Najcieplejsze kąpielisko w kraju. "Polski Dubaj" co roku przyciąga tłumy

InteriaKobieta Redakcja

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
789
Udostępnij

"Polski Dubaj" to jedno z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem. Słynna plaża w Jarosławcu jest nie tylko jedną z największych atrakcji nadmorskiej miejscowości, ale również chroni największy klif na Środkowym Wybrzeżu. To również jedno z najcieplejszych i najczystszych kąpielisk w Polsce.

Oto jedno z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem. "Polski Dubaj" zachwyca turystów
Oto jedno z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem. "Polski Dubaj" zachwyca turystówMarek Kowalczyk/REPORTEREast News
    • "Polski Dubaj" to sztuczna plaża w Jarosławcu, która została ukończona w 2018 roku
  •  Miejsce ma na celu przede wszystkim chronić znajdujący się w Jarosławcu klif przed osunięciem. Przy okazji konstrukcja składająca się z pięciu kamiennych   ramion stała się jedną z największych atrakcji nadmorskiej miejscowości
  • "Polski Dubaj" słynie z tego, że jest jednym z najcieplejszych kąpielisk w Polsce

Szerokie plaże, klify, atrakcje na miejscu i w okolicznych miejscowościach oraz "polski Dubaj". Tak w skrócie można opisać Jarosławiec - niewielką wieś położoną na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie zachodniopomorskim. Obecnie liczy ona nieco ponad 400 mieszkańców.

Miejscowość to jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów nadmorskich w Polsce. Miejscem, które cieszy się wśród odwiedzających największą popularnością, jest plaża, która zyskała miano "polskiego Dubaju". Pomiędzy kamiennymi ramionami otaczającymi przybrzeżne wody, znajdują się jedne z najcieplejszych i najczystszych kąpielisk w Polsce. A to dzięki ograniczeniu przepływu morskiej wody i "zamknięcie" jej w utworzonych "basenach".

Największa sztuczna plaża w Europie, czyli skąd ten Dubaj w Jarosławcu?

Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu, kiedy Jarosławiec miał problem z plażami. Liczący niemal kilometr odcinek plaży w centrum był odcięty od morza poprzez wał utworzony z tzw. gwiazdobloków i betonową opaskę. W 2009 roku naprawiono sporą część falochronów i przepompowano piasek z dna morskiego na plażę (tzw. refulacja piasku) we wschodniej części.

W 2015 roku zapadła kluczowa decyzja. Urząd Morski w Słupsku poinformował, że rozpoczyna się inwestycja obejmująca rozbiórkę betonowej opaski na odcinku 700 metrów. W jej miejsce miała powstać nowa. Najważniejszą częścią miały być jednak kamienne ramiona usypane z naturalnego granitu. Konstrukcja miała przede wszystkim ochronić najwyższy klif w środkowej części wybrzeża przed osuwaniem i erozją. Zdecydowano też o uzupełnieniu przestrzeni pomiędzy kamiennymi ramionami piaskiem. W taki właśnie sposób powstała jedna z największych sztucznych plaż w Europie, której powierzchnia to 5 ha. Koszt inwestycji? 170 milionów złotych.

Jarosławiec. Sztuczna plaża określana mianem "polskiego Dubaju" to jedno z największych tego typu miejsc w Europie
Jarosławiec. Sztuczna plaża określana mianem "polskiego Dubaju" to jedno z największych tego typu miejsc w EuropieMarek Kowalczyk/REPORTEREast News

- Budowa całej konstrukcji wiązała się ze stworzeniem pięciu ogromnych, kamiennych ramion wysuniętych 180 metrów w morze. Przez 2 lata niemal 24 godziny na dobę dziesiątki ciężarówek dowoziły granitowe skały, z których tworzono owe ramiona. Kolejny etap, trwający kilka miesięcy, obejmował refulację plaży czyli przepompowanie piasku z dna morskiego do wcześniej utworzonych "kwater". Warto przy tym dodać, że słowo "refulacja" nie oddaje do końca charakteru prac, gdyż nie odtwarzano żadnej plaży, a... tworzono nową - podaje portal jaroslawiec.pl.

Po sześciu miesiącach od zakończenia prac i przeprowadzeniu testów bezpieczeństwa Urząd Morski zezwolił na korzystanie z plaży. Miejsce - od momentu otwarcia - przyciąga setki tysięcy turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć, jak wygląda "polski Dubaj". Zyskało takie określenie ze względu na to, że udało się "zabrać" z morza dodatkową przestrzeń - i podobnie jak sztuczna plaża czy palmowe wyspy w Dubaju są miejscami, których wcześniej nie było.

Zobacz też:

Jarosławiec: co zobaczyć

Jarosławiec to nie tylko wspomniana plaża. Jeżeli planujecie wakacyjną wyprawę do tego nadmorskiego kurortu, warto odwiedzić znajdującą się tu ceglaną latarnię morską. Z balkonu, na wysokości 33 metrów rozciąga się widok na morze i dwa jeziora: Kopań i Wicko. Kolejne popularne miejsce to Zielony Domek na klifie. Obiekt znajduje się tuż nad klifem i powstał w latach 50. XX wieku jako część telekomunikacyjnego zakładu pracowniczego z Poznania. Niegdyś było to kilka domków, wchodzących w skład ośrodka, ale ze wszystkich zachował się tylko jeden. Pozostałe osunęły się do morza.

W Jarosławcu warto przejść się deptakiem przy ul. Nadmorskiej i odwiedzić znajdują ce się przy nim Muzeum Bursztynu.

- Muzeum Bursztynu w Jarosławcu odkrywa tajemnice bursztynu za pomocą niesamowitych scenografii i nowoczesnych efektów. Wejdź w głąb prastarego lasu, zejdź do kopalni bursztynu i lataj z owadami zamkniętymi w inkluzjach - czytamy na stronie muzeum.

W placówce prezentowane są największe bryły bursztynu bałtyckiego w Polsce, rekonstrukcja fragmentu kopalni bursztynu czy niebieski bursztyn bałtycki.

Latarnia morska w Jarosławcu
Latarnia morska w JarosławcuAndrzej Zbraniecki/East NewsEast News

Pieszo i na rowerze

Jarosławiec to również świetny kierunek dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przez nadmorski kurort i okoliczne miejscowości przebiega wiele szlaków rowerowych i turystycznych.

  • Szlak Rowerowy "Dokoła Bałtyku" R-10 (szlak międzynarodowy prowadzący wokół Morza Bałtyckiego, przebiega m.in. przez Jarosławiec, Wicie czy Korlino),
  • Zielony szlak rowerowy "Wzniesienia Barzowickie" (prowadzi przez Jezierzany, Naćmierz czy Darłowo; długość trasy to trochę ponad 10 km).
  • Czerwony Szlak Rowerowy "Naćmierskich wzgórz" (trasa liczy nieco ponad 3 kilometry i prowadzi z Jarosławca do miejscowości Naćmierz),
  • Niebieski Szlak Rowerowy "Eryka I" (prowadzi do Darłowa, zaczyna się w Korlinie),
  • Czerwony Szlak Rowerowy "Północny" (zaczyna się w miejscowości Darłówko i prowadzi przez Wicie, Jarosławiec, Jezierzany, Łącko, Korlino, Królewo, Marszewo, Postomino. Jego długość to 26,8 km).

Jarosławiec: krótka historia

Pierwsze wzmianki o Jarosławcu pojawiły się w 1459 roku. Pisano o nim jako o wsi rybackiej Garzhouede. Mieszkająca tu ludność zajmowała się głównie rybactwem i zbieraniem bursztynu. Od XVII wieku Jarosławiec zaczął się pojawiać w dokumentach pod nazwą Jarsthoffde, a następnie Jershoft.

W XIX wieku do nadmorskiej miejscowości zaczęli przybywać turyści. Było to możliwe dzięki rozwojowi kolei. W wodzie wyznaczono specjalne miejsca, w których mogli się kąpać, a na plaży stawiano wiklinowe kosze. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej wypoczywali tu przedstawiciele niemieckich środowisk artystycznych.

Po drugiej wojnie światowej wieś została włączona do Polski - nazwę Jarosławiec nosi od 1950 roku.

***

Źródło: jaroslawiec.pl, jaroslawiec.com.pl

INTERIA.PL
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
453
Super
relevant
171
Hahaha
haha
103
Szok
shock
25
Smutny
sad
24
Zły
angry
13
Lubię to
like
Super
relevant
789
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na