turcji od stycznia do kwietnia był Stambuł123RF/PICSEL

  Najpopularniejszym kierunkiem był Stambuł - przez pierwsze cztery miesiące 2024 roku miasto odwiedziło 5,24 mln turystów (co stanowiło 49 proc. wszystkich przyjazdów). Na drugim miejscu uplasował się kurort Antalaya na Riwierze Tureckiej, który odwiedziło 1,84 mln osób. Tuż za nią znalazło się Edirne (1,23 mln turystów).

  W marcu 2024 liczba zagranicznych turystów wyniosła 2,7 mln, z kolei w lutym kraj odwiedziło 2,29 mln osób. Początek roku w Turcji spędzało nieco ponad 2 mln zagranicznych turystów.

  Jak podaje Hurriyet Daily News, w 2024 roku Turcja chce przyciągnąć 60 mln turystów. Szacuje się, że wpływy z turystyki wyniosą 60 mld dolarów.

  Jak podaje Ministerstwo Turystyki i Kultury, w 2023 roku przychody z turystyki wzrosły o niemal 17 proc. w porównaniu z 2022 rokiem i wyniosły 54,3 mld dolarów. Turecki Instytut Statystyczny (Türkiye İstatistik Kurumu) podaje, że w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosły 8,8 mld dolarów.

  Zobacz też:

  Turcja popularna wśród Polaków

  Turcja to jeden z krajów, który uchodzi za "turystyczny raj" i cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. W 2023 roku kraj odwiedziło ponad 1,5 mln odwiedzających z naszego kraju.

  Jak podawało Ministerstwo Kultury i Turystyki, Turcję odwiedziło łącznie nieco ponad 49 mln turystów zza granicy. Warto dodać, że był to wynik o wiele lepszy niż w 2019, jeszcze przed pandemią. Wówczas przyjechało tu 45 mln osób. W minionym roku turyści najczęściej podróżowali do Stambułu, Antalyi, Edirne, prowincji Mugla. Podobnie jak teraz, Turcję najchętniej odwiedzali Rosjanie, Niemcy, Brytyjczycy, Bułgarzy i Irańczycy.

  Turcja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Rocznie przyciąga miliony turystów
  Turcja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Rocznie przyciąga miliony turystów123RF/PICSEL

  Turcja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Jak mówił w rozmowie z RMF FM wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, Piotr Henicz:

  - Turcja walczy z Grecją o palmę pierwszeństwa od kilku lat, ale w tej chwili numer jeden to Turcja - przyznał.

  Jak już pisaliśmy w artykule Tanio, a plaże jak w raju. Hit tegorocznych wakacji, w 2024 roku na czele najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków znajdują się Grecja, Hiszpania i Chorwacja. Oprócz nich, Polacy chętnie wybierają Egipt, Wyspy Kanaryjskie czy Portugalię i Zanzibar.

  Turcja na turystów działa jak magnes. Kraj zachwyca zabytkami, plażami i innymi malowniczymi miejscami: każdy z regionów ma coś innego do zaoferowania.

  Na przykład Riwiera Egejska przyciąga pięknymi plażami, turkusową wodą i jest idealnym miejscem dla amatorów sportów wodnych. Znajdują się tu również miejsca bogate w zabytki, takie jak Troja czy Efes. Riwiera Turecka położona w południowej Turcji kusi śródziemnomorskim klimatem i pięknymi widokami - znajduje się tu kurort Antalya. Region cieszy się popularnością wśród amatorów aktywnego wypoczynku, ze względu na trasy trekkingowe i miejsca do uprawiania sportów wodnych.

  ***

  Źródło: hurriyetdailynews.com, Interia, RMF FM

  „Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas