Kultowy pociąg znów kursuje. Za 5 euro dojedziemy do słowackiego miasta u stóp Tatr
Świetna wiadomość dla polskich i słowackich turystów. 1 czerwca wznowił kursowanie cieszący się ogromną popularnością Beliansky Express. Pociąg kursuje na trasie Muszyna-Poprad, a podróż między tymi dwoma pięknymi miejscami zajmuje mniej niż dwie godziny. Brzmi jak świetna propozycja na weekend? Dlaczego nie!
Spis treści:
- Drodzy Pasażerowie, już od 1 czerwca do 1 września będziecie mogli korzystać z letniego przygranicznego połączenia Muszyna - Poprad-Tatry, które Koleje Małopolskie uruchamiają wspólnie z Kolejami Słowackimi. Jeżeli chcesz podziwiać piękne widoki lub zwiedzić m.in. Malowniczy Zamek Lubowelski wybierz Beliansky Express - poinformowały na swojej stronie pod koniec maja Koleje Małopolskie.
Z Muszyny do Popradu w niecałe 2 godziny
Pociąg będzie starował z Muszyny o godz. 10.01 i 18.01, a w drogę powrotną uda się z Popradu o godz. 7.29 i 15.29. To wręcz idealna propozycja na weekendowy wypad - zwłaszcza, że pociąg łączy dwie piękne miejscowości.
Warto dodać, że Beliansky Express powrócił na tory w 2019 roku, po dziewięcioletniej przerwie. Połączenie zostało przywrócone przede wszystkim ze względu na chęć promocji regionów zarówno po polskiej, jak i słowackiej granicy oraz ożywienie ruchu turystycznego.
Ze względu na to, że połączenie cieszyło się ogromną popularnością, początkiem 2024 roku powstała nawet petycja skierowana do marszałka i radnych województwa małopolskiego, Ministerstwa Infrastruktury, Rządu Republiki Słowackiej, Ministerstwa Transportu Republiki Słowackiej i Preszowskiego Kraju Samorządowego. Dokument został podpisany przez Polaków i Słowaków.
- My, niżej podpisani obywatele Polski i Słowacji oraz pozostali mieszkańcy i turyści, zwracamy się z uprzejmą prośbą o dotrzymanie ustaleń podjętych na polsko-słowackiej międzyrządowej grupie roboczej ds. transgranicznych połączeń komunikacyjnych w Katowicach z 10-11 października 2017 roku w zakresie wprowadzenia całorocznych, codziennych połączeń kolejowych na trasie Muszyna-Poprad po okresie udanego pilotażu, który już dawno nastąpił - czytamy w petycji.
Jak dotąd, do wprowadzenia całorocznych i codziennych połączeń na wspomnianej trasie nie doszło.
Linia Muszyna - Poprad. Oto ceny biletów
Na pokładzie pociągu bilety można zakupić jedynie w walucie euro. Przewoźnik informuje, że sprzedaż biletów w złotych ma miejsce bezpośrednio przed odjazdem pociągu na stacji Muszyna. Cena biletu z Muszyny do Popradu to koszt 21,50 zł, czyli 5 euro. Jeśli planujemy nieco krótsza podróż, to np. z Muszyny do miejscowości Pławiec (Plaveč) dotrzemy za 2 euro (8,60 zł), a do miasta Kieżmark (Kežmarok) za 4 euro (17,20 zł).
Zobacz również:
- Dzieci w wieku 6-16 lat podróżują z ulgą 50 proc. od ceny biletu normalnego (dzieci w wieku do 6 lat podróżują bezpłatnie). Na przewóz psa obowiązuje ulga 50 proc. od ceny biletu normalnego. Na przewóz roweru obowiązuje cena zryczałtowana 6,45 zł / 1,50 euro - informują Koleje Małopolskie.
Zobacz też: Baseny termalne, sielskie krajobrazy. Polacy rzadko tu zaglądają, a słowacka wyspa to perełka
Turystyczne oblężenie Muszyny
Muszyna to uzdrowiskowa perła Małopolski, która każdego roku przyciąga tłumy turystów. Niewielka miejscowość w Dolinie Popradu kusi odwiedzających wodami mineralnymi, bogactwem przyrody i malowniczymi krajobrazami. Jedną z atrakcji są Muszyńskie Ogrody Biblijne - największy tego typu obiekt w Polsce. Prawdziwe turystyczne oblężenie miejscowość przeżyła w majowy weekend.
- Ogromna liczba turystów w Muszynie. Są praktycznie w każdym miejscu. Muszynę upodobali sobie też Słowacy, których widać wszędzie. Z pobieżnej oceny wynika, że stanowią oni ok. 20- 25 proc. wszystkich "majówkowych" turystów w Muszynie - napisał wówczas w mediach społecznościowych burmistrz Jan Golba.
Dodał, że "każda atrakcja w Muszynie jest oblegana przez turystów".
Poprad: co warto zobaczyć
Poprad jest określany mianem "bramy w Tatry Wysokie". Miasto leży w południowo-wschodniej części Kotliny Popradzkiej, na obu brzegach rzeki Poprad. Jak informuje Slovakia Travel, każdego roku miasto odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów ze Słowacji i zagranicy. Często traktują to miejsce jako bazę wypadową do Starego Smokowca i innych miejscowości położonych w Tatrach.
Historycznym centrum Popradu jest pl. św. Idziego o wrzecionowatym kształcie, wokół którego znajdują się kamienice pochodzące z XVIII i XIX wieku.
Jednym z najważniejszych zabytków jest Kościół pw. św. Idziego z XIII wieku. Na miejscu działa też Muzeum Podtatrzańskie i Galeria Tatrzańska. W dzielnicy Popradu Spišská Sobota znajduje się jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych kompleksów Słowacji.
***