Polska wieś jak malowana. Domy zdobią najsłynniejsze dzieła van Gogha
Ciekawe miejsca w Polsce to nie tylko znane z pierwszych stron przewodników atrakcje. Bez trudu jesteśmy w stanie wymienić najbardziej monumentalne zabytki czy ważne historycznie miejsca. Tymczasem na odkrycie czekają zaciszne zakątki, które niejednym potrafią zaskoczyć. Podczas podróży po kraju w planie wycieczkowym warto uwzględnić Brzózki w województwie kujawsko-pomorskim. Oto wieś jak malowana, w której podziwiać można dzieła Vincenta van Gogha w rozmiarze maxi.
Spis treści:
Nieoczywista atrakcja niedaleko Bydgoszczy
Bywa określana najbardziej artystyczną wsią w Polsce. Brzózki to miejscowość położona w gminie Szubin, należącej do województwa kujawsko-pomorskiego. Od Bydgoszczy dzieli ją niespełna 25 kilometrów, podróż samochodem trwa pół godziny. Wieś liczy około 120 mieszkańców i pewnie nie stanowiłaby celu wycieczek, gdyby nie artystyczne zacięcie i inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie Twórcze Brzózki.
Murale van Gogha w polskiej wsi
Dociekliwi podróżnicy są w stanie znajdować prawdziwe perełki turystyczne, które niekoniecznie muszą oznaczać wizytę w dużych miastach. Województwo małopolskie szczyci się miastem aniołów, a z niezwykle barwnym zwyczajem zdobienia domów kwiatowymi wzorami spotkamy się w wiosce Zalipie w okolicach Tarnowa.
Kolejnym nieoczywistym punktem, wartym zaznaczenia na mapie są Brzózki. Podczas spaceru podziwiać tu bowiem możemy murale przedstawiające najpiękniejsze dzieła holenderskiego malarza Vincenta van Gogha.
Pierwsze dzieła powstały w 2016 roku, zostały namalowane przez młodych artystów z Łodzi. Od tego czasu mieszkańcy i przyjezdni mieli okazję podziwiać kultową "Gwiaździstą noc", "Pole pszenicy z cyprysami" oraz "Drzewo morwowe". Był to jednak dopiero początek malarskiej przygody Brzózek ze słynnym impresjonistą. Murali powstało aż osiem, a w czerwcu tego roku rozpoczęto prace nad dziewiątym, przedstawiającym "Pokój van Gogha w Arles".
Brzózki — miejscowość z artystyczną duszą
Chęć uatrakcyjnienia małej miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim nie kończy się na muralach. Zamiłowanie do sztuki przejawia się tu na różne sposoby. Podczas niespiesznego spaceru zobaczyć można liczne rzeźby, będące wynikiem plenerów artystycznych, jakie są organizowane w tym zakątku. Wiele z nich nawiązuje do tradycyjnych zawodów, w tym kowala, pszczelarza i rybaka.
Warto zwrócić uwagę na przydrożne kapliczki, będziemy mieli okazję przycupnąć na kociej ławce. Mruczące czworonogi zdają się zresztą zajmować szczególne miejsce w sercach mieszkańców — przy jezdni zobaczyć można nawet nietypowe znaki ostrzegawcze dla kierowców, wskazujące na miejsca kocich wędrówek.