Nowy hit turystyczny wśród Polaków. Słońce świeci tam 300 dni w roku

Agata Zaremba

Polecamy Agata Zaremba

Od lat najchętniej wybieranymi przez Polaków kierunkami wakacyjnymi są Grecja, Chorwacja i Turcja. W obecnym roku możemy jednak zauważyć wzrost zainteresowania innymi miejscami. Jednym z nich jest Malta, która zdobyła serca polskich turystów, oferując idealne warunki zarówno na krótkie city breaki, jak i dłuższe wakacje. Dzięki sprzyjającej pogodzie przez cały rok oraz przystępnym cenowo lotom Malta staje się nowym hitem podróżniczym.

Malta nowym hitem turystycznym
Malta nowym hitem turystycznym123RF/PICSEL

Nowy hit turystyczny wśród Polaków? Rekordowe statystyki

Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority, MTA) podsumowała wyniki pierwszego kwartału 2024 roku, które okazały się wyjątkowo pomyślne dla maltańskiej turystyki. Od stycznia do marca 2024 roku Maltę odwiedziło aż 61,7 tys. polskich turystów, co oznacza wzrost o 70% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku, kiedy to na Maltę przybyło 36,7 tys. Polaków.

Duży wzrost liczby polskich turystów przełożył się na znaczne wpływy do gospodarki Malty. W pierwszym kwartale 2024 roku polscy turyści wydali na Malcie 35 milionów euro, w porównaniu do 23 milionów euro w tym samym okresie 2023 roku.

Wyniki MTA pokazują, że ruch turystyczny z Polski na Maltę rozkłada się równomiernie na wszystkie pory roku. Okres letni, trwający od czerwca do końca sierpnia, odpowiada za 24% całego rocznego ruchu turystycznego z Polski.

Polscy turyści na podium. Coraz chętniej odwiedzają Maltę

Imponujący wynik 61,7 tys. polskich turystów w pierwszym kwartale 2024 roku oznacza awans Polski na 3. miejsce w rankingu europejskich nacji odwiedzających Maltę.

Polacy wyprzedzili Francuzów (39 tys.) i Niemców (44 tys.), zajmując miejsce na podium za Brytyjczykami (108 tys.) i Włochami (91 tys.). Według danych pierwsza trójka europejskich nacji odpowiadała za 44% ogółu turystów odwiedzających Maltę w pierwszym kwartale 2024 roku.

Malta to wyspa, na której około trzysta dni w roku jest słonecznych
Malta to wyspa, na której około trzysta dni w roku jest słonecznych123RF/PICSEL

Błękitna woda, wspaniałe zabytki i 300 słonecznych dni w roku. Oto dlaczego Polacy wybierają ten kierunek

Malta przyciąga turystów pięknymi plażami, wyjątkową architekturą oraz ciekawymi zabytkami. Jedną z jej głównych atrakcji jest stolica Valletta, która zachwyca swoją historią i oryginalną architekturą. Miasto to w całości wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na swojej niewielkiej powierzchni ma potężne zagęszczenie zabytków. Odwiedzając Vallettę, warto zobaczyć m.in.: Katedrę św. Jana, Pałac Wielkiego Mistrza, Dolne oraz Górne Ogrody Barrakka, Fontannę Trytona oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne.

Innym niezwykłym miejscem jest Mdina, dawna stolica Malty, znana jako "Miasto Ciszy". To położone na wzgórzu, średniowieczne miasto zabiera turystów w niezwykłą podróż w czasie. Spacerując jego uliczkami, możemy podziwiać zabytkowe budynki i imponujące fasady barokowych rezydencji.

Malta słynie także z pięknych plaż, takich jak Golden Bay, Mellieha Bay i słynnej Blue Lagoon. To idealne miejsca do wypoczynku i kąpieli w krystalicznie czystej wodzie Morza Śródziemnego.

Błękitna Laguna (Blue Lagoon) przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą i wspaniałymi widokami
Błękitna Laguna (Blue Lagoon) przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą i wspaniałymi widokami 123RF/PICSEL

Polacy chętnie wybierają Maltę również z uwagi na jej klimat. W ciągu roku można tam odnotować ponad 300 słonecznych dni! Z tego powodu turyści chętnie odwiedzają to miejsce również zimą, gdy średnie temperatury sięgają około 17-18 st. C.

Jednym z kluczowych czynników sukcesu Malty jest dobrze rozwinięta sieć bezpośrednich połączeń lotniczych, realizowanych z największych polskich miast, takich jak Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Kraków i Gdańsk. Dzięki temu Malta jest dostępna dla polskich turystów przez cały rok.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas