Babcie zawsze stawiały na wigilijnym stole. Dziś wielu o jednej już nie pamięta

Oprac.: Justyna Nachman

Tradycyjna kolacja wigilijna powinna składać się z dwunastu dań. Liczba ta ma kilka interpretacji. Katolicy nawiązują tutaj do dwunastu apostołów, natomiast dla innych jest to symbol każdego miesiąca w roku. Jednak niezależnie od genezy, potrawy te mają głęboki wymiar symboliczny i od lat są obecne na świątecznych stołach.

Według tradycji na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw.
Według tradycji na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw.ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Lista dwunastu potraw wigilijnych

Wieczerza wigilijna to jeden z najbardziej magicznych momentów Świąt Bożego Narodzenia. Stół pełen smakowitych potraw, blask świec i wspólne dzielenie się opłatkiem tworzą wyjątkową atmosferę. W polskiej tradycji obowiązuje symboliczna lista dwunastu potraw wigilijnych, które powinny pojawić się na stole. Jeśli zastanawiasz się, jakie dania przygotować na ten wyjątkowy wieczór,  oto lista dwunastu tradycyjnych potraw wigilijnych:

  1. Barszcz czerwony z uszkami – przygotowywany na zakwasie buraczanym z dodatkiem uszek wypełnionych farszem z kapusty i grzybów.
  2. Zupa grzybowa – aromatyczna, na bazie suszonych grzybów, podawana z makaronem lub ziemniakami.
  3. Pierogi z kapustą i grzybami – ręcznie lepione pierogi z tradycyjnym farszem to klasyka na polskich stołach.
  4. Krokiety z grzybami i kapustą lub gołąbki z kaszą – bazują na kapuście i grzybach, nawiązując do postnej tradycji kolacji.
  5. Karp – smażony, pieczony lub w galarecie.
  6. Śledzie – w oleju, śmietanie czy korzennej zalewie.
  7. Ryba po grecku – biała ryba z warzywami w sosie pomidorowym, serwowana na ciepło lub zimno.
  8. Kutia – słodka potrawa z maku, miodu, pszenicy i bakalii, popularna na głównie wschodzie Polski.
  9. Kompot z suszu – napój na bazie suszonych owoców, idealny na poprawę trawienia po obfitej kolacji.
  10. Kluski z makiem – podawane na słodko z bakaliami i miodem, stanowią świetny deser wigilijny.
  11. Pierniczki – korzenne ciasteczka, które zachwycają smakiem i zdobią świąteczny stół oraz choinkę.
  12. Sernik – klasyczny i prosty wypiek, który gości na wigilijnych stołach z różnymi dodatkami, np. rodzynkami lub czekoladą.

Tradycyjny wigilijny stół składa się z dań postnych opartych na rybach, grzybach, kapuście i maku. Co ciekawe liczne potrawy z kapusty kiszonej odnoszą się do ludowego przekonania, że produkt ten pomaga odzyskać siły po ciężkiej zimie. Obecnie coraz rzadziej można się spotkać z obecnością tych wszystkich dwunastu dań. Jednak na polskich stołach w dalszym ciągu królują te najbardziej znane, tradycyjne potrawy.

Co przygotować na Wigilię? 12 tradycyjnych dań
Co przygotować na Wigilię? 12 tradycyjnych dań Canva Pro

Jakie są tradycyjne potrawy wigilijne?

Chociaż zasady dotyczące postu w Wigilię zniesiono w Polsce na początku XXI wieku, to wiele osób w dalszym ciągu nie wyobraża sobie świąt bez tradycyjnych postnych dań wigilijnych. Mowa tutaj o kilku najbardziej charakterystycznych potrawach:

  • barszcz czerwony z uszkami;
  • pierogi z kapustą i grzybami;
  • krokiety z farszem grzybowym;
  • karp.

Tradycyjne potrawy wigilijne podkreślają skromność i prostotę rodzinnej kolacji, jednocześnie wprowadzając magię i niepowtarzalny smak świąt, który kojarzy się z dzieciństwem. Oczywiście nie ma nic złego w urozmaiceniu świątecznego stołu ulubionymi potrawami najbliższych, jednak warto pamiętać o tych kilku najbardziej tradycyjnych daniach.

Krokieta z barszczem
Krokieta z barszczem

Najpopularniejsze potrawy wigilijne, które nie są na liście tradycyjnych

Choć klasyczna lista dwunastu wigilijnych potraw jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji, wiele rodzin decyduje się na urozmaicenie swojego świątecznego menu. Nowoczesne potrawy wigilijne cieszą się coraz większą popularnością i pozwalają wprowadzić trochę świeżości do tradycyjnych świątecznych zwyczajów. Oto kilka przykładów takich potraw wigilijnych:

  • Łosoś – delikatna ryba serwowana na ciepło lub zimno, często zastępuje tradycyjnego karpia o charakterystycznym i nie zawsze lubianym smaku.
  • Dania mięsne– choć dawniej Wigilia była postna, dziś w domach coraz częściej pojawiają się dania mięsne, np. pieczone schaby czy rolady.
  • Owoce morza – krewetki, małże czy kalmary to ciekawe propozycje dla tych, którzy lubią eksperymentować ze smakiem.
  • Szybkie desery i ciasta – zamiast klusek z makiem, kutii czy piernika coraz częściej pojawiają się tarty oraz ciasta niewymagające pieczenia, np. serniki na zimno z dodatkami.

Nowoczesne potrawy na wigilijnym stole pozwalają dostosować kolację do współczesnych gustów kulinarnych, nie rezygnując przy tym z ducha świąt. W większości przypadków to szybkie potrawy wigilijne, których nie trzeba przyrządzać kilka dni wcześniej. Takie podejście pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu w trakcie przygotowań do Wigilii.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas