Maleńka wieś na południu Polski uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie

Istebna to prawdziwa perełka Beskidu Śląskiego. Wieś położona w południowej Polsce od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jakiś czas temu miejscowość została również doceniona przez Światową Organizację Turystyczną. Co warto zobaczyć w Istebnej?

Istebna to jedna z najpiękniejszych miejscowości Beskidu Śląskiego
Istebna to jedna z najpiękniejszych miejscowości Beskidu ŚląskiegoAdrian Slazok/REPORTEREast News

Istebna to jedna z najpopularniejszych miejscowości Beskidu Śląskiego. Jakiś czas temu turystyczna perełka doczekała się uznania również poza granicami naszego kraju. Istebna została wyróżniona przez Światową Organizację Turystyczną - trafiła na listę "miejsc z potencjałem". Wyróżnienie otwiera w przyszłości możliwość awansu do grona "Najlepszych turystycznych wsi na świecie".

Organizacja stworzyła wówczas ranking 32 najpiękniejszych wiosek turystycznych z całego świata. Znalazły się  w nim m.in. austriackie wioski Zell am See i Wagrain i włoskie Sauris-Zahre. Opublikowano również listę rezerwową, na którą trafiła właśnie Istebna.

Istebna: perełka Beskidu Śląskiego

Dla polskich turystów takie wyróżnienie raczej nie jest zaskoczeniem. Istebna jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejscowości w województwie śląskim. Trudno się dziwić: bliskość gór, piękne widoki, raj dla narciarzy, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna działają niczym magnes.

Istebna to górska wieś położona na południowym krańcu Beskidu Śląskiego, na styku trzech państw - Polski, Słowacji i Czech. Miejscowość leży u stóp Złotego Gronia. Wraz z Koniakowem i Jaworzynką tworzy tzw. Trójwieś Beskidzką.

Wieś jest świetną bazą wypadową w góry Beskidu Śląskiego, zarówno jeśli chodzi o piesze wędrówki po szlakach, jak i trasy rowerowe. Jeśli chcemy przy okazji pozwiedzać region, w niecałe pół godziny dotrzemy samochodem do Wisły czy Milówki. Trochę dłużej zajmie nam dotarcie do innych popularnych w miejscowości takich jak Szczyrk.

Istebna słynie z pięknych widoków
Istebna słynie z pięknych widoków Andrzej Grygiel/East NewsEast News

W Istebnej coś dla siebie znajdą również amatorzy góralskiej kuchni. Nie brakuje tu miejsc serwujących lokalne przysmaki. Niektóre potrawy są przygotowywane według przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów. Karczmy i restauracje mają w swojej ofercie dania charakterystyczne dla tego zakątka Beskidów, w bacówkach można natomiast zakupić góralskie oscypki i serki. W menu znajdziemy np. krupniok z cebulką, maćki z kapuśnicy, placki ziemniaczane czy ser reginalny smażony na maśle.

Co warto zobaczyć w Istebnej? Na liście miejsc do zobaczenia znajdują się m.in. Izba Pamięci polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, Muzeum Sztuki Jana Wałacha, Kurną Chatę Kawuloka. W Istebnej znajduje się również Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, w którym można zobaczyć faunę i florę beskidzkich lasów.

Fani białego szaleństwa z pewnością zaplanują swój pobyt pod kątem zimowych atrakcji. Jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc jest m.in. stacja narciarska Złoty Groń.

Istebna to raj dla amatorów białego szaleństwa
Istebna to raj dla amatorów białego szaleństwaAdrian Slazok/REPORTEREast News

Istebna i co dalej?

Podczas pobytu w Istebnej, warto zaplanować też zwiedzanie okolicznych miejscowości. Na pewno dobrze wpaść do Koniakowa. Co zobaczyć w tej górskiej miejscowości? Z pewnością warto się wybrać na szczyt Ochodzita o wysokości 895 m. Rozpościera się stąd jedna z najpiękniejszych panoram w Beskidach. Możemy stąd zobaczyć m.in. Koniaków, Istebną, Baranią Górę (zachodnie ramię) czy Beskid Mały. Kolejnym punktem widokowym jest Koczy Zamek leżący na wysokości 847 m. Można się tu dostać w kilka minut ze znajdującego się poniżej parkingu.

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o historii Koniakowa, warto odwiedzić też Chatę na Szańcach z Galerią Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego. Z kolei Muzeum Koronki - Izba Pamięci Marii Gwarek to miejsce, które trzeba zobaczyć koniecznie. Koronka to coś, z czym Koniaków kojarzy się najczęściej. Stała się ona również głównym motywem muralu, który można oglądać na ścianie budynku w centrum miejscowości.

Koniaków. Widok z Ochodzitej na Beskid Śląski
Koniaków. Widok z Ochodzitej na Beskid Śląski123RF/PICSEL
"TOPR to nie taksówka". Jak się przygotować do wyprawy w góry?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas