Bez tego ciasta nie ma świąt. Czytelnicy wybrali najlepszy słodki wypiek
Ponad tysiąc oddanych głosów w naszej ankiecie i mamy niekwestionowanego króla świątecznych wypieków. Bez tego ciasta według was nie mogą odbyć się święta. Tradycyjny polski przysmak z pewnością kojarzy się z Bożym Narodzeniem, a do tego ma w sobie wiele cennych minerałów dobroczynnie wpływających na zdrowie. O jakie ciasto chodzi?
Najlepsze ciasto na Boże Narodzenie
Słodkie wypieki to nieodłączna część Wigilijnej wieczerzy oraz pozostałych dni. Tradycja nakazuje podać ciasta tuż po kolacji, by wspólnie spędzić czas aż do wieczora przy ciepłej herbacie bądź kawie. Zapytaliśmy naszych Czytelników, które z najczęściej pieczonych w okresie świątecznym ciast jest według nich najlepsze. Zagłosowało ponad tysiąc osób, a wyniki mówią same za siebie.
Z wynikiem 47%, a więc ze zdecydowaną przewagą nad pozostałymi propozycjami, wygrał makowiec. Nic dziwnego, bowiem makowiec od pokoleń jest uznawany za ciasto wyjątkowe. Według dawnych wierzeń, jeśli w świąteczny wieczór nie zjadło się żadnej potrawy z makiem, na gospodarstwo mogło spaść nieszczęście. Mak jest bowiem symbolem dobrobytu i szczęścia. Dawniej wszelkie potrawy i wypieki zawierające te niewielkie czarne kuleczki były ważniejsze nawet od ryby. Zjedzenie podczas Wigilii maku zapewniało obfitość plonów i dostatek na cały przyszły rok. Wierzenia i przesądy związane z makiem zakorzeniły się więc w naszej kulturze. W chrześcijaństwie, co ciekawe, symbolika maku jest bardzo podobna. Może to dlatego słodki zawijaniec wydaje nam się obowiązkowy na świątecznym stole? A może to za sprawą uspokajających właściwości maku? Ciężko powiedzieć.
Z pewnością jednak wiadomo, że mak zawiera szereg dobroczynnych składników, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Przede wszystkim: wapń i fosfor. Uznaje się go również za dobre źródło magnezu, cynku, miedzi, potasu, żelaza. Ziarenka maku zawierają też witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, witaminę A, D i E. Są także bogate w błonnik pokarmowy. Nie ma lepszego połączenia smaku i zdrowia. Jeśli planujecie w tym roku podać swoim gościom makowiec, skorzystajcie z naszych przepisów. Proponujemy tradycyjny, smakujący wszystkim, makowiec zawijany oraz innowację: puszyste jak chmurka ciasto makowe z dodatkiem jabłek.
Zobacz również:
Przepis na tradycyjny makowiec - nigdy nie zawodzi
Składniki:
Ciasto drożdżowe:
- 500 g mąki pszennej
- 50 g świeżych drożdży
- 50 g cukru
- 200 ml mleka
- 4 żółtka
- 50 g masła
Masa makowa:
- 850 g gotowej masy makowej
- 2 łyżki bułki tartej
- 4 białka
Dodatki:
- lukier: sok z 1/2 cytryny + ok. 1 szklanka cukru pudru
- 5 łyżek kandyzowanej skórki pomarańczowej
- opcjonalnie: po 50 g orzechów i suszonej żurawiny lub rodzynek
Przygotowanie:
Ciasto:
- Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek, wkruszyć do niego drożdże i posypać cukrem. Stopniowo wlewać do dołka ciepłe mleko mieszając je z drożdżami i zagarniając do środka kilka łyżek mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na 10 minut do wyrośnięcia.
- Dodać żółtka oraz roztopione masło i zacząć powoli wyrabiać składniki. Wyrabiać ciasto przez ok. 10 - 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Uformować kulę, umieścić ją w misce i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia.
Masa:
- Masę makową wymieszać z bułką tartą oraz z posiekanymi orzechami oraz żurawiną - jeśli ich używamy.
- Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli, delikatnie wymieszać z masą makową.
Pieczenie:
- Ciasto wyłożyć na stolnicę i chwilę powyrabiać, podzielić na 2 części. Rozwałkować jedną część ciasta na prostokąt o wymiarach ok. 30 x 35 cm, wyłożyć połowę masy makowej zachowując ok. 1,5 cm wolnego brzegu.
- Zwinąć roladę wzdłuż dłuższego boku i zlepić brzegi. Podociskać ciasto dłońmi (aby nadzienie równomiernie się rozłożyło i ciasto do niego przywarło).
- Położyć na natłuszczonym papierze do pieczenia. Zawinąć struclę w papier zostawiając w środku ok. 2 cm wolnej przestrzeni na wyrośnięcie ciasta. Powtórzyć z drugim kawałkiem ciasta.
- Obydwa makowce (wraz z papierem) położyć łączeniem do dołu na dużej blaszce do pieczenia i odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia.
- Piec przez 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Po przestudzeniu polać lukrem: gorący sok z cytryny wymieszać ze skórką pomarańczową oraz ze stopniowo dodawanym cukrem pudrem.
Szybki i prosty makowiec z dodatkiem jabłek
Składniki:
- 1 szklanka maku mielonego (suchego)
- 1 szklanka mleka
- 2 jajka (w temp. pokojowej)
- 1/2 szklanki oleju roślinnego
- 240 g (1 i 1/2 szklanki) mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 jabłko
- 100 g ciasteczek maślanych petit beurre
- 40 g masła
Lukier:
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1/2 szklanki cukru pudru
Przygotowanie:
- Suchy mak wsypać do niedużego garnka i zalać 1 szklanką gorącego mleka. Wymieszać i zostawić do ostudzenia.
- W międzyczasie przygotować spód: ciasteczka zmielić z masłem i wyłożyć na dno blaszki (ok. 20 x 24 cm).
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
- Do miski włożyć cały namoczony mak z resztą mleka, dodać jajka i olej roślinny. Wymieszać łyżką do połączenia się składników.
- Do drugiej miski wsypać mąkę, dodać proszek do pieczenia, sodę i cukier. Dokładnie wymieszać.
- Jabłko obrać i zetrzeć na tarce o większych oczkach, wymieszać z cynamonem.
- Do miski z mąką dodać masę makową i delikatnie oraz powoli wymieszać łyżką, tylko do pierwszego połączenia się składników (nie mieszać za długo!). W połowie łączenia składników dodać jeszcze starte jabłko.
- Ciasto wyłożyć na spód, wyrównać powierzchnię i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 30 minut (do suchego patyczka).
- Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i polać lukrem: podgrzać sok z cytryny, następnie wymieszać z cukrem pudrem.
Smacznego!