Mało znana grecka wyspa. Zachwyca lazurową wodą i brakiem tłumów

Marzą ci się wielkie greckie wakacje, ale nie masz ochoty na przepychanie się przez tłum turystów? Kefalonia, mimo że jest największą z Wysp Jońskich, należy do najmniej obleganych zakątków Grecji. Fakt ten budzi zdziwienie, ponieważ ma do zaoferowania bajeczne plaże z turkusową wodą, tajemnicze jaskinie, których eksploracja zdaje się przenosić nas w zupełnie inny wymiar, a także malownicze miasteczka, w których czas płynie jakby wolnej. Podpowiadamy, co zobaczyć w Kefalonii. Musimy uprzedzić, że w tej wyspie trudno jest się nie zakochać od pierwszego wejrzenia.

Planując wakacje, pomyśl o Kefalonii
Planując wakacje, pomyśl o Kefalonii123RF/PICSEL

Myślisz o wczasach w Kefalonii? Garść informacji

Zwiedzając Kefalonię, trafimy w miejsca, z którymi związane są liczne legendy. Według jednej z nich wyspa należała do Kefalosa — syna mitycznego Hermesa, który po wielu burzliwych perypetiach (między innymi przypadkowym zabójstwie żony) spokoju zaznał właśnie w tym miejscu. Kefalonia, nazywana także Kefalinią, jest największą wyspą w archipelagu Wysp Jońskich i szóstą pod względem wielkości wyspą Grecji. Nadal jednak omija ją masowa turystyka, co dla wielu podróżników jest ogromnym atutem.

Wakacje z widokiem na raj
Wakacje z widokiem na raj123RF/PICSEL

Gdzie dokładnie położona jest Kefalonia? Na mapie znajdziemy ją pomiędzy popularnymi Korfu i Zakynthos. Jej całkowita powierzchnia wynosi 773 km². Dla lepszego zobrazowania rozmiaru wyspy warto sobie przypomnieć, że powierzchnia Warszawy to niewiele ponad 512 km². Wielkość nie jest więc przytłaczająca, ale liczba atrakcji Kefalonii, które nie sprowadzają się wyłącznie do niebiańskich plaż, zadowoli podróżników spragnionych wrażeń i zapierających dech w piersiach widoków. Co zobaczyć w Kefalonii? Skorzystaj z naszego krótkiego przewodnika.

Stolica Kefalonii — Argostoli (Argostolion)

Portowe miasto jest stolicą wyspy od 1757 roku. Mimo że w 1953 roku zostało doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi, zostało sprawnie przebudowane i do dziś nie brakuje mu uroku. Pozostałości starego miasta wkomponowane są w zbocze zielonego wzgórza. Spacer nadmorską promenadą z pewnością ukoi nerwy i w mgnieniu oka pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego oraz wpaść całkowicie w niespieszną, urlopową atmosferę.

Greckie wioski i miasteczka, z których nie chce się wyjeżdżać

Kefalonia nie uraczy nas widokiem hoteli-molochów. Trafimy za to do niewielkich miejscowości, idealnych na spacer i chłonięcie rajskiej atmosfery. Assos to osada uważana za jeden z najbardziej malowniczych punktów wyspy. Położona jest na niewielkim cypelku, a miłośnicy fotografii na widok barwnych domków nie będą mogli odłożyć aparatów. Zabudowania zdają się niemalże "wchodzić" do wody. Na wzgórzu górującym nad tą grecką perełką znajdują się także warte odwiedzenia ruiny średniowiecznego zamku, który pamięta czasy weneckiego panowania na wyspie.

Assos z lotu ptaka
Assos z lotu ptaka123RF/PICSEL

Z kolei na południowo-wschodnim wybrzeżu znajduje się Sami — dawna stolica Kefalonii. To właśnie tutaj bujne lasy sosnowe porastające okoliczne zbocza spotykają się z plażami zachwycającymi szmaragdową wodą. Podczas spaceru portową promenadą będziemy podziwiać weneckie rezydencje. Sami jest też znakomitą bazą wypadową do zorganizowania rejsu w kierunku Itaki czy Włoch.

Na liście atrakcji Kefalonii nie powinno zabraknąć także Fiskardo - najbardziej kurortowego miejsca, w którym odpoczywały tak znane osobistości, jak Tom Hanks, Giorgio Armani czy Madonna. Jeśli jednak twojemu turystycznemu sercu bliżej jest do bardziej kameralnych miejsc, Agia Effimia czy Katelios będą strzałem w dziesiątkę.

Jaskinie, czyli przyrodnicze cuda Kefalonii

Na liście miejsc, które w Kefalonii trzeba zobaczyć, nie może zabraknąć jaskini Melissani, zwanej także Jaskinią Nimf. Skąd tak finezyjne określenie? Speleologowie badający wnętrze jaskini odnaleźli w niej figurki nimf i bożka Pana, które dziś oglądać można w Muzeum Archeologicznym w stolicy wyspy. Z ust do ust przekazuje się także legendę na temat jednej z nimf, która z powodu nieszczęśliwej miłości do wspomnianego bożka, rzuciła się w odmęty jeziora znajdującego się w jaskini, kończąc swój żywot. Z taką wiedzą rejs po jeziorze będzie jeszcze bardziej intensywnym przeżyciem.

Rejs w jaskini to niezapomniane doświadczenie
Rejs w jaskini to niezapomniane doświadczenie123RF/PICSEL

Drugą najsłynniejszą jaskinią Kefalonii jest Drogarati. Odkryto ją zupełnym przypadkiem - wskutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło wyspę, odsłonięte zostało wejście. Do zwiedzania udostępnione są dwie groty. Pierwsza z nich, wypełniona spektakularnymi stalaktytami, nosi nazwę Królewskiego Balkonu. Drugie pomieszczenie - Apotheosi - imponuje prawie stumetrową powierzchnią i niesamowitą akustyką.

Najpiękniejsze plaże Kefalonii

Nawet jeśli wylegiwanie się na piasku całymi dniami nie jest naszą ulubioną formą spędzania czasu na wakacjach, nie sposób nie docenić uroku plaż na wyspie. Wizytą Kefalonii jest plaża Myrthos, o której mówi się, że jest jedną z najpiękniejszych w skali Grecji, a nawet całej Europy. Jest położona między dwoma górami, a widok wysokich klifów działa na wyobraźnię. Turkusowa woda i kilkaset metrów miękkiego piasku. Czego chcieć więcej dla udanego wypoczynku i naładowania baterii?

Plaże Kefalonii zapierają dech w piersiach
Plaże Kefalonii zapierają dech w piersiach123RF/PICSEL

Do najsłynniejszych plaż Kefalonii zaliczyć można także czterokilometrową Paralię XI. Co ją wyróżnia? W zależności od pory dnia piasek przybiera różne odcienie ochry i czerwieni. Z kolei plaża Antisamos zachwyca kolorami wody, które mienią się wszystkimi odcieniami szmaragdu i błękitu. To tylko przykłady, tak naprawdę w każdym zakątku wyspy można znaleźć plażowe perełki, które umożliwią pełen relaks, spacery i widoki, od których nie można oderwać wzroku.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas