Co warto zobaczyć w Taorminie?

Taormina zwana "Perełką Sycylii" jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem na całej wyspie. Warto tu przyjechać na przynajmniej trzy dni, aby móc je dokładnie zwiedzić razem z okolicami i nacieszyć się panującym tu klimatem. Miasto to przyciągało do siebie od zawsze najlepszych pisarzy, malarzy, poetów, muzyków oraz władców całego świata..

Taormina urzeka pięknem
Taormina urzeka pięknem123RF/PICSEL

Teatr Grecki (Teatro Greco)


Teatr ten jest najpiękniej usytuowanym teatrem greckim na całej Sycylii. Warto tu przyjść w słoneczny dzień, aby móc ujrzeć piękną panoramę pięknie zachowanego, antycznego teatru na tle dymiącej Etny i lazurowego morza. Pomimo dość drogiego biletu (ok 8 Euro), warto tu przyjść, gdyż widok zapiera dech w piersiach, a teatr ten jest najważniejszym zabytkiem w całej Taorminie.

Palazzo Corvaja


Jest to jeden z najważniejszych budynków w Taorminie. Pałac ten powstał z XV wieku i był siedzibą pierwszego parlamentu na wyspie. Cena za wstęp jest nieco zawyżona, jednak jeśli ma się więcej czasu do dyspozycji, to można wejść do środka, aby zobaczyć urokliwy dziedziniec.

Corso Umberto


Spacer tą ulicą jest niezapomnianym przeżyciem: zabytkowe kamienice, brukowany deptak, setki sklepów i restauracji, butiki znanych projektantów i tysiące turystów ze wszystkich zakątków globu. Wieczorem ulica ta zamienia się w wielką arenę dla wszystkich, którzy chcą pokazać szyk jak i dla tych, którzy chcą go oglądać. Z tego różnorodnego tłumu najbardziej wyróżniają się Włosi. Mężczyźni w pełnych, eleganckich butach, idealnie skrojonych garniturach, jedwabnych koszulach oraz perfekcyjnie ułożonych fryzurach. Włoszki natomiast wyglądają tak, jakby właśnie wybierały się na bal lub do opery. Warto tutaj przyjść wieczorem, usiąść w którejś restauracji i podziwiać ten splendor przy kieliszku dobrego, lokalnego wina.

Giardino Pubblico


Roztacza się stąd piękny widok na Etnę oraz błękitne morze usiane dziesiątkami jachtów i statków. W ogrodzie znajduje się wiele egzotycznych gatunków roślin i kwiatów, piękna fontanna oraz orientalne pagody. Nie jest to najważniejszy punkt w mieście, który koniecznie trzeba zwiedzić, jednak po kilku godzinach spędzonych na zwiedzaniu będzie miło tu przyjść i odetchnąć w cieniu drzew.

Duomo Santa Catarina


Katedra znajduje się obok północnej bramy Porta Messina i jest miłym przerywnikiem szeregu sklepów i restauracji. Warto wejść do środka przynajmniej na kilka minut (wstęp jest bezpłatny). Przed budynkiem znajduje się wspaniała fontanna z mitologicznymi postaciami, która stanowi symbol miasta.

Isola Bella


Isola Bella jest piękną wysepką mającą status pomnika przyrody, znajdującą się tuż u podnóży Taorminy. Na wyspę da się przejść pieszo z plaży po wąskim, zalewanym przez wodę morską pasie ziemi (a raczej drobnych kamieni, przez które ciężko jest przejść na bosaka – lepiej mieć specjalne buty do wody). Na plaży znajduje się kilka barów i restauracji oraz istnieje możliwość wypożyczenia leżaka. Będąc w Taorminie, najlepiej jest się tam dostać za pomocą kolejki linowej.

Castelmola


Jak już zejdziesz na sam dół, aby zobaczyć Isola Bella to udaj się również na samą górę – do Castelmola. To maleńkie miasteczko znajduje się ponad Taorminą i ma tylko 1000 mieszkańców. Castelmola jest znana ze swojego fantastycznego widoku - rozpościera się stąd wspaniały widok na Morze Jońskie, Taorminę i Giardini Naxos. Warto zwiedzić znajdujący się tutaj XIII wieczny zamek, katedrę i kilka mniejszych kościołów (w tym Chiesa di San Giorgio z 1450 r.). Do miasteczka można się dostać z Taorminy spacerkiem w 1,5 godziny lub w 10 minut samochodem. Udając się na spacer należy wziąć pod uwagę, że latem jest tutaj bardzo gorąco – koniecznie należy zabrać kapelusz na głowę oraz butelkę z wodą.

Kolej Circumetnea (Ferrovia Circumetnea)


Ta linia kolejowa przebiega dookoła Etny i ma 110 km długości. Na podróż pociągiem warto poświęcić cały dzień, gdyż jest to najlepszy sposób na ujrzenie pięknych i różnorodnych krajobrazów wokół wulkanu (gaje oliwne, winnice, małe wioski, skały wulkaniczne). Pociąg zatrzymuje się w kilku malowniczych miasteczkach. Wykupując bilet dookoła Etny, można wysiąść na każdym z przystanków, zrelaksować się i wsiąść w kolejny pociąg. Warto jednak wcześniej sprawdzić rozkład jazdy i zaplanować podróż, gdyż następny pociąg może jechać dopiero za kilka godzin.

Etna


Najlepiej wybrać się tam samochodem. Im jedzie się wyżej, tym jest zimniej, a krajobraz staje się coraz bardziej księżycowy. Po drodze można zobaczyć budynki wybudowane z kamienia lawowego (a nawet całe miasteczka np. Randazzo), spalone lasy, a na samej górze – wszechobecną lawę i dziesiątki kraterów. Dobrze się zatrzymać pod dolną stacją kolejki linowej. Znajduje się tam wiele sklepów z pamiątkami. Oprócz wyrobów z lawy można kupić tam też pyszne miody smakowe oraz kremy. Jeśli ktoś chce wjechać na sam szczyt Etny, to powinien wiedzieć, że gondola jest dość droga a na górze i tak nie będzie można podejść pod krawędź głównego krateru (zakaz obowiązuje od 1979 roku kiedy zginęło tam dziewięciu turystów). Spod dolnej jak i górnej stacji kolejki linowej roztacza się piękny widok na całą Catanię. Wybierając się na Etnę należy pamiętać o ciepłym ubraniu oraz butach trekkingowych.

Savoca


Savoca znajduje się 17 km na północ od Taorminy i jest to klimatyczne, małe miasteczko położone na stoku wzgórza, w którym kręcono sceny do filmu "Ojciec Chrzestny". Można udać się na piwo do Baru Vitelli (którego wygląd nie zmienił się ani odrobinę od 37 lat!) oraz zrobić sobie zdjęcie na tle kościoła, w którym Michael Corleone brał ślub z Apollonią. Będąc w Savoce dobrze jest zwiedzić również tutejsze katakumby..

Wskazówki

Aby lepiej zrozumieć piękno Taormniny przeczytaj wiersz Adama Asnyka "Taormina":


Na urwisku prostopadłym, Na uciętych skał marmurze, Ponad modrych mórz zwierciadłem Taormina błyszczy w górze.


Jak jaskółczych gniazd gromada,Przyczepiona do urwiska, Tarasami w przepaść spada, Białe domki w błękit ciska.


Odwrócona ku wschodowi W głąb Jońskiego patrząc morza, Pierwsze świtu blaski łowi, Które grecka śle jej zorza.


Na błękitów malowidle O minionych czasach marzy: Wysunięty na jej skrzydle Grecki teatr siadł na straży.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas