Polska plaża nazwana "ukrytym skarbem Europy". Zagraniczni turyści twierdzą, że to raj na Ziemi

Polskie wybrzeże nieczęsto wybierane jest przez europejskich turystów jako cel wakacyjnych podróży. Z powodu niedużej odległości oraz korzystnych cen najchętniej odwiedzają je Niemcy. Jednakże plaże nad Bałtykiem coraz częściej doceniane są przez zagraniczne media. Niedawno w brytyjskim dzienniku "The Sun" pojawił się artykuł dotyczący jednej z nich. Nazwano ją "ukrytym skarbem Europy"

Półwysep Helski po raz kolejny został doceniony przez zagraniczne media
Półwysep Helski po raz kolejny został doceniony przez zagraniczne mediaRobert NeumannAgencja FORUM

Plaża na Półwyspie Helskim coraz częściej doceniana na świecie

Artykuł, który możemy przeczytać na stronie "The Sun" dotyczy Półwyspu Helskiego, który z wielu powodów jest uwielbiany przez polskich turystów. Długi na 35 km pas lądu oddzielający Bałtyk od Zatoki Puckiej zachwyca pięknymi piaszczystymi plażami, czystą wodą oraz urokliwymi miasteczkami. 

Mimo wielu zalet, do tej pory zagraniczni turyści raczej rzadko przyjeżdżali w to miejsce, z uwagi na dość zimną wodę Bałtyku oraz nieprzewidywalną pogodę. Jak się jednak okazuje, Półwysep Helski coraz częściej jest doceniany przez europejskich turystów.

Dziennik "The Sun" podkreślił, że to idealne miejsce na letni urlop z uwagi na łatwą dostępność i niedrogie, bezpośrednie loty z Wielkiej Brytanii do Gdańska. Oczywiście to niejedyny powód. Zagranicznych turystów zachwyca długa, czysta i piaszczysta plaża rozciągająca się kilometrami na Półwyspie Helskim.

Położony na malowniczym wybrzeżu Bałtyku Półwysep Helski jest uważany przez niektórych zapalonych plażowiczów za raj na Ziemi
czytamy w artykule.

To jednak nie pierwszy raz, gdy piękno Półwyspu Helskiego zostało docenione przez zagraniczne media. Jeszcze rok temu znalazł się w pierwszej 10. rankingu najpiękniejszych europejskich plaż, stworzonym przez portal European Best Destinations. Zestawienie powstało na podstawie opinii ponad 12 tysięcy podróżników z 82 krajów.

Korba na rower, odc. 2: Rowerem wzdłuż BałtykuINTERIA.PL
Półwysep Helski to idealne miejsce zarówno dla fanów plażowania, jak i bardziej aktywnych form wypoczynku
Półwysep Helski to idealne miejsce zarówno dla fanów plażowania, jak i bardziej aktywnych form wypoczynkuŁukasz DejnarowiczAgencja FORUM

Rajskie plaże Półwyspu Helskiego

Półwysep Helski to kilometry białych, piaszczystych plaż otoczonych malowniczymi sosnowymi lasami, trzciną i szuwarami. Dzikie plaże ciągną się tam od Juraty aż po sam Hel. Należą one do rezerwatu przyrody Helskie Wydmy, przez który przebiega piękny szlak edukacyjny o tej samej nazwie. To doskonałe miejsce na spacer z dziećmi, ponieważ ma on jedynie 0,5 km długości. Trasa prowadzi najpierw przez sosnowy las, a następnie wśród malowniczych wydm. 

Jeśli chcemy uciec od turystów, wystarczy przespacerować się kilka kilometrów plażą, a z pewnością znajdziemy tam ciche, ustronne i bezludne miejsca, w których możemy w spokoju wsłuchać się w szum fal oraz dźwięk otaczającej nas natury.

Na Półwyspie Helskim znajdziemy wiele bezludnych fragmentów plaży, na których możemy zrelaksować się w ciszy i spokoju
Na Półwyspie Helskim znajdziemy wiele bezludnych fragmentów plaży, na których możemy zrelaksować się w ciszy i spokoju123RF/PICSEL

Miejscowości na Półwyspie Helskim. Gdzie się zatrzymać?

Odwiedzając Półwysep Helski, możemy zatrzymać się w:

  • Chałupach, 
  • Kuźnicy,
  • Jastarni,
  • Juracie,
  • Helu.

Każde z tych miast ma wiele do zaoferowania i jest na swój sposób wyjątkowe. Najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Hel. Jego popularność wiąże się jednak z tłokiem i hałasem w sezonie letnim, jednak jeśli lubimy tętniące życiem kurorty, z pewnością poczujemy się tam jak ryba w wodzie. Na turystów czeka tam wiele atrakcji m.in.: Fokarium, Muzeum Rybołówstwa, Dom Morświna czy też Muzeum Obrony Wybrzeża. 

Osoby, które chcą uciec od hałasu oraz turystycznego zgiełku doskonale odnajdą się w Kuźnicy. Uważana jest za najspokojniejszą miejscowość na półwyspie. Z kolei miłośnicy historii z pewnością powinni odwiedzić Jastarnię, aby zwiedzić tam dobrze zachowane bunkry z II wojny światowej. Z kolei Jurata to modna miejscowość wypoczynkowa, w której znajdziemy prestiżowe hotele, a także piękne molo. 

Miłośnicy sportów wodnych doskonale odnajdą się w Chałupach - nieoficjalnej polskiej stolicy surfingu. Niegdyś miejscowość słynęła z plaż nudystów rozstawionych piosenką "Chałupy welcome to" Zbigniewa Wodeckiego.

Dziś miejsce to stało się mekką surferów. Funkcjonuje tam wiele wypożyczalni sprzętu, a także szkółek windsurfingu oraz kitesurfingu. Zatoka Pucka stwarza idealne warunki do uprawiania tych sportów. Woda jest tam ciepła, dno piaszczyste, a płycizny sięgają dość daleko. Jednakże miłośnicy sportów wodnych mogą również odwiedzić Kuźnicę, Jastarnię lub Juratę.

Nie bez powodu Chałupy nazywane są mekką surferów
Nie bez powodu Chałupy nazywane są mekką surferówLUKASZ OSTALSKI/REPORTEREast News

Półwysep Helski rowerem. To jedna z piękniejszych tras rowerowych w Polsce

Jedną z największych atrakcji półwyspu jest ścieżka rowerowa o długości 45 kilometrów. Trasa rozpoczyna się w Pucku i prowadzi przez cały półwysep, aż na Hel. Podróżowanie rowerem to z pewnością najlepszy sposób zwiedzania całego półwyspu. Umożliwia nam obcowanie z naturą, powolne odkrywanie uroków Mierzei Helskiej, a także doświadczanie jej piękna wszystkimi zmysłami. 

Trasa prowadzi przez bagniste łąki, gęste lasy iglaste, a także ich skraje, z których rozciąga się niesamowity widok na wybrzeże Bałtyku i jego błękitną wodę. 

Szlak jest dość prosty do pokonania, dlatego na wycieczkę rowerową po Półwyspie Helskim możemy wybrać się całą rodziną. W niemal każdej miejscowości znajdziemy wypożyczalnie rowerów, więc nie musimy martwić się o transport naszego sprzętu. Trasę pokonamy w niemal cztery godziny, jednak warto poświęcić na nią co najmniej cały dzień, a po drodze na spokojnie zatrzymywać się w mijanych miasteczkach.

Wzdłuż Półwyspu Helskiego wiedzie malownicza trasa rowerowa
Wzdłuż Półwyspu Helskiego wiedzie malownicza trasa rowerowa123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas