Co za odkrycie! Dwa nowe gatunki roślin na Babiej Górze. Badania trwały kilka lat

Babiogórski Park Narodowy przekazał ważną wiadomość. Na Babiej Górze odkryto dwa nowe gatunki roślin. - Z naukowego punktu widzenia to bardzo ważne odkrycie. Dla nas tym istotniejsze, że dokonane w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego – przekazali w mediach społecznościowych pracownicy parku.

Babiogórski Park Narodowy poinformował o ważnym odkryciu
Babiogórski Park Narodowy poinformował o ważnym odkryciuAlbin Marciniak/East NewsEast News

Babia Góra, Królowa Beskidów. Kapryśny pod względem pogody szczyt przyciąga turystów o każdej porze roku. To jedna z najpopularniejszych gór w Beskidzie Żywieckim - najwytrwalsi wspinają się tu bladym świtem, by móc podziwiać wschód słońca. Na północnych stokach góry znajduje się schronisko PTTK na Markowych Szczawinach, które powstało w 1906 roku.

Babia Góra uchodzi za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, z którym wiąże się wiele legend. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Babia Góra. Najbardziej przeklęte miejsce w Polsce?

Królowa Beskidów, królestwo przyrody

Babia Góra to również bogactwo flory i fauny. Babiogórski Park Narodowy obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry wraz z Diablakiem, czyli najwyższym szczytem Beskidu Wysokiego.

- Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono 8 ścieżek edukacyjnych przybliżających walory przyrody babiogórskiej, jak również kulturę, tradycję i architekturę budowlaną mieszkańców wsi podbabiogórskich - informuje Babiogórski Park Narodowy.

To np. "Echa pierwotnej puszczy karpackiej", "Śladami Wawrzyńca Szkolnika" czy "Bieg życia lasu". Jedną z nich jest również "Babia Góra bez granic", powstała w wyniku współpracy parku i Chranenej Krajinny Oblast Horna Orawa. Ścieżka przebiega od Markowych Szczawin szlakiem czerwonym przez Przełęcz Brona do szczytu Babiej Góry, a następnie do schroniska Slana Voda na Słowacji (szlakiem żółtym).

- Dzięki nowo otwartej ścieżce możliwe jest dokładniejsze poznanie przyrody zarówno stoków północnych jak i południowych Babiej Góry w ciągu jednego dnia. Można kompleksowo poznać cały masyw od występującej tu piętrowości roślinnej, poprzez jaskinie czy też torfowiska - czytamy w opisie.

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego
Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu ŻywieckiegoAlbin Marciniak/East NewsEast News

Co za odkrycie! Dwa nowe gatunki roślin na Babiej Górze

2024 rok jest dla Babiogórskiego Parku Narodowego szczególny ze względu na przypadającą 70. rocznicę istnienia. Kilka dni temu pracownicy parku podzielili się w mediach społecznościowych ważną nowiną. Okazało się, że po kilku latach badań, na Babiej Górze odkryto dwa nowe gatunki roślin.

- Botaniczny news! - napisali na Facebooku.

Odkrycia dokonał prof. Zbigniew Szeląg - ekspert opisał dwa nowe dla nauki gatunki jastrzębców (Hieracium L.). Jeden z nowych jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense, drugi jastrzębiec otrzymał nazwę Hieracium besser.

- Z naukowego punktu widzenia to bardzo ważne odkrycie. Dla nas tym istotniejsze, że dokonane w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego - poinformował park.

- Hieracium besseri to drugi właśnie opisany z terenu naszego Parku jastrzębiec. Jastrzębce (łacińska botaniczna nazwa Hieracium) to rośliny zielne, których nazwę prof. Marian Rejewski (botanik i ekolog) wywodzi od ziela "dzięki któremu jastrzębie /sokoły/ cieszą się swym przysłowiowym wzrokiem". Drugi człon nazwy (besseri) został nadany temu gatunkowi przez odkrywcę rośliny, prof. Zbigniewa Szeląga, na cześć Willibalda Bessera - botanika, który w pierwszym kompleksowym opracowaniu flory Galicji z 1809 roku wymienił 49 gatunków roślin z masywu Babiej Góry - czytamy w poście Babiogórskiego Parku Narodowego.

Willibald Besser (właśc. Suibert Jozef Gottlieb) był profesorem i dyrektorem Liceum Krzemienieckiego, jak i tamtejszego ogrodu botanicznego. W skład jego zielnika wchodziło ponad sześć tysięcy arkuszy opisanych i nazwanych roślin. Po powstaniu listopadowym w 1831 roku liceum zostało zamknięte, a część kolekcji przeniesiona do Lwowa. W 1834 roku Besser został profesorem botaniki na Uniwersytecie Kijowskim. Pracował w tym miejscu do momentu przejścia na emeryturę.

***

Źródło: Babiogórski Park Narodowy/Facebook, Interia, Babiogórski Park Narodowy (oficjalna strona)

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas