Co zobaczyć w Chorwacji?
Kiedy spaceruje się latem uliczkami chorwackich miasteczek i kurortów, można odnieść wrażenie, że słyszy się głównie polski język. Jest w tym dużo prawdy, bo Polacy uwielbiają wakacje nad Adriatykiem. Możliwość dojazdu własnym samochodem, bogaty wybór tanich kwater o dobrym standardzie i gwarancja pogody – to tylko niektóre argumenty za takim wyborem miejsca urlopu. A kto raz zobaczył piękne krajobrazy tego kraju, zawsze będzie chciał tam wracać. Turkusowe morze, wspaniałe zabytki i umiarkowane ceny gwarantują udany urlop. Co warto zobaczyć, gdy zdecydujemy się na wakacje w Chorwacji?
Istria – półwysep we włoskim stylu
Szczególnymi względami cieszy się Istria – półwysep w kształcie serca, pełen piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek i antycznych budowli. Pogoda niemal zawsze jest tu wspaniała, a wybrzeże jest jednym z najładniejszych, jakie spotkamy w Chorwacji.
Na zachodzie jest ono łagodniejsze i lepiej zagospodarowane, wschód z kolei zachwyca skalistymi klifami i malowniczą dziką przyrodą. Warto odwiedzić najpiękniejszą na półwyspie plażę w Rabac lub uwodzący stromymi ścianami porośniętych lasem fiordów rezerwat Limski Zaljev.
Skarby architektury
Rozpieszczani wspaniałymi warunkami do leniwego wypoczynku, nie powinniśmy jednak przegapić skarbów architektury, jakie Istria ma do zaoferowania.
Obowiązkowym punktem programu jest Rovinj, który wcina się w morze i otoczony jest mnóstwem małych wysepek. Jego wenecka zabudowa, barwne kamieniczki z czerwonymi dachami wprost zachęcają do romantycznych spacerów.
Ciekawostką jest to, że 1/3 mieszkańców Rovinja to Włosi i atmosferę Italii od razu się tu wyczuwa.
Kraina trufli
Natomiast Pula, największe miasto regionu, to skarbnica zabytków z okresu rzymskiego. Znajduje się tu doskonale zachowany amfiteatr zbudowany przez cesarza Wespazjana, Łuk Triumfalny Sergiuszów i Forum Romanum.
Odwiedzając Istrię, należy również zobaczyć położone na wzgórzu obwarowania miejscowości Motovun, bizantyjską bazylikę w Porecu i odwiedzić najmniejsze miasto świata Hum, które liczy tylko 14 mieszkańców.
Niezwykłym przeżyciem dla maluchów będzie wizyta w parku safari w Brujni, gdzie zebry i słonie żyją na wolności. Istria słynie też ze zbieranych tutaj trufli.
Dalmacja – kraina pełna cudów
To region niezrównanych pejzaży, miast z wielowiekową historią, gór przeglądających się w lazurowym morzu. Każda z części Dalmacji ma swoje klejnoty, do których pielgrzymują co roku rzesze turystów.
Sercem południa jest wizytówka Chorwacji, jedno z najpiękniejszych miast na świecie – Dubrownik, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otoczony jest imponującym średniowiecznym murem z VIII w., po którym warto odbyć piękny widokowo spacer.
Trzeba też zanurzyć się w sieć wąskich uliczek Starego Miasta i ponapawać się ich romantycznym klimatem. Koniecznie należy się przejść główną ulicą Stradun i obejrzeć pokaźną fontannę Onufrego, miejską dzwonnicę, słynny Pałac Sponza oraz kolumnę Orlando.
Wszędzie zapraszają liczne kafejki i restauracyjki z regionalnymi potrawami i pysznym winem. Całe miasto zbudowane jest z kamienia: domy, ulice, zabytkowe klasztory, kościoły i pałace, w stylach: gotyckim, romańskim i barokowym.
Atrakcją dla dzieci będzie dubrownickie akwarium, gdzie malcy mogą podziwiać stworzenia morskie żyjące w Adriatyku (ryby, koralowce, ośmiornice, ślimaki).
Bajkowa sceneria
Północna Dalmacja oferuje kolejną wielką atrakcję turystyczną – Park Narodowy Krka z licznymi jeziorami i wodospadami, które tworzą wręcz bajkową scenerię. Pływają tu stateczki dowożące zwiedzających do jego najciekawszych zakątków, np. jeziora Visovac, gdzie znajduje się klasztor franciszkanów z 1445 r. Pobyt w parku urozmaici kąpiel w rzece i naturalny prysznic pod wodospadem.
W wędrówce po Dalmacji nie można pominąć malowniczych miasteczek jak Szybenik, Trogir, Zadar, ale przede wszystkim trzeba zawitać do Splitu, drugiego co do wielkości miasta Chorwacji. Główną atrakcją dalmatyńskiej metropolii jest Pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana. Był tak ogromny, że obecnie jego korytarze zamieniły się staromiejskie uliczki. Całość bardziej sprawia wrażenie średniowiecznego miasta z antycznymi pozostałościami niż pałacu. Rezydencję wzniesiono w latach 295-305, a do jej budowy użyto marmurów z Włoch i Grecji oraz kolumn i sfinksów z Egiptu.
Split to także znakomita baza wypadowa na urokliwe wyspy: Hvar, Korčulę, Brač. W sezonie promy kursują stąd bardzo często.
Z wizytą w Edenie
Tak mógłby wyglądać raj – ta myśl często pojawia się u tych, którzy odwiedzają Park Jezior Plitwickich znajdujący się przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Park tworzy system 16 dużych i kilku mniejszych jezior, położonych na różnych wysokościach i spadających kaskadami w dół. Woda przelewa się z jeziora do jeziora poprzez trawertynowe groble, które powstały dzięki odkładaniu się węglanu wapnia. Erodujące wapienne skały tworzą baśniowe tarasy, a woda mieni się różnymi odcieniami: od szmaragdowej zieleni do intensywnego kobaltu.
Wzdłuż wodnych kaskad przygotowano ponad wodą kładki dla turystów. Przez niektóre jeziora kursują elektryczne stateczki. Do wyboru jest kilka tras – krótszych i dłuższych. Przejście najdłuższej zajmuje ok. 4-6 godzin. Ale nikt nie żałuje ani jednej spędzonej tam minuty.
Praktyczne rady dla turystów
Dojazd
Najtańsza opcja to podróż własnym samochodem. Najwygodniejsza i najszybsza trasa to ta wiodąca przez Czechy, Austrię i Słowenię, ale finansowo bardziej opłaca się jechać przez Słowację i Węgry (opłaty drogowe są niższe, ale trzeba się liczyć z gorszym stanem dróg). Do Chorwacji można także dojechać autokarem. Docierają tam połączenia autobusowe obsługiwane przez linie autokarowe: Autokar Polska, Retman, Roma-Bus Plus, Eurobus-Eurolines Polska, Elabus oraz Glob-Tourist,
Zakwaterowanie
Najtaniej wynająć apartament w kwaterze prywatnej. Są doskonale wyposażone i znajdują się blisko morza.