Co zwiedzić w Dortmundzie? Miasto przyciąga turystów licznymi atrakcjami

Oprac.: Tomasz Kromp

Dortmund to miasto w Niemczech, będące aktualnie jedną z aren zmagań drużyn, które biorą udział w mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Jednak ci, którzy wybierają się tam na mecz, powinni zobaczyć również inne atrakcje, jakie ma do zaoferowania owa miejscowość. Z czego jest znany Dortmund i co konkretnie warto tam zobaczyć?

Dortmund to niemieckie miasto położone w Zagłębiu Ruhry.
Dortmund to niemieckie miasto położone w Zagłębiu Ruhry.123RF/PICSEL

Z czego znany jest Dortmund?

Wielu osobom to niemieckie miasto położone w zachodniej części kraju kojarzy się przede wszystkim z klubem piłkarskim Borussia Dortmund (rozgrywającym swoje mecze na stadionie Signal Iduna Park), który był tegorocznym finalistą Ligi Mistrzów. Co ciekawe, w przeszłości w owej drużynie grało wielu polskich zawodników. Jednak najsłynniejszy (jeśli chodzi o polskich piłkarzy) tercet w Borussii stanowili Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski oraz Łukasz Piszczek.

Poza piłką nożną Dortmund kojarzony jest również z przemysłem. Miasto leży w Zagłębiu Ruhry, które jest zindustrializowanym obszarem. Znajdują się tam złoża węgla kamiennego, a także rudy cynku i ołowiu.

Co warto zobaczyć w Dortmundzie?

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że Dortmund to nie tylko stadion, fabryki i huty. Miasto ma wiele do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Wobec tego dobrze wiedzieć, co można w nim zobaczyć – znajdą się tu atrakcje turystyczne nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale również miłośników historii czy przyrody.

Historia Dortmundu sięga IX wieku. Duża część miasta została zniszczona w trakcie II wojny światowej, aczkolwiek wiele zabytkowych budowli przetrwało do dzisiaj. Mowa tu między innymi o zamku Bodelschwingh, zamku Haus Dellwig, Kościele Mariackim, Kościele św. Rajnolda czy starym budynku urzędu miasta Altes Stadthaus zbudowanym w 1899 roku.

Altes Stadthaus w Dortmundzie to zbudowany w 1899 roku zabytkowy ratusz.
Altes Stadthaus w Dortmundzie to zbudowany w 1899 roku zabytkowy ratusz.123RF/PICSEL

Fani muzeów z pewnością powinni odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Kultury i Sztuki, Muzeum Browarnictwa czy Muzeum Przemysłu w Kopalni Zollern. Z kolei miłośnicy muzyki mogą udać się do sali koncertowej Konzerthaus Dortmund lub opery Opernhaus Dortmund.

Na południe od centrum położony jest ogród botaniczny Rombergpark, na którego terenie znajduje się palmiarnia oraz pozostałości po XVII-wiecznym zamku – Torhaus Rombergpark. Rzeczone miejsce w szczególności spodoba się entuzjastom natury.

Ciekawostki o Dortmundzie nie tylko dla fanów piłki nożnej

Jeszcze nie tak dawno w Borussii Dortmund grało trzech znakomitych polskich piłkarzy. Jednak nie jest to jedyna ciekawostka związana z tym miastem. Okazuje się, że corocznie w Dortmundzie organizowany jest Dortmunder Schachtage, czyli turniej szachowy, w którym biorą udział arcymistrzowie z całego świata. W 2017 roku ów turniej wygrał polski szachista Radosław Wojtaszek.

U-Tower to jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych w Dortmundzie.
U-Tower to jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych w Dortmundzie.Pixabay.com

Mówiąc o Dortmundzie, nie wypada nie wspomnieć o U-Tower – dawnej warzelni piwa, która w 2010 roku została przekształcona w centrum sztuki i kreatywności. W centrum mieści się między innymi Muzeum Ostwall. Obecnie ów budynek stanowi jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych miasta. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest konstrukcja na dachu w kształcie litery "U".

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas