Kolej, jakiej w Polsce jeszcze nie było

W polskich Tatrach planowana jest inwestycja na miarę budowy kolei linowej na Kasprowy Wierch. Pojawi się tam pierwsza w Polsce kolej widokowa, która połączy Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze.

Projekt kolei widokowej między Białką Tatrzańską a Litwinką
Projekt kolei widokowej między Białką Tatrzańską a Litwinkąmateriały prasowe

Dwadzieścia lat temu, dzięki determinacji Józefa Dziubasika, Tomasza Patureja, Stanisława Wodziaka i Władysława Piszczka - sołtysa Białki Tatrzańskiej, wybudowano pierwszą kolej krzesełkową na Kotelnicę. W późniejszych latach pojawiały się kolejne inwestycje w zimową infrastrukturę - zaczęło przybywać miejsc noclegowych i innych atrakcji. Otwarcie term Bania spowodowało, że turyści odwiedzają Białkę Tatrzańską przez cały rok.

Najnowszą planowaną inwestycją jest pierwsza w Polsce kolej widokowa, która ma połączyć Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze. Głównym inwestorem będzie nowo powołana spółka Białka Ski Resort.

- Nie od dziś musimy brać pod uwagę zmiany klimatyczne i coraz cieplejsze zimy. Trzeba zadać sobie na koniec pytanie, jak będzie wyglądała zima w górach bez śniegu? Poza tym opieranie całego biznesu o sezon zimowy może okazać się problemem przy tak dużych inwestycjach. Pomysł jest bowiem taki, aby nowa kolej widokowa funkcjonowała praktycznie przez cały rok - wyjaśnia Damian Piotr Dziubasik, mieszkaniec Białki, lokalny przedsiębiorca.

Inwestycja jest na etapie projektowania i ostatecznych decyzji, m.in. o lokalizacji stacji dolnej i górnej. Plan zakłada budowę stacji początkowej na terenie Kotelnicy Białczańskiej, zaś końcowej na Litwince, w pobliżu tamtejszej stacji narciarskiej Grapa-Ski. Z kolejki, która przechodziłaby nad Białką Tatrzańską, będzie można podziwiać piękny widok na Tatry. Dodatkowo na Litwince ma powstać taras widokowy, a w centrum Białki Tatrzańskiej 80-metrowa wieża widokowa.

Projekt kolei widokowej
Projekt kolei widokowejmateriały prasowe

- Na razie trwa dyskusja na temat dokładnej lokalizacji poszczególnych elementów kolei i atrakcji. O powodzeniu inwestycji może zdecydować zebranie mieszkańców Białki Tatrzańskiej - podkreśla sołtys wsi Władysław Piszczek. - Mogę powiedzieć, że to inwestycja, jakiej nie ma w Polsce, a podobną można spotkać za granicami naszego kraju, np. w Barcelonie. Na Podhalu byłaby to z pewnością największa tego typu inwestycja ostatnich lat. Wydarzenie to można przyrównać do powstania kolei linowej na Kasprowy Wierch w latach 30-tych - wyjaśnia sołtys Piszczek.

Tatry polskie: Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem od Czarnego Stawu pod Rysami (szlak zielony)  

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem to bez wątpienia najpiękniejszy szlak polskich Tatr. Trasa jest dość trudna i eksponowana, ale też niesamowicie widokowa. Jej najbardziej widowiskowym fragmentem jest moment wejścia na grzbiet Kazalnicy Mięguszowieckiej, z której roztacza się jedna z najwspanialszych panoram w Tatrach. Stąd wiedzie ścieżka na przełęcz, wprowadzając nas pod koniec na słynną galeryjkę – fragment wąskiego przejścia u podnóży skał w dużej ekspozycji. Widok z samej przełęczy też jest doskonały i mało opatrzony, bo stosunkowo rzadko fotografowany.
Tatry polskie: Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów i zejście do Morskiego Oka (szlak żółty)  

Popularne i bardzo efektowne przejście z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka przez Szpiglasowy Wierch to bez dwóch zdań jedna z najpiękniejszych wycieczek w całych Tatrach! Na tej trasie jest wszystko, co można sobie wymarzyć podczas górskiej wyprawy: piękne górskie stawy, widoki na najwyższe w Polsce szczyty oraz wejście na widokowy wierzchołek Szpiglasowego Wierchu. Niemal na całej trasie mamy możliwość podziwiania dzikich, wysokogórskich pejzaży, a przy tym wędrówka jest łatwa i bardzo przyjemna.
Tatry polskie: Grań Tatr Zachodnich od Jarząbczego Wierchu do Błyszcza (szlak czerwony)

Najciekawszy i najpiękniejszy fragment głównej grani Tatr Zachodnich to szlak, który prowadzi od Jarząbczego Wierchu i widzie dalej na wschód przez Kończysty oraz Starorobociański Wierch aż na Błyszcz. Tatry Zachodnie różnią się w tym miejscu od najeżonych skałami Tatr Wysokich. Dużo tu zieleni i znacznie mniej skalistych grani. Na trasie zobaczymy najpiękniejsze widoki w Tatrach Zachodnich, takie jak panoramy z Jarząbczego Wierchu i Starorobociańskiego Wierchu czy trawers Liliowych Turni.
Tatry polskie: Orla Perć od Zawratu do Krzyżnego (szlak czerwony)  

Orla Perć to szlak legenda. Najtrudniejszy w Polsce i w całych Tatrach. Przejście nim to marzenie wielu turystów. Niestety, nie jest to szlak dla każdego. Orla Perć swą sławę zawdzięcza przede wszystkim śmiałemu przebiegowi trasy, który przez ekspozycję nad przepaściami wymaga braku lęku wysokości oraz doskonałej sprawności fizycznej. Gwarantuje nie tylko sporą dawkę adrenaliny, ale też zapierające dech w piersiach widoki. Jest to najdłuższy szlak graniowy w Tatrach Wysokich. To tu zrobimy najbardziej spektakularne wysokogórskie zdjęcia w całych Tatrach.
+6
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas