Polska wieś jak malowana. Domy zdobią najsłynniejsze dzieła van Gogha

Ciekawe miejsca w Polsce to nie tylko znane z pierwszych stron przewodników atrakcje. Bez trudu jesteśmy w stanie wymienić najbardziej monumentalne zabytki czy ważne historycznie miejsca. Tymczasem na odkrycie czekają zaciszne zakątki, które niejednym potrafią zaskoczyć. Podczas podróży po kraju w planie wycieczkowym warto uwzględnić Brzózki w województwie kujawsko-pomorskim. Oto wieś jak malowana, w której podziwiać można dzieła Vincenta van Gogha w rozmiarze maxi.

Murale inspirowane dziełami Vincenta van Gogha w Brzózkach
Murale inspirowane dziełami Vincenta van Gogha w Brzózkach PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News East News

Nieoczywista atrakcja niedaleko Bydgoszczy

Bywa określana najbardziej artystyczną wsią w Polsce. Brzózki to miejscowość położona w gminie Szubin, należącej do województwa kujawsko-pomorskiego. Od Bydgoszczy dzieli ją niespełna 25 kilometrów, podróż samochodem trwa pół godziny. Wieś liczy około 120 mieszkańców i pewnie nie stanowiłaby celu wycieczek, gdyby nie artystyczne zacięcie i inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie Twórcze Brzózki.

Murale van Gogha w polskiej wsi

Dociekliwi podróżnicy są w stanie znajdować prawdziwe perełki turystyczne, które niekoniecznie muszą oznaczać wizytę w dużych miastach. Województwo małopolskie szczyci się miastem aniołów, a z niezwykle barwnym zwyczajem zdobienia domów kwiatowymi wzorami spotkamy się w wiosce Zalipie w okolicach Tarnowa.

Kolejnym nieoczywistym punktem, wartym zaznaczenia na mapie są Brzózki. Podczas spaceru podziwiać tu bowiem możemy murale przedstawiające najpiękniejsze dzieła holenderskiego malarza Vincenta van Gogha.

Nietypowa atrakcja niedaleko Bydgoszczy
Nietypowa atrakcja niedaleko Bydgoszczy PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News East News

Pierwsze dzieła powstały w 2016 roku, zostały namalowane przez młodych artystów z Łodzi. Od tego czasu mieszkańcy i przyjezdni mieli okazję podziwiać kultową "Gwiaździstą noc", "Pole pszenicy z cyprysami" oraz "Drzewo morwowe". Był to jednak dopiero początek malarskiej przygody Brzózek ze słynnym impresjonistą. Murali powstało aż osiem, a w czerwcu tego roku rozpoczęto prace nad dziewiątym, przedstawiającym "Pokój van Gogha w Arles".

Brzózki — miejscowość z artystyczną duszą

Chęć uatrakcyjnienia małej miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim nie kończy się na muralach. Zamiłowanie do sztuki przejawia się tu na różne sposoby. Podczas niespiesznego spaceru zobaczyć można liczne rzeźby, będące wynikiem plenerów artystycznych, jakie są organizowane w tym zakątku. Wiele z nich nawiązuje do tradycyjnych zawodów, w tym kowala, pszczelarza i rybaka.

Warto zwrócić uwagę na przydrożne kapliczki, będziemy mieli okazję przycupnąć na kociej ławce. Mruczące czworonogi zdają się zresztą zajmować szczególne miejsce w sercach mieszkańców — przy jezdni zobaczyć można nawet nietypowe znaki ostrzegawcze dla kierowców, wskazujące na miejsca kocich wędrówek.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}