Chłopy - malownicza wioska rybacka nad Bałtykiem

Z czego znane są Chałupy wiemy co najmniej od czasu, gdy po raz pierwszy zaśpiewał o nich Zbigniew Wodecki. A z czego słyną nadbałtyckie Chłopy?

Chłopy - malownicza wioska rybacka nad Bałtykiem
Chłopy - malownicza wioska rybacka nad BałtykiemMarek BazakEast News

Zbliżają się wakacje, warto więc poznać ten uroczy, choć mało znany, zakątek polskiego wybrzeża. Piękne plaże, tradycyjna architektura i sielska atmosfera. Chłopy welcome to! 

Jeśli ktoś spragniony jest spokoju, rodzinnej atmosfery i kontaktu z przyrodą, to na miejsce wakacyjnego odpoczynku powinien wybrać właśnie ten nadbałtycki zakątek. Niezniszczony jeszcze przez masową turystykę i wolny od wszechobecnego zgiełku typowych nadmorskich kurortów skusi amatorów kameralnego chilloutu.

Chłopy są małą, nadbałtycką wsią, usytuowaną na wschód od Ustronia Morskiego, między Sarbinowem a Mielnem. Wioskę w całości wpisano do rejestru zabytków ze względu na rzadko obecnie spotykany układ zabudowy z dobrze zachowanymi, zabytkowymi chałupami szachulcowymi z białą elewacją, drewnianymi ramami i dachem pokrytym strzechą.

Atrakcje Chłopów - przystań, molo, plaża

Miejscowość nie przyciąga turystów nachalną reklamą parków wodnych i dyskotek, ale dyskretnie kusi urokiem ostatniej rybackiej wioski nad Bałtykiem. Największym więc magnesem turystycznym wsi jest lokalna przystań rybacka, położona tuż przy molo. Goście mogą tam delektować się wyśmienitą, świeżo przygotowaną rybą prosto z miejscowej smażalni czy wędzarni. Dodatkowo, można tam również podziwiać rybackie kutry, które są zacumowane na plaży nieopodal przystani. Odwiedzający Chłopy, o dziwo nie narzekają na legendarne horrendalne ceny w nadmorskich punktach gastronomicznych — w Chłopach ponoć są wciąż bardzo przystępne.

Molo o długości 90 metrów stanowi idealną lokalizację na relaksujące spacery, zwłaszcza podczas zachodu słońca. Z jego szczytu rozciągają się malownicze widoki i można cieszyć się powietrzem bogatym w jod, co jest korzystne dla zdrowia.

Atrakcją Chłopów jest również dobrze utrzymana i szeroka plaża, która przyciąga turystów chętnie korzystających z kąpieli w morzu i słońcu. Plażę od letniska oddzielają wydmy i las sosnowy, co sprawia, że powietrze tutaj ma nie tylko morski, ale również sosnowy aromat.

Chłopy - malownicza wioska rybacka nad Bałtykiem
Chłopy - malownicza wioska rybacka nad BałtykiemPiotr KamionkaEast News

Inne ciekawe miejsce w Chłopach to Muzeum "Skarbnica Wioski Rybackiej", które zostało otwarte w 2019 roku. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z życiem miejscowej społeczności, szczególnie z przeszłości rybackiej tej okolicy. Obok muzeum znajduje się przestronny plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na świeżym powietrzu. Ciekawostką jest, że przez Chłopy przebiega 16 południk geograficzny, który jest wyraźnie zaznaczony wzdłuż ścieżki rowerowej R10 prowadzącej do Mielna.

Chłopy - malownicza wioska rybacka nad Bałtykiem
Chłopy - malownicza wioska rybacka nad BałtykiemPiotr KamionkaEast News

Spacerkiem do Serbinowa

Wypoczywając w Chłopach warto wybrać się na spacer plażą w kierunku zachodnim. W ten sposób dotrzemy do oddalonego o około 2 km Sarbinowa. To kolejna urocza miejscowość, której nie warto przegapić. Plaża w Sarbinowie to idealne miejsce na kąpiele, nie tylko latem — piaszczysta, pozbawiona kamieni i bardzo czysta. W sezonie letnim na plaży dostępne są bary i restauracje. Przy plaży znajduje się także kamienna zapora, a za nią rozciąga się promenada, która zaprasza do spokojnych spacerów z widokiem na morze i zachody słońca.

Chłopy - malownicza wioska rybacka nad Bałtykiem
Chłopy - malownicza wioska rybacka nad BałtykiemPiotr KamionkaEast News

Centralnym zabytkiem Sarbinowa jest XIX-wieczny neogotycki kościół, który jest także głównym punktem orientacyjnym miasta. Kościół ten jest znany z pięknych witraży. Dodatkowo, interesującym obiektem jest zabytkowa chałupa szachulcowa z 1804 roku, reprezentująca typową dla regionu wąskofrontową chałupę rybacką.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas