Czas ruszyć nad Solinę. Oto, czym to miejsce kusi letników

Solina to popularne miejsce wypoczynkowe w województwie podkarpackim. Turystów przyciąga tu Jezioro Solińskie, utworzone w 1968 roku przez spiętrzenie wód rzek San i Solinka. Od czasu wybudowania zapory Solina jest centrum sportów wodnych i przystanią dla statków wycieczkowych. Wodne atrakcje to jednak niejedyny powód, by odwiedzić to miejsce.

Z czasem doceniono walory turystyczne jeziora Solińskiego
Z czasem doceniono walory turystyczne jeziora Solińskiego123RF/PICSEL

Zapora i hydroelektrownia

Zapora w Solinie jest bezdyskusyjnie największą atrakcją Jeziora Solińskiego. Jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce, mierzącą 81,8 metra wysokości i 664 metry długości. Po wejściu na zaporę można zobaczyć budynki hydroelektrowni. Po drugiej stronie znajduje się przystań dla statków, kąpielisko oraz wiele restauracji. Dostępne dla gości jest także wnętrze zapory i urządzenia hydroelektrowni. Zwiedzanie odbywa się wraz z przewodnikiem, a gwoździem programu jest zejście na samo dno Jeziora Solińskiego.

Nie jest to jednak zwykła wycieczka — przed wejściem sprawdzane są dowody osobiste, obowiązuje zakaz fotografowania i używania urządzeń mobilnych. Wszyscy zwiedzający muszą też zakładać kaski ochronne. Latem warto ubrać się cieplej — we wnętrzu zapory panuje temperatura około 7ºC.

Panorama Jeziora Solińskiego

Na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego leży uzdrowisko Polańczyk, typowa miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa, będąca popularną atrakcją regionu. Znajduje się tu najwięcej punktów gastronomicznych i noclegowych w okolicy. Polańczyk specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, moczowego oraz kobiecych za sprawą dostępu do wód chlorkowo-sodowo-bromkowych i jodkowych. Sanatoria przygotowane są na przyjęcie ponad 1200 kuracjuszy w czasie jednego turnusu. W miejscowości znajduje się także wiele przystani żeglarskich.

Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie123RF/PICSEL

W Polańczyku zlokalizowane są dwa punkty widokowe, z których rozpościera się panorama Jeziora Solińskiego. Jeden z nich znajduje się za parkingiem przy Centrum Informacji Uzdrowiskowo-Turystycznej. Drugi natomiast przy Osiedlu na Górce. Do samego punktu nie ma możliwości dojechania samochodem. Pojazd należy zostawić 200 m poniżej na parkingu po lewej stronie drogi.

Kolejka gondolowa

Jeśli nie zadowoli nas panorama okolicy widziana z punktów widokowych, możemy także odbyć "lot" nad zaporą — taką atrakcję zapewnia bowiem kolejka gondolowa w Solinie. Podczas 1,5-kilometrowej jazdy kolejką można podziwiać niezapomniane widoki na zaporę, Jezioro Solińskie i okoliczne wzgórza. Na górnej stacji, na szczycie Jawor, na wysokości 702 m n.p.m., znajduje się restauracja z regionalnymi przysmakami oraz wieża widokowa z tarasem i punktem "skywalk".

Osoby wypoczywające w okolicy z małymi dziećmi i domowym pupilem ucieszy fakt, że do gondoli można zabrać ze sobą wózek oraz psa — na smyczy i w kagańcu. Jednorazowo gondola może pomieścić 8 osób. Nim jednak wsiądziemy do kolejki, warto także wstąpić do multimedialnej sali, gdzie zapoznamy się z historią największej polskiej zapory wodnej.

Zapora na Jeziorze Solińskim
Zapora na Jeziorze Solińskim 123RF/PICSEL

Park rozrywki Tajemnicza Solina

Kto dotrze gondolą na szczyt góry Jawor, ten będzie miał również okazję odwiedzić nowo otwarty park tematyczny Tajemnicza Solina — atrakcja obowiązkowa dla rodzin z dziećmi! Park zlokalizowany jest tuż obok Karczmy Jawor i zajmuje powierzchnię ponad 4,6 hektara. To baśniowa kraina, idealna do rodzinnego spędzania czasu.

„Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL

Organizatorom udało się tutaj połączyć bieszczadzką naturę, nowoczesną technologię oraz unikatową scenografię, tworząc interesującą atrakcję turystyczną dla całych rodzin. Dzieci z pewnością będą zachwycone wizytą w osadzie prawdziwych olbrzymów oraz odkrywaniem tajemnic labiryntu Biesa. Można również wędrować specjalnymi ścieżkami wśród koron drzew, skorzystać ze zjeżdżalni, czy odwiedzić Rusałkowy Ruczaj, gdzie będziemy mieli okazję kierować biegiem wody w strumieniu. Oprócz rozrywki, zadbano również o walor edukacyjny — młodsi i starsi mogą wiele dowiedzieć się o zwierzętach zamieszkujących Bieszczady, a także nauczyć się rozpoznawać ich odgłosy.

Kolejka gondolowa
Kolejka gondolowamateriały prasowe

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas