Niedoceniana europejska stolica zachwyci wszystkich smakoszy. Co zjeść i co zwiedzić w Wilnie?

Wilno, stolica Litwy, to miasto, w którym bogata historia i wielokulturowe dziedzictwo tego kraju, spotykają się na talerzu. Znana nam dzisiaj kuchnia litewska, korzeniami sięga nie tylko tradycji rolniczych, ale i bogatej kultury szlacheckiej. Oprócz wspaniałej architektury i niepowtarzalnego klimatu miasto to przyciąga turystów bogatą i zdumiewającą ofertą gastronomiczną, która podbija serca smakoszy. Czego warto spróbować, a także co warto zwiedzić podczas wycieczki do Wilna?

Wilno zimą ma niezwykły urok
Wilno zimą ma niezwykły urok123RF/PICSEL

Wyśmienita kuchnia litewska. Bogata historia tradycji kulinarnej

Historia kuchni litewskiej jest spleciona nie tylko z ziemią, klimatem i tradycjami rolniczymi tego kraju, ale również wpływami kulturowymi oraz obyczajami szlacheckimi. Łączy w sobie wpływy bałtyckie i słowiańskie, a także akcenty polskie, żydowskie i tatarskie, tworząc w ten sposób unikalną mozaikę smaków. Dania kuchni litewskiej często oparte są na ziemniakach, zbożach, mięsie i sezonowych warzywach. 

Kuchnia litewska, korzeniami sięga tradycji wiejskiej i rolniczej. We wczesnym średniowieczu dużą popularnością cieszyła się uprawa zbóż, które wykorzystywano do wypiekania chleba. Oprócz tego w ówczesnej kuchni litewskiej królował też nabiał, warzywa oraz leśne dary natury, czyli grzyby i owoce. Po potopie szwedzkim w XVII wieku, kiedy to uprawa zboża została znacznie zredukowana, na kulinarnej scenie Litwy pojawił się ziemniak. 

Panorama Wilna
Panorama Wilna123RF/PICSEL

Na obecny kształt kuchni litewskiej znacznie wpłynął okres istnienia Wielkiego Księstwa Litewskiego, które sąsiadowało z Królestwem Polskim, a także skupiało w swoich granicach różnorodne grupy etniczne. Białorusini, Polacy, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi - to tylko niektóre społeczności, które wniosły swój wkład w kształtowanie kuchni litewskiej.

Znana nam dzisiaj kuchnia litewska to także wpływy szlacheckie. W okresie rozkwitu Wielkiego Księstwa Litewskiego szlachta czerpała z najwyższych standardów kulinarnych tamtych czasów, tworząc unikalne potrawy. Najważniejszym składnikiem dań szlacheckich były różnorodne rodzaje mięsa. Ważnym elementem kuchni litewskiej była wówczas dziczyzna. Dzik był potrawą zarezerwowaną jedynie dla litewskiej szlachty, która jako jedyna miała przywilej polowania.

Lata okupacji Litwy przez Związek Radziecki doprowadził do zanikania tradycyjnej kuchni litewskiej. Jednakże współcześni szefowie kuchni dokładają wszelkich starań, aby wskrzesić stare potrawy i dokopać się do kulinarnych tradycji. Czytając historyczne odniesienia do potraw, a także składników znalezionych w archiwach i starych książkach Litwinom udało się odtworzyć wiele dawnych dań, w których obecnie możemy rozsmakować się, odwiedzając Wilno.

Kiedy tradycja spotyka się z nowoczesnością. Bogata oferta gastronomiczna Wilna

Wilno, będące sercem Litwy, nie tylko zaskakuje swym pięknem architektonicznym, ale także podbija serca smakoszy z innowacyjnym podejściem do tradycyjnych potraw. Tam tradycja spotyka się z nowoczesnością. Podczas spaceru po Wilnie, warto zajrzeć do lokalnych restauracji i kawiarni, gdzie możemy rozsmakować się w tradycyjnych smakach Litwy w zupełnie nowej i zaskakującej odsłonie.

Nowoczesna kuchnia litewska w Wilnie to mieszanka tradycyjnych smaków, unikalnych kombinacji i eleganckiej prezentacji. W stolicy Litwy nie brakuje świetnych restauracji serwujących tradycyjne dania w nowoczesnej odsłonie.

Obecnie w Wilnie możemy skosztować tradycyjnej kuchni litewskiej w zupełnie nowej odsłonie
Obecnie w Wilnie możemy skosztować tradycyjnej kuchni litewskiej w zupełnie nowej odsłonieAgata ZarembaINTERIA.PL

Smaki Wilna. Co warto zjeść podczas wycieczki na Litwę?

Šaltibarščiai, czyli chłodnik litewski

Znany również w Polsce chłodnik litewski to jedna z najpopularniejszych dań litewskiej kuchni. Tę idealną na gorące dni zimną zupę można przygotować w zaledwie 10 minut. Chłodnik przygotowuje się z buraków, kefiru, śmietany, ogórków, koperku i jajek.

Czarny chleb

Będąc jedną z najstarszych potraw, chleb stanowi nieodłączną część kulinarnej tradycji Litwy. Charakterystyczny litewski chleb wyróżnia się intensywnym, ciemnym kolorem, przez który wypiek zyskał miano czarnego chleba. Tę głęboką barwę zawdzięcza głównie wysokiej zawartości mąki żytniej. Litwini jadają go codziennie, do wszelkiego rodzaju dań, zwłaszcza zup. Z tego wyjątkowego chleba tworzą także prostą, lecz niezwykle aromatyczną przekąskę, idealną towarzyszkę dla piwa. Mowa tutaj o smażonych paluszkach chlebowych z dodatkiem czosnku, które stanowią niebanalny dodatek do litewskiego menu.

Smażone paluszki chlebowe z dodatkiem czosnku to idealna przekąska do piwa
Smażone paluszki chlebowe z dodatkiem czosnku to idealna przekąska do piwaAgata ZarembaINTERIA.PL

Ser Džiugas 

Ten twardy ser, produkowany z mleka krowiego, zdobył uznanie ze względu na swoją wyjątkową jakość, unikalny smak i różnorodność wariantów dojrzewania. Jego charakterystyczny profil smakowy często porównywany jest do włoskiego parmezanu. Džiugas, podobnie jak dobre wino, z wiekiem staje się coraz bardziej wyrafinowany. Im dłużej dojrzewa, tym bardziej intensywny i zdecydowany staje się jego smak.

Cepelinai, czyli litewskie cepeliny

To prawdziwy symbol litewskiej kuchni. Cepelinai to pyzy ziemniaczane wypełnione najczęściej mielonym mięsem. Podawane są z sosem śmietanowym oraz boczkiem. Danie to znane jest również w południowo-wschodniej Polsce jako "kartacze". To prawdziwy rarytas, który uwielbiają zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści.

Cepelinai najczęściej podawane są z boczkiem i śmietaną
Cepelinai najczęściej podawane są z boczkiem i śmietaną Agata ZarembaINTERIA.PL

Kibinai, czyli kybyny

Kybyny są idealnym przykładem najróżniejszych wpływów kulturowych na kuchnię litewską. To tradycyjna potrawa Karaimów - grupy etnicznej i religijnej zamieszkującej Troki, koło Wilna. Kybyny to wypiekane w piecu pierogi z drożdżowego ciasta w formie półksiężyca, nadziewane baraniną lub wieprzowiną. Jednakże istnieją też wersje wegetariańskie tego dania np. z kapustą lub szpinakiem i serem. Najlepiej smakują w towarzystwie ciepłego bulionu.

Kybyny najlepiej smakują w towarzystwie ciepłego bulionu
Kybyny najlepiej smakują w towarzystwie ciepłego bulionu Agata ZarembaINTERIA.PL

Wilno zachwyca nie tylko latem. Kiedy warto odwiedzić stolicę Litwy?

Wilno to miasto pełne atrakcji, które czaruje turystów o każdej porze roku. Bez wątpienia jednym z najlepszych momentów na jego odkrywanie jest wiosna i lato, kiedy to promienie słońca otulają urokliwe i tętniące życiem uliczki miasta. Jednakże Wilno warto odwiedzić również zimą, a w szczególności w okresie świąt Bożego Narodzenia. 

W grudniu Wilno staje się miejscem, gdzie magia unosi się w powietrzu. Na Placu Katedralnym turyści mogą podziwiać kultową choinkę, która w poprzednich latach została okrzyknięta najpiękniejszą świąteczną choinką w Europie i jedną z najpiękniejszych na świecie. Kolejną tradycją jest jarmark bożonarodzeniowy, organizowany w różnych częściach miasta. Zachwyca on kolorowymi straganami, przepełnionych ręcznie wykonanymi ozdobami i tradycyjnymi świątecznymi przysmakami.

Następną doskonałą okazją do odwiedzenia Wilna jest czerwiec, który przynosi niezwykłe święto - Pink Soup Fest, czyli festiwal chłodnika. To wydarzenie, podczas którego Litwini świętują swoją miłość do tej właśnie zupy. Oprócz spożywania chłodnika litewskiego, znanego jako šaltibarščiai, uczestnicy festiwalu ubierają się na różowo, a czasami i przebierają za składniki zupy. I tak oto przebrani z jajko lub buraka możemy zjechać ogromną zjeżdżalnią prosto do miski na zupę. 

Pink Soup Fest To nie tylko uczta dla podniebienia, ale także kreatywna podróż przez różne interpretacje tego klasycznego dania. Z okazji tego święta, restauracje w całym mieście serwują swoje własne wersje chłodnika, a także potrawy inspirowane tym przysmakiem. W ostatnich latach serca miłośników tej zupy podbiły lody buraczane z galaretką z ogórka i kremem z koperku. Ten nietypowy deser wyprzedał się niemal natychmiastowo, a restauracja, która go zaserwowała, postanowiła dodać lody chłodnikowe do swojego stałego menu.

Deser chłodnikowy składający się z buraczanych lodów, galaretki z ogórka, a także kremu z koperku do dziś ma wielu fanów
Deser chłodnikowy składający się z buraczanych lodów, galaretki z ogórka, a także kremu z koperku do dziś ma wielu fanówAgata ZarembaINTERIA.PL

Innym wydarzeniem, które stanowi idealną okazję do odwiedzenia Wilna, jest Święto Pieśni, dzięki któremu co cztery lata, Wilno staje się stolicą litewskiego dziedzictwa muzycznego. To wyjątkowe wydarzenie gromadzi chóry z całego kraju, które prezentują tradycyjne pieśni litewskie, przekazując poprzez muzykę i taniec ducha i historię narodu. Następne Święto Pieśni odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2024 roku. Wydarzenia związane z tym świętem będą miały miejsce w Dolinie Pieśni w Kownie, a także w kilku punktach stolicy, w tym na placach Katedralnym i Ratuszowym. 

Co zobaczyć podczas podróży do Wilna. Najważniejsze atrakcje turystyczne

Co robić w Wilnie? Możliwości jest wiele
Co robić w Wilnie? Możliwości jest wiele123RF/PICSEL

Góra Zamkowa i panorama miasta 

W sercu Wilna wznosi się Góra Zamkowa, na której szczycie w średniowieczu wybudowano Zamek Górny. Początkowo pełnił funkcje obronne, a przez lata stanowił siedzibę władców Litwy. Jedyna zachowana do dziś wieża, czyli ośmioboczna Baszta Giedymina to ważny symbol niepodległej Litwy, a także jedno z najważniejszych miejsc w historii Wilna. Na szczycie baszty znajdziemy punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama miasta.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława

Katedra św. Stanisława i św. Władysława stanowi prawdziwą perłę architektoniczną Wilna. Jej korzenie sięgają XIII wieku, jednak wielokrotnie przeszła przez procesy przebudowy z powodu licznych zniszczeń i pożarów. Katedrę odbudowywano zgodnie z różnymi nurtami architektonicznymi, od gotyku, poprzez renesans, aż po barok. Gmach, który możemy obecnie podziwiać, utrzymany jest w stylu klasycystycznym. Katedra fascynuje nie tylko wspaniałą fasadą, ale również kryje w swoim wnętrzu piękne ołtarze i kaplice. 

Ostra Brama i obraz Matki Boskiej

Ostra Brama, nazywana najcenniejszym skarbem Wilna to ważne miejsce kultu religijnego dla pielgrzymów z całego świata. Ta gotycka brama miejska, usytuowana na wileńskim Starym Mieście została wzniesiona w latach 1503-1514 i stanowi jedyną zachowaną do dziś bramę miejską. Reszta z nich uległa zniszczeniu w XIX wieku.

Od strony miasta, bramę zdobi kaplica, w której umieszczony jest niezwykły obraz przedstawiający Matkę Boską. Już od ponad trzech stuleci ten ikoniczny wizerunek słynie z historii o licznych cudach i łaskach, a według legendy posiada nawet moc gaszenia pożarów.

Troki - idealny pomysł na jednodniową wycieczkę za Wilno 

Niespełna 30 km od Wilna, leży fascynujące i malownicze miasteczko o bogatej historii i wspaniałej architekturze. Troki słyną z położonego na wyspie zamku, którego zwiedzanie to prawdziwa podróż w czasie. Po pełnej renowacji Zamek w Trokach jest dostępny dla zwiedzających i oferuje wspaniałą możliwość odkrywania historii książąt litewskich. 

Jednak to nie wszystko, co Troki mają do zaoferowania. Wpływ na wyjątkową architekturę tego miasta miała społeczność Karaimów, sprowadzona do Troków z Krymu przez księcia Witolda. Otrzymawszy ziemię i zgodę na praktykowanie swoich tradycji i religii, Karaimowie pozostawili niezapomniany ślad w Trokach. Kolorowe, drewniane domki przy ulicy Karaimskiej to jedno z miejsc, gdzie można podziwiać ich unikalny wkład w architekturę miasta. Dodatkowo nie można opuścić Trok bez spróbowania wyśmienitych kybynów.

Zamek w Trokach i drewniane domki, z których słynie ulica Karaimska
Zamek w Trokach i drewniane domki, z których słynie ulica KaraimskaAgata ZarembaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas