Najpiękniejsze polskie lasy

Kiedy polski rząd wydał rozporządzenie, w którym zakazał m.in. wstępu do lasów, miłośnicy przyrody nie kryli oburzenia. Na szczęście, od 20 kwietnia znów możemy korzystać z dobrodziejstw spacerów wśród drzew. Co więcej, w lasach nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Są więc obecnie jedynym miejscem, gdzie naprawdę możemy odetchnąć pełną piersią.

Najpiękniejsze polskie lasy

Puszcza Notecka 

Krajobraz Puszczy Noteckiej urozmaicają wydmy, tworzące niezwykłe labirynty dolin i pagórków. Oryginalność tutejszym krajobrazom zapewniają też jeziora rynnowe, zgrupowane w okolicy Warty i Noteci. 

W rezerwacie Czaple Wyspy, położonym na terenie Sierakowa, obserwować można m.in. sokoła wędrownego, bielika, kormorana czarnego czy kanię czarną. Z kolei nad Jeziorem Lutomskim rosną ponad 300-letnie buki – niektóre z nich są pomnikami przyrody. 

Puszcza słynie z obfitości grzybów, za to świat zwierząt (przez suchość gleby na większości terenu) jest raczej ubogi.
Spotkać można tu jednak jelenia, zaś do niedawna, w pobliskiej Stobnicy, planowano otworzenie dużego rezerwatu dla wilków (tym zwierzętom pomagano tu od lat). Niestety, plany pokrzyżowała budowa wielkiego „zamku” z 50-metrową wieżą, w którym mają być apartamenty.
Dolina Rabskiego Potoku i rezerwat przyrody „Gołoborze” 

Położona w gminie Baligród, na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, Dolina Rabskiego Potoku znalazła się w finale konkursu „Odkryj najpiękniejsze leśne zakątki Polski” organizowanego przez Lasy Państwowe i National Geographic. 

W otoczeniu bujnej zieleni (ciekawą grupę gatunków stanowią porosty i mszaki, licznie porastające bloki i zagłębienia skalne, wśród nich objęta ochrona płucnica Islandzka) znajduje się wspomniane gołoborze, czyli rumowisko skalne. 

W słońcu dostrzec możemy lśniące drobinki kryształu górskiego, nazywanego diamentem marmaroskim. Większe kryształki znaleźć można w samym potoku. Przy kładce prowadzącej do rezerwatu znajduje się ujęcie wody pitnej Rabe-1. 

Uwaga! W tych rejonach spotkać można nie tylko puchacze, puszczyki czy salamandrę plamistą, ale też największego polskiego drapieżnika – niedźwiedzia brunatnego.
Bory Tucholskie 

Teren położony w dorzeczu Brdy i Wdy słynie z wyjątkowych krajobrazów. W Parku Narodowym Bory Tucholskie ochroną objęte są fragmenty pierwotnej puszczy, zamieszkiwane przez rzadkie gatunki zwierząt i porośnięte przez zagrożoną roślinność. W jego granicach znajduje się aż 21 (często zarybionych) jezior oraz liczne rezerwaty przyrody.

Pobyt urozmaicić warto wizytą w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich – najstarszym polskim skansenie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z licznych ścieżek pieszych, rowerowych oraz, co ciekawe, cieszących się coraz większą popularnością spływów tratwą. 

Bory zamieszkują m.in. borsuki, wydry, a zimą na tym terenie pojawiają się także wilki.
+10
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas