Co za odkrycie! Dwa nowe gatunki roślin na Babiej Górze. Badania trwały kilka lat
Oprac.: Natalia Grygny
Babiogórski Park Narodowy przekazał ważną wiadomość. Na Babiej Górze odkryto dwa nowe gatunki roślin. - Z naukowego punktu widzenia to bardzo ważne odkrycie. Dla nas tym istotniejsze, że dokonane w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego – przekazali w mediach społecznościowych pracownicy parku.
Spis treści:
Babia Góra, Królowa Beskidów. Kapryśny pod względem pogody szczyt przyciąga turystów o każdej porze roku. To jedna z najpopularniejszych gór w Beskidzie Żywieckim - najwytrwalsi wspinają się tu bladym świtem, by móc podziwiać wschód słońca. Na północnych stokach góry znajduje się schronisko PTTK na Markowych Szczawinach, które powstało w 1906 roku.
Babia Góra uchodzi za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, z którym wiąże się wiele legend. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Babia Góra. Najbardziej przeklęte miejsce w Polsce?
Królowa Beskidów, królestwo przyrody
Babia Góra to również bogactwo flory i fauny. Babiogórski Park Narodowy obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry wraz z Diablakiem, czyli najwyższym szczytem Beskidu Wysokiego.
Zobacz również:
- Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono 8 ścieżek edukacyjnych przybliżających walory przyrody babiogórskiej, jak również kulturę, tradycję i architekturę budowlaną mieszkańców wsi podbabiogórskich - informuje Babiogórski Park Narodowy.
To np. "Echa pierwotnej puszczy karpackiej", "Śladami Wawrzyńca Szkolnika" czy "Bieg życia lasu". Jedną z nich jest również "Babia Góra bez granic", powstała w wyniku współpracy parku i Chranenej Krajinny Oblast Horna Orawa. Ścieżka przebiega od Markowych Szczawin szlakiem czerwonym przez Przełęcz Brona do szczytu Babiej Góry, a następnie do schroniska Slana Voda na Słowacji (szlakiem żółtym).
- Dzięki nowo otwartej ścieżce możliwe jest dokładniejsze poznanie przyrody zarówno stoków północnych jak i południowych Babiej Góry w ciągu jednego dnia. Można kompleksowo poznać cały masyw od występującej tu piętrowości roślinnej, poprzez jaskinie czy też torfowiska - czytamy w opisie.
Co za odkrycie! Dwa nowe gatunki roślin na Babiej Górze
2024 rok jest dla Babiogórskiego Parku Narodowego szczególny ze względu na przypadającą 70. rocznicę istnienia. Kilka dni temu pracownicy parku podzielili się w mediach społecznościowych ważną nowiną. Okazało się, że po kilku latach badań, na Babiej Górze odkryto dwa nowe gatunki roślin.
- Botaniczny news! - napisali na Facebooku.
Odkrycia dokonał prof. Zbigniew Szeląg - ekspert opisał dwa nowe dla nauki gatunki jastrzębców (Hieracium L.). Jeden z nowych jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense, drugi jastrzębiec otrzymał nazwę Hieracium besser.
- Z naukowego punktu widzenia to bardzo ważne odkrycie. Dla nas tym istotniejsze, że dokonane w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego - poinformował park.
- Hieracium besseri to drugi właśnie opisany z terenu naszego Parku jastrzębiec. Jastrzębce (łacińska botaniczna nazwa Hieracium) to rośliny zielne, których nazwę prof. Marian Rejewski (botanik i ekolog) wywodzi od ziela "dzięki któremu jastrzębie /sokoły/ cieszą się swym przysłowiowym wzrokiem". Drugi człon nazwy (besseri) został nadany temu gatunkowi przez odkrywcę rośliny, prof. Zbigniewa Szeląga, na cześć Willibalda Bessera - botanika, który w pierwszym kompleksowym opracowaniu flory Galicji z 1809 roku wymienił 49 gatunków roślin z masywu Babiej Góry - czytamy w poście Babiogórskiego Parku Narodowego.
Willibald Besser (właśc. Suibert Jozef Gottlieb) był profesorem i dyrektorem Liceum Krzemienieckiego, jak i tamtejszego ogrodu botanicznego. W skład jego zielnika wchodziło ponad sześć tysięcy arkuszy opisanych i nazwanych roślin. Po powstaniu listopadowym w 1831 roku liceum zostało zamknięte, a część kolekcji przeniesiona do Lwowa. W 1834 roku Besser został profesorem botaniki na Uniwersytecie Kijowskim. Pracował w tym miejscu do momentu przejścia na emeryturę.
***
Źródło: Babiogórski Park Narodowy/Facebook, Interia, Babiogórski Park Narodowy (oficjalna strona)