Nazywają je najpiękniejszym w Europie. Oto perełka wśród polskich uzdrowisk

Położone w samym sercu Gór Izerskich, zachwyca wyjątkowymi krajobrazami i relaksującym, zdrowotnym klimatem. Wielu nazywa je nawet najpiękniejszym w całej Europie. Próżno szukać tu bowiem tłumów. Można za to odnaleźć dawny klimat sanatoryjnego życia. Perełka wśród polskich uzdrowisk znajduje się tuż przy granicy z Czechami.

Perełka wśród polskich uzdrowisk. Turyści pokochali to miejsce
Perełka wśród polskich uzdrowisk. Turyści pokochali to miejscePIOTR KAMIONKA/REPORTER/PIOTR KAMIONKA/REPORTEREast News

Malowniczo położone w samym centrum Gór Izerskich, od kilkuset lat słynie z właściwości leczniczych.  Wyróżnia się wyjątkowym, uzdrawiającym mikroklimatem, bogactwem wód mineralnych i radonowych oraz pokładami borowiny. Przez cały rok swoim urokiem przyciąga tysiące turystów. Świeradów-Zdrój otwiera swoje gościnne progi.

Świeradów-Zdrój: sanatorium. Mówią o nim, jako o najpiękniejszym

Jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce, swoją historią i tradycją nawiązując do, opisanych przez Leonarda Thurneyssera i Kaspra Schwenckfelda, "świętych źródeł". Porównywane wówczas do leczniczych kurortów SPA w Belgii czy na Węgrzech, szybko stało się celem leczniczych wyjazdów Polaków.

Świeradów-Zdrój od XVII wieku znany był jako Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy. W tamtym okresie niewielką miejscowość odwiedzali głównie nieco zamożniejsi, poszukując możliwości leczenia chorób układu krążenia, układu ruchu czy reumatyzmu. Ciesząc się jednocześnie klimatem wyjątkowego uzdrowiska, z wszystkimi jego urokami.

Z czego słynie Świeradów-Zdrój? Uzdrowiskowa perełka na mapie Polski

Kiedy w 1783 roku stosownymi badaniami potwierdzono, że wody świeradowskie skutecznie leczą wiele schorzeń, niedługo później w niewielkiej miejscowości stało już przebudowane górne źródło i pierwszy dom zdrojowy, na dobre zmieniając oblicze tego miejsca. Świeradów-Zdrój był jednocześnie jednym z pierwszych uzdrowisk, gdzie wśród leczniczych zabiegów pojawiły się również kąpiele w wywarze z kory świerku i w borowinie.

Mimo iż w 1895 roku znaczna część uzdrowiska spłonęła, niedługo później odbudowano dom zdrojowy, uzupełniając go dodatkowo 45-metrową wieżą oraz urządzono otaczający go park zdrojowy. Niedługo później uzdrowisko zyskało wygląd, jakim zachwyca do dziś.

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju zachwyca wyjątkową architekturą
Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju zachwyca wyjątkową architekturąTomasz Hirkyjarchiwum prywatne

Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy urzeka wyjątkową architekturą, kusząc turystów leczniczym (często nazywanym nawet balsamicznym) klimatem. Bliskość gór i lasów, wysokość nad poziomem morza oraz opary miejscowych wód mineralnych sprawiają bowiem, że tutaj chce się oddychać pełną piersią.

Najciekawszym obiektem architektonicznym w Świeradowie-Zdroju jest tamtejszy Dom Zdrojowy. Budynek, wybudowany w 1899 roku według projektu architekta Grossera, podzielony jest na dwie części, które łączy najdłuższa na Dolnym Śląsku, 80-metrowa Hala Spacerowa. W piwnicach Domu Zdrojowego znajduje się zaś Muzeum Zdrojowe, znane również jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. W tym miejscu zaczyna się także Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza.

Będąc w Świeradowie-Zdroju warto jednak, niespiesznie spacerując, zatopić się w urokach tego miejsca - podziwiając panoramę miasta i zerkając jednocześnie na malownicze krajobrazy gór. Rozkoszując się przy okazji smakiem tamtejszych wód.

Świeradów-Zdrój: atrakcje. Destynacja idealna na krótki wypad

Kiedy przed laty lekarz Leonard Thurneyssen przez dłuższy czas obserwował martwą żabę, leżącą w jednym ze świeradowskim źródeł, ze zdziwieniem stwierdził, że ta wcale się nie rozkłada. Jak to się stało? Legenda, która do dziś przytaczana jest wśród mieszkańców, nierozerwalnie łączy się z miastem.

Z czego słynie Świeradów-Zdrój? Z miastem związana jest legenda o żabie - będącej dziś jego symbolem
Z czego słynie Świeradów-Zdrój? Z miastem związana jest legenda o żabie - będącej dziś jego symbolemFOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA/Polska Press/East NewEast News

Obserwowana przez doktora Thurneyssena żaba, będąca dziś jednym z symboli miasta, była jednym z pierwszych dowodów na niepowtarzalne właściwości świeradowskich wód. A chociaż nie wiedziano jeszcze wówczas o radonie, tamtejsze źródła już wtedy stały się obiektem eksperckich zainteresowań.

Odkryte w XVI wieku wody mineralne dopiero nieco ponad 150 lat później stały się największym bogactwem miasta. Dziś Świeradów-Zdrój, jako jedno z trzech uzdrowisk w Polsce, kusi kuracjuszy i turystów rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu - wyróżniając się jednocześnie nieco wyższą od zwykłych wód temperaturą. To nadaje im specyficznych właściwości leczniczych.

"Unikalne źródła mineralne, są najbogatsze na Dolnym Śląsku w naturalny dwutlenek węgla szczawy, tonizujące układ krążenia i system nerwowy, rewitalizujące organizm, zalecane nie tylko w zaburzeniach krążenia obwodowego (niedokrwienia kończyn) czy centralnego (choroba nadciśnieniowa, stany po zawałach serca, udarach mózgu po upływie pół roku od tego incydentu), ale przede wszystkim profilaktycznie, warto przynajmniej raz w tygodniu wyczerpany ciężką pracą fizyczną czy umysłową organizm poddać regenerującej kąpieli mineralnej" - czytamy na oficjalnej stronie Uzdrowiska Świeradów.

Obok wykorzystywanych do kąpieli, inhalacji, okładów czy irygacji wód, w Świeradowie-Zdroju zażywać można także zdrowotnych kąpieli w ekstraktach z kory i igieł świerkowych oraz okładów borowinowych, które korzystnie wpływają na samopoczucie i skórę.

W Świeradowie-Zdroju znajduje się najwyższa wieża widokowa w Polsce. Widoki mogą zachwycić
W Świeradowie-Zdroju znajduje się najwyższa wieża widokowa w Polsce. Widoki mogą zachwycićAlbin Marciniak/East NewsEast News

Świeradów-Zdrój to jednocześnie destynacja idealna dla miłośników białego szaleństwa czy fanów pieszych wędrówek. Zaledwie godzinny spacer z miasta doprowadzi bowiem do najwyższego punktu czeskiej części Gór Izerskich - szczytu Smrek, gdzie na turystów czeka, oferująca zaskakujące widoki, wieża widokowa, zaś nad samym miastem wznosi się wysoka na 62 metry konstrukcja SkyWalk - najwyższa wieża widokowa w Polsce. Dolnośląska perełka to przy okazji jedna z lepszych baz wypadowych do Czech.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas