Czy mogę wyciąć choinkę ze swojej działki? Przepisy są jasne

Naturalna, pachnąca choinka to bez wątpienia jeden z symboli Bożego Narodzenia. Wiele osób wychodzi z założenia, że zamiast wydawać pieniądze na świąteczne drzewko, wytnie je ze swojej działki lub ogrodu. Czy takie praktyki są legalne?

Jakie warunki należy spełnić, by móc z własnej działki wyciąć choinkę bez pozwolenia?
Jakie warunki należy spełnić, by móc z własnej działki wyciąć choinkę bez pozwolenia?123RF/PICSEL

Wycięcie choinki bez pozwolenia

Świerk pospolity, jodła kaukaska czy sosna, to jedne z najczęściej wybieranych drzewek do dekorowania na okoliczność Bożego Narodzenia. Choinkę z powodzeniem kupimy m.in. w dużych marketach, na straganach oraz przez internet, ale właściciele ogrodów i działek nierzadko decydują się na ścięcie własnego drzewka.

Zanim sięgniemy po siekierę lub piłę, warto zapoznać się z przepisami, które jasno wskazują, czy świąteczne drzewko możemy wyciąć ze swojej posesji, bez narażania się na konsekwencje prawne. Możliwe jest wycięcie drzewka z własnej działki na Boże Narodzenie, bez obowiązku otrzymania zgody urzędników, o ile spełnimy pewne warunki.

Wycinka choinki z własnej działki, bez potrzeby uzyskania zgody, może mieć miejsce, gdy obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza 50 cm. W dodatku wycięte drzewko nie może być przeznaczone na cele handlowe, lecz musi stanąć w domu właściciela działki, na której rosło.

Które drzewa można wyciąć bez pozwolenia i na jakich zasadach?

Wycinka drzew bez pozwolenia jest również możliwa w przypadku innych gatunków niż choinki. Gdy mowa o wycięciu topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, obwód pnia na wysokości 5 cm nie może przekraczać 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platana klonolistnego, obwód pnia na wysokości 5 cm nie może przekraczać 65 cm.

Co grozi za wycięcie choinki bez pozwolenia?
Co grozi za wycięcie choinki bez pozwolenia?123RF/PICSEL

Co grozi za nielegalną wycinkę drzewa z własnej działki?

W niektórych sytuacjach usunięcie drzewa z działki może odbyć się wyłącznie po uzyskaniu niezbędnego zaświadczenia. Zezwolenie wydają wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a odpowiednie wnioski należy składać w m.in. starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim oraz urzędzie miasta lub gminy.

Jeśli usuniemy drzewo z działki bez zezwolenia, grozi nam kara pieniężna, która wymierzana jest przez wójta, burmistrza lub prezydent miasta. Wówczas kara pieniężna wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu.

Henryk Sawka o obawie przed AI: Prawdziwych twórców to nie dotyczyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas