Czy majówka nad Bałtykiem będzie droższa niż rok temu? Oto aktualne ceny nad morzem

Mimo że do majówki pozostało jeszcze sporo czasu, Polacy w tym roku nie zwlekają z rezerwacją noclegów. Według danych ich liczba osiągnęła już pułap 75 procent wszystkich zeszłorocznych rezerwacji na majówkę. Z tego powodu planując wypoczynek nad Bałtykiem, warto sprawdzić noclegi już dziś. Oto ile zapłacimy w 2024 roku za majówkę nad morzem.

Ile będzie kosztować majówka nad Bałtykiem w 2024 roku?
Ile będzie kosztować majówka nad Bałtykiem w 2024 roku?123RF/PICSEL

Nowy trend wśród Polaków. Decydujemy się na coraz dłuższy wypoczynek

W 2024 roku 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w środę, przez co tegoroczna majówka może rozciągnąć się aż do 5 dni. Jak jednak wynika z raportu Nocowanie.pl, większość Polaków decyduje się na czterodniowe wyjazdy.

Średnia długość dokonanych już rezerwacji to trzy doby i jest to dobra wiadomość, bo są one o dobę dłuższe niż w zeszłym roku
wyjaśniła w komunikacie prasowym Agnieszka Rzeszutek, ekspertka Nocowanie.pl

Wysokie ceny noclegów sprawiły, że w minionych latach panował trend skracania pobytów nie tylko tych majówkowych, ale także wakacyjnych. Jednakże eksperci powoli zauważają odwrotną tendencję.

Zobacz również: Plaża, kąpielisko i piękne widoki. Turystyczny hit na południu Polski 

Na majówkę wydamy więcej, ale...

Wydłużenie pobytu przekłada się na wzrost średniej wartości rezerwacji, która obecnie jest wyższa o ponad 300 zł niż w roku minionym. Pamiętajmy jednak, że dłuższe pobyty to także większe wydatki. Jak czytamy w raporcie, Polacy w 2024 roku za 3-dniowy wypoczynek w majówkę średnio płacą 1256 złotych.

Kolejnym wyraźnym trendem, który utrzymuje się już od kilku lat, jest spędzanie majówki w górach. Do tej pory najwięcej rezerwacji złożono w Karpaczu, gdzie za noc zapłacimy średnio 102 zł za osobę, jednak dużą popularnością wśród turystów cieszy się również Zakopane (średnio 123 zł) oraz Kraków (111 zł).

Dopiero na piątym miejscu znajdziemy Gdańsk, który jest najchętniej wybieranym nadbałtyckim miastem. Tam płaci się średnio 106 zł od osoby za noc.

Rezerwacje w tym roku są dłuższe i przybywa ich z każdym dniem. Już teraz obłożenie w najpopularniejszych miastach i miejscowościach wynosi 75-80 proc., a prognozy są wciąż optymistyczne, ponieważ od kilku lat utrzymuje się tendencja rezerwowania noclegów na ostatnią chwilę. Powodem tego jest najczęściej chęć sprawdzenia pogody, wyczekiwanie na promocje i oferty last minute lub po prostu spontaniczność decyzji.

Gdańsk ma do zaoferowania wiele atrakcji, dlatego Polacy chętnie odwiedzają to miasto w majówkę
Gdańsk ma do zaoferowania wiele atrakcji, dlatego Polacy chętnie odwiedzają to miasto w majówkę 123RF/PICSEL

Ile zapłacimy za majówkę nad Bałtykiem? Oto aktualne ceny noclegów nad morzem

Na korzystne oferty nie musimy wyczekiwać do ostatniej chwili. Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem, mamy nie tylko większy wybór, ale i możliwość skorzystania z różnego rodzaju ofert sezonowych i promocji. Niekiedy portale rezerwacyjne oferują dodatkowe zniżki dla zalogowanych użytkowników lub osób korzystających z aplikacji mobilnych. Z tego powodu przed dokonaniem rezerwacji warto porównać ceny na stronie i w aplikacji.

Przeglądając obecnie promocje i oferty sezonowe, możemy znaleźć prawdziwe perełki.

Przykładowo za 2-osobowy apartament w Gdańsku z jedną sypialnią i prywatną łazienką zapłacimy jedyne 164 zł za noc! Co prawda apartament ten nie znajduje się w centrum miasta, jednak jest to wciąż wygodna i tania opcja dla osób podróżujących samochodem.

Z kolei za pokoje 2-osobowe na Starym Mieście zapłacimy już od 195 zł za noc. Pamiętajmy jednak, że tańsze opcje zakwaterowania oferują niższy standard, który może wiązać się z koniecznością współdzielenia łazienki czy też kuchni. Za większą wygodę zapłacimy 270-500 zł. Najwięcej kosztować nas będzie pobyt w hotelu. Za 2-osobowy pokój zapłacimy od 500 do nawet 935 zł za noc. 

Rodzinne wakacje nie są wcale dużo droższe! Apartament dla czterech osób w Gdańsku wynajmiemy już od 235 złotych za noc. Jest to jednak promocyjna oferta, której cena z pewnością szybko ulegnie zmianie. Z kolei wygodny, czteroosobowy pokój w centrum miasta wynajmiemy za około 350 zł. Rodzinny trzydniowy pobyt w hotelu będzie nas kosztować od 530 zł do 1830 zł.

Za wypoczynek nad Bałtykiem w majówkę zapłacimy od 140 zł za noc
Za wypoczynek nad Bałtykiem w majówkę zapłacimy od 140 zł za noc123RF/PICSEL

Taniej będzie w mniejszych miejscowościach. Noclegi już od 140 zł

Nieco niższe ceny noclegów znajdziemy w nadmorskich miejscowościach takich jak Łeba czy Kołobrzeg. Za najtańsze pokoje dla dwóch osób zapłacimy jedyne 140 zł za noc. Z kolei 4-osobowe pokoje w pensjonatach to koszt minimum 250 złotych.

Nieco drożej będzie w Świnoujściu. Tam wynajęcie pokoju 2-osobowego na jedną noc to koszt rzędu 275-350 zł. Z kolei w hotelu trzygwiazdkowym wypoczniemy za 550-750 zł za noc.

Biorąc pod uwagę koszt na osobę, dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie podróżowanie w grupie lub z rodziną. Wynajęcie czteroosobowego apartamentu na wyspie Uznam w majówkę kosztuje zaledwie 425 zł za noc. Z kolei w trzygwiazdkowym hotelu za pokój rodzinny zapłacimy 800 zł.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas