Klejnot południa Czech niczym francuski Wersal. Polecany punkt trasy na Wiedeń

Czy po drodze do Wiednia można zwiedzić Wersal? Okazuje się, że tak. Zamek w czeskich Valticach nie ustępuje przepychem francuskiej ikonie architektury. Oto krótki przewodnik po jednym z najpiękniejszych zamków czeskich Moraw.

 Zamek w czeskich Valticach
Zamek w czeskich ValticachMarcin Rutkiewicz/REPORTEREast News

Valtice to miejscowość na Morawach tuż przy granicy z Austrią. Najważniejszą atrakcją Valtic jest barokowy pałac rodu Lichtensteinów przebudowany według projektu włoskiego architekta Martinelliego. Pałac zachwyca przepychem i pięknem. Zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice, uznany za jeden ze skarbów światowego dziedzictwa kultury, został wpisany na listę UNESCO. W pałacu znajduje się obecnie muzeum, które przedstawia historię pałacu oraz dzieje rodu Lichtensteinów. Historia zamku w Valticach jest naprawdę warta poznania. Przy okazji można spróbować produkowanych w okolicy wyśmienitych czeskich win.

Dzieje zamku w Valticach

Pierwsza znana pisemna wzmianka o Valticach pochodzi 1193 roku. Potwierdza ona, że stał tam murowany zamek obronny otoczony gliniano-drewnianymi wałami. Należał on do możnego rodu książąt Seefeld, którzy z pokolenia na pokolenie rozbudowywali warownię. Jeszcze w średniowieczu zamek Valtice zyskał późnoromański kształt i wieloboczną wieżę. Odbywały się tu turnieje rycerskie i zabawy.

W latach 1387-1391 rodzina Liechtensteinów przejęła zamek i okoliczne posiadłości, panując tu niepodzielnie aż do konfiskaty majątku w 1945 roku. Przez blisko sześćset lat valticki zamek przechodził różne koleje losu: po burzliwym wieku XV, grabieżach husyckich i wojnach czesko-węgierskich, doświadczył odnowy i dobrobytu w czasach Hartmana I z Liechtensteinu, właściciela zamku w latach 1506-1540. Dawna forteca została wówczas przebudowana na czteroskrzydłowy renesansowy budynek z arkadową loggią. Przybliżony wygląd tego budynku znamy tylko z kilku rysunków, ale jego część przetrwała w piwnicy południowo-zachodniego skrzydła zamku.

 Zamek w czeskich Valticach
Zamek w czeskich ValticachMarcin Rutkiewicz/REPORTEREast News

Z kolei za panowania Karola I Liechtensteina w latach 1595-1627 rozbudowana rezydencja została jeszcze bardziej ufortyfikowana, ze względu na zagrożenie ze strony Osmanów.

W latach 1627-1712 przeprowadzono barokową przebudowę rezydencji. Przez kilkadziesiąt lat kolejni właściciele z rodu Lichtenstainów zatrudniali znanych architektów, mistrzów budowlanych i całą rzeszę rzemieślników. Stara część zamku została zburzona, a na jej miejscu powstał park. W latach 1788-1790 w lewym skrzydle przedniej części zamku wybudowano teatr.

Obszar Lednice-Valtice w swoim współczesnym kształcie powstał w latach 1760-1836 za panowania księcia Johanna I Josepha, który zasłynął jako chojny inwestor Valtic. Z tego okresu pochodzi część dekoracji sali, okładziny ze sztucznego marmuru i brokatowe obicia. Z kolei w latach 1840-1929 powstała neobarokowa Sala Terrena.

Pod koniec II wojny światowej zamek został zdewastowany. 

 Zamek w czeskich Valticach
Zamek w czeskich ValticachMarcin Rutkiewicz/REPORTEREast News

Stopniowa odnowa zamku rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych i nadal trwa. W latach 2014-2015 przeprowadzono szeroko zakrojoną renowację ujeżdżalni, a dzięki funduszom unijnym i staraniom Narodowego Instytutu Dziedzictwa w oryginalnych murach obronnych zbudowano replikę późnobarokowego teatru. W 2016 roku po raz pierwszy zaprezentowano publiczności prywatne komnaty księżniczek Liechtensteinu na pierwszym piętrze zamku.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas